Seržanta izteikumos par ebrejiem Saeimas komisija nesaskata ētikas pārkāpumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 1 mēneša.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vairākums trešdien, 20.aprīlī, nolēma, ka deputāta Kārļa Seržanta (Zaļo un zemnieku savienība) izteikumos par ebrejiem nav saskatāms ētikas kodeksa pārkāpums.

Vairāki deputāti norādīja, ka Seržants jau ir atvainojies, tāpēc šo jautājumu tālāk nebūtu jāskata. Arī deputāts Mārtiņš Bondars (Latvijas Reģionu apvienība), kurš bija aicinājis izvērtēt Seržanta izteikumus, cita starpā pauda uzskatu, ka deputāts sodu jau ir saņēmis.

Komisijas sēdē raisījās diskusijas par dažādiem šīs lietas aspektiem. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputātu vairākums nesaskatīja ētikas pārkāpums Zaļo un zemnieku savienības deputāta Kārļa Seržanta izteikumos.

Bet trīs Mandātu komisijas deputāti gan balsoja par ētikas pārkāpuma atzīšanu Seržanta teiktajā, un viens no viņiem – komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs no partijas „Saskaņa” – vēl plāno lūgt atzinumu ekspertiem.

“Es nokonsultēšos ar tiesnešiem, lai dod slēdzienu par izteikumiem. Mēģināšu tādus atrast, mēģināšu viņus sarunāt, apmaksāšu no savas kabatas, un pēc tam, ko es darīšu ar atzinumu, es nezinu. Tad, kad saņemšu atzinumu, domāšu, kā rīkoties,” sacīja Orlovs. 

Deputāts Orlovs: Lūgšu atzinumu ekspertiem
00:00 / 00:23
Lejuplādēt

Kā ziņots, pēc Bondara domām, 10.marta Latvijas Radio 4 intervijas laikā Seržants paudis "rasistisku nostāju attiecībā uz ebreju tautības cilvēkiem".

"Sākot sarunu ar žurnālistu par Latvijas valsts drošības likumiem, Seržants intervijas laikā norādīja, ka "cilvēki, kuri strādāja, lai grautu Latvijas valsti, bija galvenokārt ļoti gudras tautības cilvēki, advokāti". Jautāts, vai viņš ar to domā krievus, Seržants atbildēja: "Nē, es domāju ebreju tautības." Pēc tam viņš atkārtoti norādīja uz šo ebreju tautības juridisko ekspertu īpašo prasmi darboties uz likuma robežas," teikts Bondara iesniegumā Ētikas komisijai.

Bondars iesniegumā komisijā bija paudis uzskatu, ka Seržants ir pārkāpis Saeimas deputātu ētikas kodeksa 7.punktu, kurā minēts, ka deputāts publiskajos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus. Deputātam jābalstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Līdz ar to Bondars aicināja komisiju izvērtēt Seržanta izteikumus un rīcības atbilstību deputātu ētikas kodeksam.

Seržants atzīst savu kļūdu un atvainojas par izteikumiem. "Es, protams, atzīstu savu kļūdu. Tieši ejot uz šo interviju, es izlasīju dažas intervijas un rakstus. Es biju diezgan iekarsis un uzvilcies, jo tas, ko tur viens otrs saka par Latvijas valsti, ir prātam netverami, līdz ar to es izteicos pārāk skarbi," skaidroja Seržants.

Viņš savu izteicienu negribētu vērtēt kā antisemītisku. "Personificēt cilvēkus ar viņu tautību nebija pareizi, un es, protams, esmu gatavs atvainoties gan Latvijas ebrejiem, gan visiem pasaules ebrejiem. Pret cilvēkiem, kas ir atklāti Latvijas ienaidnieki, es savu attieksmi nemainīšu, bet nepersonificēšu to ar tautību," klāstīja Seržants.

Tāpat Bondars un vēl vairāki opozīcijas pārstāvji aicināja Seržantu arī atcelt no Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāja vietnieka amata. Bet pēc balsojuma Seržants amatu saglabāja.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti