Panorāma

Līdz šim pret Covid-19 vakcinēti 33% Latvijas senioru

Panorāma

Palestīnas vēstnieks: starptautiskajai sabiedrībai ir jābūt atbildīgai

Dienestu sadarbība joprojām vāja

«Singapūras satīna» dalībnieka sieva lūdz palīdzību, lai sāktu dzīvi bez vardarbības; sadarbība starp dienestiem joprojām vāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Diskusiju vētru mikroblogošanas vietnē "Twitter" sacēlis divu bērnu mammas Mairitas Strūbergas lūgums pēc finansiālas palīdzības, to pamatojot ar aiziešanu no vardarbīgām attiecībām. Vīrs vardarbību kategoriski noliedz. Mēģinot atšķetināt stāstu, LTV nonāca pie secinājuma, ka sadarbība starp atbildīgajiem dienestiem, reaģējot uz aizdomām par vardarbību, joprojām ir vāja.

Lūgums pēc palīdzības

Mikroblogošanas vietnē "Twitter" Mairita ierakstīja sava konta numuru un paskaidroja, ka šobrīd viņai nepieciešams finansiāls atbalsts, jo viņa pieņēmusi lēmumu aiziet no vardarbīgām attiecībām. Mairita ir mamma diviem maziem bērniem. Četrgadīgais apmeklē bērnudārzu, bet jaunākajam ir tikai viens gads. Bērnudārzam mazais par mazu, bet, lai mamma varētu strādāt, jāmaksā auklītei. Parādi krājas. Tāpēc atspērienam, viņa lūdza sabiedrības palīdzību.

"Protams, ka ir finansiāla atkarība, vēl pie tam ir ne tikai tas, ka bērni ir mazi, otrkārt, ir pandēmija, un arī pandēmija ļoti ir ietekmējusi manu darbu, un es esmu ļoti finansiāli atkarīga no citiem cilvēkiem. Arī šajā situācijā es negribu nevienu nomelnot, un es negribu teikt, ka, re, kur tas ir slikts un es esmu laba, nē, tā nav. Pagale viena nedeg, tā ir absolūta taisnība, bet šobrīd, kas notiek internetā...

Es lūdzu palīdzību bērniem, nevis runāju par savām attiecībām.

Es pieminēju vārdu "vardarbīgas attiecības", uzskatu, ka man nav jāmelo," stāstīja Mairita.

Komentāri pēc ieraksta ilgi nebija jāgaida. Grupa "Singapūras satīns" no sava oficiālā "Twitter" konta paziņoja, ka iestājas pret vardarbību, taču vienlaikus nepārprotami norādīja, ka Mairita, par attiecību pārtraukšanas iemeslu minot vardarbību, izplata nepatiesu informāciju.

Mairitas dzīvesbiedrs Kristaps Strūbergs situāciju komentēja rakstiski: "Ar tīru sirdsapziņu varu viennozīmīgi apgalvot: nekad neesmu ne sitis vai kā citādi fiziski aizskāris ne savu sievu, ne kādu citu sievieti. Nekad. Protams, tas ir mans vārds pret otras puses vārdu. Taču gan savā, gan līdzcilvēku priekšā man nav, par ko kaunēties.

Es to neesmu darījis! Un es nevaru taisnoties vai skaidroties par to, ko neesmu darījis."

Viņš norādīja, ka saprot sievas ieraksta izsaukto rezonansi, jo vardarbība ģimenē, vardarbība pret sievietēm ir ārkārtīgi sāpīga, jūtīga un sabiedrībā ļoti apspriesta tēma. 

Sociālais dienests ziņojumu nav saņēmis

LTV "Panorāma" noskaidroja, ka Valsts policija un arī Rīgas pašvaldības policija uz pāra dzīvesvietu braukusi ne mazāk kā trīs reizes vairāku gadu laikā. Viens no izsaukumiem reģistrēts 2018. gada nogalē.  Šogad Valsts policija uz izsaukumiem par iespējamu vardarbību braukusi divreiz – pirmoreiz 18. martā. 

"Man tika sists pa galvu. Ja par emocionālo vardarbību būtu redzami zilumi, es būtu viens liels, staigājošs zilums. Un es nevaru pierādīt," stāstīja Mairita.

Viņa 18. martā vērsusies pēc palīdzības slimnīcā, kur konstatēts galvas sasitums. Marita stāstīja, ka jutusies pazemota gan pēc policijas izsaukuma martā, gan pēc mediķes komentāriem slimnīcā. 

"Viņa izmeta to, ka patīk, tā patīk mums dzīvoties, tā skatos. Es palūdzu runāt tikai un vienīgi par traumu, bet viņa mani centās pierunāt neiet līdz ārstiem, ka tas nav nekas traks," atcerējās sieviete.

Pēc Mairitas draudzenes sūdzības policijai par attieksmi dažas dienas vēlāk, policija ieradusies vēlreiz pārrunāt situāciju un izskaidrojusi tiesības. Valsts policija to apstiprina. Mēnesi vēlāk, šā gada aprīlī Mairita vēlreiz saukusi Valsts policiju saistībā ar fizisku un emocionālu aizskārumu.

Notikuma vietā policija sagatavoja iesniegumu Rīgas sociālajam dienestam, ko sieviete parakstīja. Taču dienestā šī ziņojuma nav. 

"Mēs mēģinām noskaidrot saziņā ar mūsu informācijas tehnoloģiju speciālistiem, kāpēc, ja ir izsūtīts uz mūsu oficiālo e-pastu, mūsu e-pastā šis ziņojums nenonāca, kur viņš procesā ir pazudis," stāstīja dienesta Sociālā darba nodaļas vadītāja Marina Fiļipova.

Strūbergu ģimene, pie kuras tiesībsargājošās iestādes pēc izsaukumiem ieradušās vismaz trīs reizes, līdz šim nav nonākusi neviena dienesta redzeslokā. Un neviens nav pārliecinājies, vai necieš arī divi pavisam mazie bērni. Pēc LTV iesaistīšanās, sociālais dienests uzzināja par ziņojumu, ko nav saņēmis, un sola iesaistīties.

"Šodien mēs saņēmām un lūdzām mūsu darbinieku sazināties, iesaistīties situācijas izvērtēšanā. Ja nepieciešams, piedāvāt ģimenei atbalsta pakalpojumus," norādīja Fiļipova.

Mairitai iespēju palīdzēt izskata arī "Ziedot.lv", kas administrē vardarbības upuriem veltītā labdarības maratonā "Dod pieci" saziedotos 400 tūkstošus. Kopš akcijas sākuma palīdzība ir sniegta 325 reizes, un pašlaik izlietoti 14% naudas. Organizācija no ziedojumu naudas var palīdzēt apmaksāt tikai tādus pakalpojumus, no kuriem tiek maksāti nodokļi. Tas attiecas tajā skaitā arī uz auklītēm bērnu pieskatīšanai – tām jābūt sertificētām. Sadarbībā ar vairākām palīdzības organizācijām cietušajiem tiek palīdzēts sameklēt gan pagaidu mājokli, gan palīdzēt ar juridisko atbalstu un cita veida palīdzību.

"Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka vidēji mēnesī šādai palīdzībai izlieto līdz 20 000 eiro. Pagājušajā mēnesī bijuši 132 palīdzības gadījumi. "Skaidrs, ka vardarbība ir problēma, kas ir risināma ilgā laika posmā, ko nevar atrisināt ar vienu maksājumu vai vienu psihoterapijas konsultāciju, tāpēc palīdzības sniegšana vienā gadījumā ilgst vairākus mēnešus," norādīja Dimanta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti