Dienas ziņas

Vidzemē sācies jēru laiks

Dienas ziņas

Bojāgājušo metalurgu atraitnēm pārtrauc maksāt pabalstu

Trūkst finansējuma zinātnes centriem

Salaspils Nacionālā botāniskā dārza nākotne miglā tīta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 4 mēnešiem.

Salaspilī atrodama viena no Ziemeļaustrumeiropā lielākajām dzīvo augu kolekcijām. Bet līdz ar krīzes gados samazināto finansējumu Nacionālajam botāniskajam dārzam Latvijā sastopamo augu vērtību starptautiskie eksperti zinātniskā līmenī novērtējuši ar zemāko atzīmi.

To saņemot, izskanēja informācija par iespējamu vairāku Latvijas zinātnisko centru slēgšanu, tostarp Salaspils Nacionālajā botāniskajā dārzā esošo. Lai arī iesaistītās puses norāda, ka runas par slēgšanu ir vien neveiksmīga interpretācija, veiktais pētījums tomēr parāda uz pastāvošu nozares problēmu – zemo finansējumu zinātnei. „Mums šobrīd resursu pietiek šo kolekciju saglabāšanai. Bet šobrīd resursu ir daudz par maz, lai mēs varētu remontēt un atjaunot novecojušo infrastruktūru,” saka Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns.

Protams, starptautiskie eksperti, redzot, ka zinātniskais līmenis ir starptautiskajam standartam neatbilstošs, uz to vērš uzmanību un saka, ka jāizvērtē, vai valsts budžeta līdzekļu ieguldīšana šādā zinātnē ir lietderīga vai nē. Tas ir stratēģisks jautājums, kas mūsu ministrijai un Vides un reģionālas attīstības ministrijai kopā jālemj,” saka Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa.

No kopējā 700 000 eiro budžeta 2013. gadā vien piektdaļa novirzīta Botāniskā dārza zinātnes centra darbam. 120 hektāros esošās dzīvo augu kolekcijas apsaimnieko 85 darbinieki, kas arī esot vien puse no nepieciešamajiem 150. Direktors uzver – esam uz izdzīvošanas robežas.

Protams, jautājums ir par to, cik augstā līmenī mēs nodarbojamies ar zinātnisko darbību. Ja šobrīd pie mūsu rīcībā esošajām tehnoloģijām saglabājas tie paši zinātnes vērtēšanas principi, tad, protams, nav jēgas pēc pieciem sešiem gadiem atkal klausīties, cik mēs esam slikti,” secina Svilāns.

Kā norāda ministrija, šī gada finansējums Salaspils zinātnes centram esot 140 000 eiro. Savukārt par palielinājumu pagaidām esot pāragri spriest. Šonedēļ aizvadīta Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēde, kur jautājums aktualizēts. Līdz jūnijam Botāniskajam dārzam jāsniedz priekšlikumi tālākai darbībai. Šobrīd tiekot veikta dārza struktūrvienību analīze. Bet, kā notikušajā sēdē atzinušās visas iesaistītās puses, Nacionālais botāniskais dārzs ir Latvijai nozīmīga vērtība un tam esot jāpastāv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti