Dienas ziņas

Tilts pār Salacu gaida rekonstrukciju

Dienas ziņas

Šodien atzīmē Robežsargu dienu

Skaistkalnē un Kurmenē iedzīvina viedā ciema ideju

Skaistkalnē un Kurmenē iedzīvina viedā ciema ideju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vecumnieku novada Skaistkalnē un Kurmenē nolemts iedzīvināt viedā ciema ideju. Tas nozīmē, ka iedzīvotāji  vēlas ietekmēt savu nākotni un nebaidās ņemt iniciatīvu savās rokās. Nākotnes vīzijā iezīmēta sakārtota vide un attīstīts tūrisms, bet jau šodien skaistkalnieši ķērās pie Mēmeles upes krasta sakopšanas.

Eiropā atzīts, ka no Latvijas šobrīd ir tikai viens viedais ciems – Alsunga, kas jau izvēlēts dalībai starptautiskā projektā,  bet ceļu uz to sākuši daudzi, tostarp Skaistkalne, kas darbosies kopā ar kaimiņos esošo Kurmeni.

Vieds ciems ir kopiena, kas negaida, kad pārmaiņas notiks ar viņiem, bet savu nākotni mēģina ietekmēt paši.

"Mēs esam pieraduši, ka mums ir nauda un tad mēs darām, bet šeit ir otrādāk. Te ir vispirms pašiem jāsāk domāt, ko mēs gribam un kā mēs darām, un tikai tad rezultātā mēs sākam domāt, kā piesaistīt finansējumu, piemēram, caur "Leader" projektu," stāsta Vecumnieku novada lauku attīstības konsultants Kristaps Stallītis.

Kopīgā Skaistkalnei un Kurmenei ir gana daudz – abi atrodas pašā leišmalītē, abos ir senas katoļu baznīcas tradīcijas un cauri abiem ciemiem tek Mēmele. Tieši Mēmeles krasts, kur 20. gadsimta sākumā Skaistkalnē bijusi krāšņa promenāde, kļuvis par pirmo kopējo darba lauku. Un, kā stāsta pagasta vēstures glabātāja, doma par promenādes atjaunošanu gaisā virmojusi jau sen.

"Tas ir pagaidām tikai sapnis, tikai ieskaņa. Tagad tiekoties talkā. mēs varbūt pārrunāsim kopā, kādas varētu būt idejas, jo tādu pašu, kāda tā bija, mēs noteikti nevaram uztaisīt, un varbūt arī nevajag," spriež biedrības "Skaistkalnes lauku klubs-Mēmelīte'' projektu vadītāja Laima Indriķe.

Lai gan pašlaik topošajam viedajam ciemam neesot sava izteikta līdera, interese par darbošanos sava ciema labā izrādījuši vairāki desmiti kurmeniešu un skaistkalniešu.

"Es gribu, lai Skaistkalne aug un attīstās, un līdz ar to es arī esmu šeit. Man liekas, ka mūsu ciems jau ir diezgan attīstīts, bet, ko es ļoti, ļoti vēlētos, lai mums būtu sava sporta halle," atzīst Skaistkalnes iedzīvotāja Sabīne.

Kā galveno sava viedā ciema attīstības vīzijā kurmenieši un skaistkalnieši iezīmējuši sakārtotu vidi un tūrismu.

Labvēlīga iznākuma rezultātā viedais ciems varētu būt viens no iemesliem, kāpēc jaunā paaudze varbūt tomēr gribētu palikt šeit dzīvot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti