Dienas ziņas

Jaunieši pie Gaujas apgūst plosta siešanu

Dienas ziņas

Augļkopji strādā, lai būtu laba raža

Selekcionāram Pēterim Upītim – 120

Selekcionāra Pētera Upīša 120.jubilejā zied ceriņi un skanēs Štrausa mūzika

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Var teikt, ka īstais ceriņu ziedēšanas laiks sākas 19. maijā – izcilā selekcionāra un ceriņu dārza veidotāja Pētera Upīša dzimšanas dienā. Pēteris Upītis savulaik ir izveidojis daudzas jaunas, Latvijas apstākļiem piemērotas ābeļu, bumbieru, zemeņu un aprikožu šķirnes, bet viņa lielākais sapnis bija pārvērst Latviju par ceriņu lielvalsti.  

Katram dārzniekam ir vajadzīgs savs dārzs.  Pēc ilgiem meklējumiem, ar velosipēdu apbraukājot  visus Latvijas reģionus, par vietu, kur veidot savu sapņu dārzu,  izcilais selekcionārs Pēteris Upītis izvēlējās  Dobeli.  Sākotnēji gan tika veidots augļu dārzs no tradicionālajām kultūrām.

Upīša muzeja vadītāja Inese Šinta stāsta, ka laika gaitā “viņš pievērsās mazāk izplatītajām dekoratīvajām kultūrām, viņš pirmais Latvijas apstākļos sāka audzēt aprikozes, persikus, ieveda Kaukāza plūmes”.

Ceriņu dārza izveide, ar ko Pēteri Upīti visbiežāk atceras šodien, tika uzsākta  ap pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem. Savu darbu ar ceriņiem viņš sāka kā kolekcionārs, bet, kad radās vēlme skaistos ceriņus pavairot, gluži neviļus tika radītas jaunas šķirnes.

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa stāsta, ka “tā nu sanāca,  ka ar  visiem lielajiem darbiem daļa sēklaudžu palika neuzacoti, bet kad sēklaudzīši uzziedēja izrādījās, ka tie ir ļoti skaisti, varbūt pat skaistāki nekā šķirnes, no kurām tika ievākti sēklaudži, un tad viņam tā interese gāja plašumā”.

Šodien Upīša dārzā ir 230 ceriņu šķirnes, un tas aizņem vairāk nekā četrus hektārus, priecējot tūkstošiem tūristus, kuri no tuvienes un tālienes brauc izjust ceriņlaika burvību. Kad ir īstais laiks? Protams, 19. maijā Pētera Upīša dzimšanas dienā, un par to allaž parūpējas pati dabas māte.

Nākamās nedēļas nogalē, kad ceriņu ziedēšana būs pašā pilnbriedā, krāšņo ziedu simfoniju jau piecpadsmito reizi papildinās arī mūzikas svētki. Izcilā selekcionāra 120. jubilejas gadā ceriņu dārzā skanēs Johana Štrausa mūzika. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti