Šīs nedēļas vējos Rīgas parkos lauzti vai aizlauzti teju simt koki; Ventspilī nogāzti 70

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Pēdējo dienu vētras Rīgas mežos un parkos radījušas vienus no lielākajiem postījumiem šajā gadsimtā. Nedēļas sākumā Rīgas parkos lauzti vai aizlauzti teju simt koki, bet stiprais vējš nedēļas otrajā pusē ievērojamus postījumus nav nodarījis. Tikmēr Ventspilī piektdienas rītā konstatēti vairāk nekā 70 nogāzti koki.

Rīgas parkos

Rīgas mežos un parkos vēja vislielākais postījums nodarīts simtgadīgai baltajai apsei kanālmalas apstādījumos. Vējš to nogāza un iegāza pilsētas kanālā šīs nedēļas sākumā. Pašlaik tiek strādāts, lai lielo apsi izceltu no kanāla, un domāts, kā ilgtermiņā to ilgtspējīgi izmantot.

Citi parkos kritušie koki tiks pārstrādāti malkā un zari mulčā, kas vasarā noderēs puķu dobju uzturēšanai “Rīgas mežu” daļas “Dārzi un parki” aprūpētajos pilsētas apstādījumos. Tāpat ir domāts par atsevišķu nolūzušu koku stumbeņu un baļķu atstāšanu parkos un dārzos. Tie kalpotu, lai sabiedrībai skaidrotu par lielos, vecos kokos dzīvojošo putnu un kukaiņu dzīvotņu saglabāšanu un dabas daudzveidības nepieciešamību pilsētas parkos.

Tiek izvērtēta arī kritušo koku pielietošana masīvkoka solu vai labiekārtojuma elementu izveidē. Kritušo koku stumbrus “Rīgas meži” ir piedāvājis Rīgas Nacionālajam zooloģiskajam dārzam, kam nepieciešami liela izmēra dimensijas un savdabīgas formas koku bluķi un baļķi.

Rīgas un Pierīgas mežos

Savukārt Rīgas un Pierīgas mežos stiprais vējš kokus lielākoties ir gāzis izklaidus. Visbūtiskāk ir cietušas Rīgas un Tīreļu mežniecības.

Pēc vētras mežniecību darbinieku pirmais uzdevums bija apzināt un likvidēt vētras sekas vietās, kur koki ir aizšķērsojuši ceļus vai arī aizlūzuši stumbri apdraud cilvēkus vai īpašumus. Pēc tam apzinātas vietas, kurās lauztu koku koncentrācija ir vislielākā un kur nepieciešamas sanitārās cirsmas.

Lai nodrošinātu mežam un dabai svarīgo kritalas funkciju, daudzi vēja gāztie vai aizlauztie koki, kas neapraud apkārtējos, pēc šādām vētrām tiek atstāti mežā.

 Kritalas kalpo kā dzīvotne kukaiņiem un barības bāze putniem, norādīja uzņēmums.

Vienlaikus, ņemot vērā iepriekšējo gadu neatslābstošo egļu astoņzobu mizgraužu aktivitāti, esot svarīgi līdz pavasara aktīvās sezonas sākumam egļu meža masīvus atbrīvot no svaigi gāztiem skuju kokiem. Tie nesavāktā stāvoklī var radīt optimālus apstākļus šo bīstamo meža kaitēkļu attīstībai.

Visskarbāk vētra ir skārusi Tīreļu mežniecībā esošo Ziemassvētku kauju piemiņas vietu.

Tur gandrīz visā mežainās kāpas garumā vairāk vai mazāk koncentrēti gāztas un aizlauztas gan egles, gan priedes. Kokmateriāls no gāztajiem kokiem tiek izmantots  malkas vajadzībām, kā arī zāģmateriālu un citu koksnes produktu ražošanai. Koki, kuru savākšana nav ekonomiski izdevīga, atbilstoši uzņēmumā noteiktai kārtībai par nelielu samaksu tiks piedāvāti apkaimju maznodrošinātajiem iedzīvotājiem.

Šīs nedēļas spēcīgais vējš un tā radītie postījumi Rīgā un Pierīgas mežos ir vieni no lielākajiem šajā gadsimtā. Iepriekš līdzīgi postījumi bija 2005. gada un 2013./2014. gadu ziemas vētrās. 

Ventspilī

Tikmēr Ventspilī piektdienas rītā konstatēti vairāk nekā 70 nogāzti koki visā Ventspils teritorijā, aģentūru LETA informēja pašvaldības iestādes "Ventspils Komunālā pārvalde" sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Helēna Blumberga.

Šodien apsekos arī mežu masīvus Staldzenē un Dienvidrietumu rajonā pie desmitās laipas. Operatīvais dienests SIA "Galantus" strādā divās brigādēs, sadarbojoties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, lai zāģētu un likvidētu nolūzušos kokus.

Ņemot vērā, ka vēja brāzmas turpinās arī piektdien, koku zāģēšanu veiks pakāpeniskā un prioritārā secībā, primāri novācot tos kokus, kas bloķē ielas un brauktuves, taču kokus parkos, skvēros, kapos, mežos un citur turpinās sakopt gan šajā nedēļas nogalē, gan arī nākamnedēļ, norāda Blumberga.

Viņa piebilda, ka citi būtiski infrastruktūras bojājumi pilsētā nav novēroti. Dažviet gāztie koki īslaicīgi bloķēja satiksmi Riņķu ielā un Viļņu ielā, taču dežūrdienesti operatīvi novāca lauztos kokus, atjaunojot satiksmi šajās ielās, savukārt Kuldīgas ielā 3 un iekšpagalmā Brīvības ielā 27 vēja gāztie koki uzkrita stāvošām automašīnām.

Ceturtdienas vakarā vējš Ventspilī sasniedza ātrumu 33 metrus sekundē, vairākos rajonos bija novērojami elektrības traucējumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti