Stāsti

Daugavpils novada Līksnas baznīcai būs jauns jumts

Stāsti

Brīvības prospekts Jūrmalā: gan pilsēta, gan lauki

Mediķi un glābēji aicina sēņotājus atcerēties par savu drošību

Sēnes aicina gan uz mežu, gan uz izstādi Dabas muzejā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 9 mēnešiem.

Sākoties aktīvai sēņošanas sezonai, mediķi un glābēji aicina iedzīvotājus atcerēties par savu drošību: mežā doties ar uzlādētu telefonu, neiet sēnēs vēlā vakarā, un pēc tam, kad sēnes salasītas, apēst tikai pazīstamās un pareizi apstrādātās sēnes, lai nesaindētos. Savukārt Dabas muzejs septembrī rīkos ikgadējo izstādi, lai iepazīstinātu ar sēņu dažādību.

Lai arī jūlijā un augustā bijis sauss laiks, Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele saka, ka ‘’sēņu bums’’ ir sācies un raža ir laba, tiesa, tā atšķiras dažādos reģionos:

''Pēdējās ziņās sociālajos tīklos mēs redzam, ka cilvēki lielās ar salasīto baraviku kalniem, tā kā sēņu sezona ir sākusies. Vienīgi mums mitrumu šogad noteica lokāli lieti, -  ir vietas, kur lijis daudz, bet citur bijis sausums. Papētot kartē, kur vairāk ir lijis, arī šosezon var doties meklēt sēnes.''

Pašiem muzeja speciālistiem gan vairāk interesē sēņu daudzveidība, kas pagaidām ir mazāka nekā citus gadus. Tas gan nenozīmē, ka netiks rīkota tradicionālā sēņu izstāde Dabas muzejā.

''Sēņu izstāde būs no 12. līdz 16. septembrim.

Tajā laikā mēs katru dienu brauksim uz mežu un nomainīsim izstādes saturu, katru dienu varēs ieraudzīt kaut ko jaunu,'' informē Dāniele.

Sēnes šogad eksperte iesaka vairāk meklēt biezākos mežos, nevis skrajākos priežu mežos, kur mitrums arī ātrāk izžūst. Sēņu lasīšanas sezona - kā ik gadu - aktuāla arī glābējiem. Kopumā bijuši jau 25 gadījumi, kad izsaukta palīdzība, lai nomaldījies sēņotājs varētu izkļūt no meža. Tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti neaizmirst par savu drošību, arī dzenoties pēc bekām.

''Lai sēņotāju būtu viegli pamanīt un atrast, jāvelk košas drēbes. Vēlams paņemt pilnīgi uzlādētu tālruni, ja nepieciešams zvanīt glābējiem. Tāpat jāpaņem līdzi mežā nedaudz ūdens un kāda pārtika. Ja mežā sēņotājs dodas viens, tad vēlams informēt savus tuviniekus par vietu, kur būsiet. Tāpat nevajadzētu doties sēnēs vēlā pēcpusdienā, jo tad mežs izskatās citādi un ir viegli apmaldīties,'' dažus momentus uzskaita Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Agrita Vītola.

Savukārt mediķi pagaidām slimnīcā nogādājuši vienu cilvēku ar aizdomām par saindēšnos ar sēnēm. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Arita Rudzīte gan neizslēdz, ka gadījumu skaits rudenī pieaugs, jo pērn slimnīcā nogādāti vairāk nekā 40 cilvēki, kas saindējušies ar sēnēm:

''Mediķi aicina mežā salasīt tikai pazīstamas sēnes, nekad nevar uzturā lietot vecas, pāraugušas vai bojātas sēnes, jo arī ar tām var saindēties. Pārnesot sēnes mājās, tās nekavējoties jāapstrādā. Pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, piemēram, vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā.

Ja ir aizdomas par saindēšanos ar sēnēm, nekavējoties jāzvana 113.''

Dabas muzejs arī šogad aicina iedzīvotājus sūtīt ekspertiem fotoattēlus ar interesantiem un retiem sēņu atradumiem, kā arī nest tos uz izstādi, kas sāksies 12. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti