Aktuāli

Jēkabpils domē pēc vēlēšanām kopēja valoda joprojām nav atrasta

Aktuāli

Eksperts: ES ir labākā formā nekā iepriekš, taču problēmu netrūkst

Liepājā pēc vēlēšanām kaislības virmo ap mēra krēslu, koalīcijas izveidi

Simt dienas pēc vēlēšanām Liepājā: Kritizētāji par lēmuma pieņēmējiem un konstruktīva opozīcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc šā gada pašvaldību vēlēšanām Liepājā mēra krēslu saglabāja Uldis Sesks (Liepājas partija), solot politiskajiem konkurentiem, ka nākamā gada rudenī, kad gaidāmas Saeimas vēlēšanas, to varētu atvēlēt koalīcijas partneriem. Domes opozīcijā palikusī “Saskaņa” gan ir skeptiska par koalīcijas modeļa ilgdzīvošanu.

Pašvaldību vēlēšanās “Saskaņa” domē Liepājas partijai atņēma vienu deputāta vietu, iegūstot četras vietas domē. Pieci deputāti strādā no Latvijas reģionu apvienības un seši no Liepājas partijas, kopumā pašvaldībā ir seši jauni deputāti.

(Avots: CVK)

  • Nobalsojuši: 727 839 / 1 443 80150,41%)
+ -
  • 1. No sirds Latvijai

    1,01%
  • 2. "Gods kalpot mūsu Latvijai"

    1,85%
  • 3. Partija "VIENOTĪBA"

    2,61%
  • 4. Jaunā konservatīvā partija

    3,13%
  • 5. Nacionālā Savienība TAISNĪGUMS

    3,18%
  • 6. Politiskā partija "LIEPĀJA KVADRĀTĀ"

    3,35%
  • 7. Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”

    3,8%
  • 8. "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

    19,58%
  • 9. Latvijas Reģionu Apvienība

    29,15%
  • 10. "LIEPĀJAS PARTIJA"

    31,26%

Sesks saglabā mēra amatu

Vai Liepājas mēra krēslā sēdīsies kāds cits? Tas bija viens no jautājumiem, par ko pēc vēlēšanām runāja visā pilsētā.

Mēra krēsls Jānim Vilnītim no Latvijas Reģionu apvienības netika, kaut gan tieši šāds bija politiskā spēka uzstādījums – mainīt mēru pilsētā, kurš šajā amatā ir jau divdesmit gadus. Uldis Sesks pēc vēlēšanām Latvijas Radio norādīja, ka mēra amats neesot viņa pašmērķis: “Ja mēs runājam par krēslu, tas nav bijis mans pašmērķis, bet darbs Liepājas attīstības labā. Tas ir galvenais mērķis.”

Lai panāktu mēra nomaiņu, Latvijas Reģionu apvienība nopietni apsvēra iespēju veidot koalīciju ar “Saskaņu”. “Es nebūtu gājis uz vēlēšanām, ja neredzētu sevi kā mēru. Tas būtu ļoti jocīgi. Es saprotu, ka, ejot koalīcijā ar “Saskaņu”, tas realizēsies visprecīzāk,” norādīja Vilnītis.

Taču tā tas nenotika, un uz politiskās skatuves Liepājā tika izspēlēts pilnīgi cits scenārijs. Savu esot darījis sabiedrības spiediens par to, ka koalīcija jāveido Latvijas Reģionu apvienībai un Liepājas partijai, atstājot ārpus koalīcijas “Saskaņu”, kas šajās vēlēšanās izvērta agresīvu priekšvēlēšanu kampaņu.

Lūk, ko pēc vienošanās par koalīcijas izveidošanu sacīja Sesks: „Ja šobrīd Latvijas Reģionu apvienība atbalsta Liepājas partiju un Liepājas partijas priekšsēdētāju Uldi Sesku mēra amatam, tad pēc nākamā gada rudens Liepājas partija atbalstīs Latvijas Reģionu apvienības mēra kandidāta izvirzīšanu.”

Opozīcija skeptiska par koalīciju

Nu jau strādājot jaunajā sasaukumā opozīcijā, vērojot, kas pašvaldībā notiek, un aktualizējot sociālo jomu, “Saskaņas” deputāts Valērijs Agešins mēra jautājumā ir visai skeptisks. Viņaprāt, politisko konkurentu savstarpējās vienošanās paredzētais scenārijs, visticamāk, neīstenosies.

„Šī ekstravagantā formula, kuru piedāvāja esošais Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs – mēra amats pēc gada Jānim Vilnītim -, tā ir nepieredzēta prakse Latvijas vēsturē. Manuprāt, šī formula ir domāta lētticīgiem cilvēkiem. Es neticu, ka Jānis Vilnītis nākamgad būs Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs. Par to liecina trīs iemesli – viņš pats negrib, viņam to neļaus izdarīt pieredzējušie koalīcijas partneri no Liepājas partijas, viņš baidās no atbildības. Mēs, “Saskaņa”, turpināsim virzīt savas iniciatīvas pašvaldībā,” sacīja Agešins.

Līdzšinējās “Saskaņas” iniciatīvas vai iebildumus dažādos jautājumos Liepājas mērs raksturo kā konstruktīvus, kas netraucē pašvaldības darbam. Agrāk esot piedzīvoti daudz emocionālāki deputātu izvirdumi par koalīcijas darbu.

Vilnītis: No kritizētājiem par darītājiem

Tikmēr Jānis Vilnītis, kurš cerētā mēra krēsla vietā ieguvis Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valdes priekšsēdētāja amatu, spriež, ka no kritizētājiem iepriekšējā sasaukumā tagad partijas biedri pārvērtušies par darītājiem. „Četrus gadus pavadījām opozīcijā un vairāk meklējām kļūdas koalīcijas darbā, tagad situācija ir kardināli pretēja – mēs paši esam koalīcijā.

Ir dažreiz jocīga sajūta, ka domes sēdē ir jāaizstāv lēmums, nevis jākritizē.

Tu esi lēmuma veidotājs un esi par to atbildīgs. Pirmie mēneši pagājuši nepārtrauktā darbā,” saka Vilnītis.

Latvijas Reģionu partijas biedri ieguva arī domē divas vietnieku vietas. Savukārt opozīcijā esošā “Saskaņa” trīs vietnieku nepieciešamību apšauba.

Jaunajā Liepājas domes sasaukumā notikušas divas domes sēdes, kurās izskatīti 110 dažādi jautājumi, tai skaitā aktualizēts investīciju plāns līdz 2020.gadam, ir pieņemts lēmums par stipendijām atbalstāmajām profesijām un dzīvokļu atbalsta programma jaunajiem speciālistiem, kā arī notikusi jaunā pilsētas mārketinga un komunikācijas plāna apstiprināšana un virkne citu jautājumu izskatīšana.

Kā norādīja domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, ir noteikti tie stratēģiskiem virzieni, uz kuriem pilsēta dodas. Esot bijis svarīgi turpināt iesākto, nevis to sagraut. „Priecājos, ka turpinās visi iesāktie projekti – vieglatlētikas manēža, jauna tenisa kompleksa būvniecība utt.,” saka Sesks. 

Liepājā joprojām neatrisināts un aktuāls ir bēdīgi slavenā „Liepājas metalurga” jautājums.

Nākamnedēļ notiks jau trešā Liepājas domes sēde jaunajā sastāvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti