SC nervozē par balsojumu Saeimā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 4 mēnešiem.

Tagad Saskaņas centra deputātiem jāpieņem lēmums, kā balsot Saeimā - PAR vai PRET grozījumiem Satversmē. Viņu izvēle izšķirs Saskaņas centra nākotni ne tikai turpmākajos trīs gados, bet ilgtermiņā.

Saskaņas centrs, kas sevi vienmēr centies pozicionēt kā sociāldemokrātiska partija un kuras mērķis programmā tiek definēts kā sociāli atbildīgas valsts politikas īstenošana, nonācis krustcelēs. To apzinās arī paši Saskaņas centra deputāti, atzīstot, ka Saeimas lielākajā frakcijā šobrīd valda ļoti nervoza atmosfēra. Iemesls - viedokļi par to, kā balsot par grozījumiem Satversmē, ir diametrāli pretēji. Piemēram, Igors Pimenovs neatbalsta valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, un ir gatavs atteikties no radikāli noskaņotajiem vēlētajiem, ja to šāds balsojums prasīs.

SC gan ir arī citādi domājošie, kuri rēķina atbalstītāju skaitu, un saprot, ka tie latviski runājošie, kuri balsoja par Saskaņas centru, ir krietni mazāk nekā krieviski runājošo, tādēļ politiski izdevīgāk ir saglabāt tieši šo grupu. Kā argumentu viņi izmantotu SC neņemšanu valdībā - tas esot bjis kārtējais apliecinājums, ka Latvijā nav pieprasīta integrācijas ideoloģija, un tādēļ SC ir spiests radikalizēties un ieņemt nišu, ko reiz ieņēma PCTVL.

Radio aptaujātie politologi gan saka - SC pats sevi iespieda stūrī: ja nebūtu iesaistījušies parakstu vākšanas kampaņā, paraksti nebūtu savākti, un situācija pēc zināma laika norimtu. Līdzīgi, kā bija pēc nacionālās apvienības centieniem savākt parakstus par valsts valodas mācīšanu skolās. Tagad SC patiešām nonācis neapskaužamā situācijā, jo jāizvēlas starp sliktu un vēl sliktāku variantu, uzskata NTV5 politiskais komentētājs Juris Sokolovskis.

Saskaņas centrā gan saka - viņi Lindermana un Osipova iespējamo partiju neuztver kā konkurentus, nosaucot tos par amatieriem bez politiskā un finansiālā resursa. Savukārt politikas vērotāji bilst - tagad būs interesanti pavērot, vai Lindermans ar Osipovu tiešām izveidos politisko apvienību un piedalīsies vēlēšanās. Ja nepiedalīsies, tas nozīmē, ka Lindermans bijis tikai viens no SC projektiem, uzņemoties radikālā spārna lomu. Ja tomēr viņa partija piedalās vēlēšanās, gaidāms karš starp abām partijām, jo tās abas pretendēs uz vienu vēlētāju. Kā radio atzina pats Vladimirs Lindermans, kurš pirms pāris mēnešiem solīja aktīvi cīnīties par vietu pašvaldību vēlēšanās, tagad saka - galīgais lēmums vēl nav pieņemts. Lindermans pārliecināts, ka Saskaņas centram, lai izdzīvotu, šobrīd nav citu iespēju, kā vien balsot PAR grozījumiem Satversmē. Pat ja referenduma iznākums būs pretējs, Lindermans saka, SC jāmeklē kompromiss, piemēram, rosinot likuma izmaiņas, apliecinot, ka krievu valoda Latvijā nav svešvaloda un ka tai ir reģionālas valodas statuss piemēram pilsētās, kur dzīvo daudz krievu. Tas valodas jautājumu atrisinātu uz ļoti ilgu laiku.

Šis Lindermana aicinājums sakrīt arī ar SC deputāta Nikolaja Kabanova teikto Latvijas Radio. Proti, ka SC tuvākajā laikā strādās pie vairākām likumdošanas iniciatīvām, lai lēmuma pieņemšanā rastu vidusceļu.

Politologs Filips Rajevskis gan saka - diezin vai SC būs viegli pieņemt lēmumu, jo gandrīz visi saprot, ka atbalstot Staversmes grozījumus, viņi zaudē ne tikai latviskos vēlētājus un latviskos uzvārdus savos sarakstos, bet arī jebkādu iespēju sadarboties ar kādu latvisko partiju. Tādējādi SC šobrīd sasniedzis maksimālo vietu skaitu Saeimā, un turpmāk, SC kļūstot par marginālo partiju, vietu skaits Saeimā var tikai kristies.

Rajevskis pārliecināts, ka, iespējams, SC var mēģināt mīkstināt savu balsojumu, piedāvāt kādas likuma izmaiņas un cerēt, ka vēlētāju īsā atmiņa pēc trim gadiem ļaus viņiem atgriezties turpat, kur bija pirms 11. Saeimas vēlēšanām. Tomēr nedrīkst aizmirst, ka SC izvēli, lai kāda tā arī būtu, viņiem un vēlētājiem nebeigs atgādināt Saskaņas centra politiskie konkurenti un arī mediji. Iespējams, lai uzlabotu savu tēlu, partijai var nākties mainīt savus līdzšinējos līderus, var būt arī citi varianti, taču visi, visticamāk, būs sāpīgi pašam Saskaņas centram.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti