Sākusies Rudbāržu muižas rekonstrukcijas projektēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ir sperti pirmie būtiskie soļi, lai jau nākamgad uzsāktu būvdarbus Rudbāržu muižā, kur 2024. gadā tiks izvietota Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola, kur skolēni apgūs militārās prasmes, attīstīs fiziskās un psiholoģiskās noturības prasmes. Pašlaik mācību process notiek Kandavas Lauksaimniecības tehnikumā, kur mācās 29 audzēkņi. Arī tur skolas vadībai šobrīd nācies skaidrot skolēniem satraucošos kara notikumus, kas vēl jo vairāk aktualizē patriotisma nozīmi Latvijas sabiedrībā. 

Sākusies Rudbāržu muižas rekonstrukcijas projektēšana
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Skolas gaiteņus izrāda bijušā Skrundas novada domes priekšsēdētaja Loreta Robežniece. Kad viņa vēl vadīja novada domi, nācās meklēt risinājumus senā ēkas kompleksa izmantošanai nākotnē. Pirms tam tur atradās Oskara Kalpaka vārdā nosauktā pamatskola.

„Mums vienmēr ir jāskatās tālāk nākotnē. Arī šī ēka ir piedzīvojusi tik daudz – gan barona Firksa laikus, gan karavīru atpūtas namu, gan skolu, vidusskolu, un katram ir savas atmiņas. Lai nebūtu viena no tām muižām, kas tiek pamesta vai kas nenonāk labu īpašnieku rokās, protams, sarunas notika, vienam otru atbalsot, bija daudz iesaistītās puses – Jaunsardzes centrs, pašvaldība, Aizsardzības ministrija. Būtiskākais, ka mēs esam nokļuvuši pie sasniedzamā rezultāta un tas būs,” skaidro Robežniece.

 

Ņemot vērā ēkas nozīmi Latvijas vēsturē un faktu, ka tieši no Rudbāržu muižas ēkas 1919. gada 3. martā pulkveža Oskara Kalpaka vadībā sākās Latvijas atbrīvošanas cīņas, Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas izveidošana tieši Rudbāržos ir loģisks solis, uzskata Kalpaka muzeja direktors Roberts Sipenieks.

„Svarīgi ir apzināties šīs vietas vēsturisko nozīmi. Tā ir vieta, kur 1919. gada februārī un martā atradās latviešu atsevišķā bataljona štābs. Tieši no Rudbāržiem notiek mobilizācija, Kurzemes dienvidu pagastos un 3. martā tieši no šejienes sākas operācija „Atkusnis”, līdz ar to mēs iegūstam šajā brīdī ļoti svarīgu vēsturiski emocionālo piesaisti, kas ir ļoti svarīgi šo kadetu izglītošanas procesā, jo, manuprāt, viņiem ir svarīgi apzināties, ka viņi nes Kalpaka vārda sev uz krūtīm un skolas nosaukumā, un viņi mācās tieši tur, kur nopietni sācis veidoties latviešu atsevišķā bataljona sastāvs, jo kauju rezultātā 1919. gada sākumā bataljons atkāpjas līdz Aizporiem un tālāk, atbrīvojot Rudbāržus, – Rudbārži jau ir vieta, no kurienes sākās Latvijas teritorijas atbrīvošana no boļševikiem,” stāsta Sipenieks.

Pagaidām mācību process Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas vajadzībām notiek Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma telpās. Jaunizveidotās mācību iestādes direktors Intars Kušners uzsver skolas nozīmi garīgi un fiziski spēcīgu personību veidošanā, kam kalpos skola Rudbāržu muižā. Šodien gan nākas runāt ar audzēkņiem par reālu karu.

„Tas noteikti atstāj savu psiholoģisko iespaidu arī uz mūsu jauniešiem. Protams, viņi vēro cītīgi, kas notiek. Mēs skaidrojam Latvijas pozīciju, skaidrojam, ka esam drošībā, pateicoties tam, ka mēs esam NATO dalībvalsts. Mums ir sabiedrotie, kuri sniedz atbalstu un tas pieaug. Mūsu ģimenēm ir paveicies, ka esam šādus stratēģiski pareizus lēmumus izdarījuši, bet arī runāja, ka ir svarīgi būt un demonstrēt, ka mēs esam savas valsts patrioti, ka mums rūp, kas notiek šeit, neklausāmies viltus ziņas, un tas ir ļoti būtiski – demonstrēt savu kritisko domāšanu,” norāda Kušners.

Reālus būvdarbus Rudbāržos paredzēts uzsākt, visticamāk, nākamgad, bet skolas vajadzībām ēku sāks izmantot 2024. gadā. Par projektēšanas izstrādi pērn tika noslēgts līgums ar SIA “Ozola & Bula arhitektu birojs”. Projektēšanas darbus plānots pabeigt šī gada augustā. Ēkas rekonstrukcija iecerēta, respektējot vēsturiskās vērtības, taču pielāgojot ēku Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas vajadzībām.

„Klases šobrīd gaida savu pārvērtību brīdi, jo, kā mēs zinām, ļoti aktīvi notiek projektēšanas darbi. Atdzīvosies sienas, grīdas, griesti. Telpas pagaidām tiek iznomātas Jaunsardzes centra Kurzemes 1. nodaļai, līdz ar to jaunieši te ir ļoti aktīvi, skola jau dzīvo,” uzsver Loreta Robežniece, kura šobrīd strādā Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrā.

Kāda šobrīd ir situācija saistībā ar skolas atjaunošanu?

„Protams, viss muižas apjoms tiks restaurēts un atdzims pilnā spožumā, kā tas ir bijis 20. gadsimta sākumā. Projekta ietvaros tiks atjaunota arī sporta zāle jeb bijusī muižas saimniecības ēka, arī sporta laukums, un tiks labiekārtota muižas teritorija,” stāsta Valsts Aizsardzības un militāro iepirkumu centra būvniecības departamenta vadītājs Edvīns Circenis.

Jau pavisam drīz, 3. martā, par godu vēsturiskajiem notikumiem Rudbāržos un apkārtnē plānots tradicionālais pārgājiens līdz Lēnām, kurā piedalīsies Kalpaka skolas audzēkņi, jaunsargi, Aizsardzības ministrijas vadība un Nacionālo bruņoto spēku amatpersonas. Pasākumam iepriekš jāpiesakās, jo dalībnieku skaits ir ierobežots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti