Panorāma

Atsevišķos ceļu posmos šogad būvdarbus nesāks

Panorāma

Panorāma

Sāk izvest amonjaku no uzņēmuma "Ventamonjaks"

Sākta amonjaka kravas izvešana no Ventspils ostas termināļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Naktī uz piektdienu, 20. maiju, ir sākta sašķidrinātā amonjaka izvešana no Ventspils ostas. Tiek krauts pirmais kuģis uzņēmuma "Ventamonjaks" teritorijā. Visa amonjaka izvešanai būs nepieciešami divi kuģi, un pēc tam sekos termināļa darbības apturēšana, jo sankcijām pakļautais uzņēmums nevar garantēt ķīmiskās kravas drošu uzglabāšanu rezervuāros.

Šonakt Ventspils ostā sāka kraut pirmo kuģi, kas izvedīs bīstamo kravu no uzņēmuma "Ventamonjaks". 20. maijs bija noteikts kā beigu datums, jau otro reizi pagarinot Valsts vides dienesta (VVD) doto termiņu lēmuma izpildei.

"Šodien mums ir uzdevums uzkraut ienākušo tankkuģi 36. piestātnē. Šonakt plkst. 00.20 uzsākām kraut. Šodien līdz plkst. 17 šis tankkuģis tiek uzkrauts un līdz plkst. 20 tam ar kravu jādodas ārā no ostas," sacīja "VK Terminal Services" valdes priekšsēdētājs Arnis Janvars.

Šobrīd SIA "Ventamonjaks" atrodas ap 40 000 tonnu šķidrā amonjaka. Amonjaks klasificējams kā indīga gāze, kuras glabāšanai svarīgi nodrošināt konstantu temperatūru. Nokļūstot sankcionēto uzņēmumu sarakstā, toksiskās vielas uzglabāšanai drošus apstākļus uzņēmums vairs nespēja garantēt.

"Jo vienkārši nebija naudas ne vienam, ne otram! Gan "Ventamonjakam", kam pieder šī krava, gan "VK Terminal Services", kas veic tehnisko apkalpošanu. Tā sadaļa vismaz ir atrisinājusies," norādīja Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij").

Izvest bīstamo amonjaka uzkrājumu no Ventspils ostas plāno tuvāko divu dienu laikā. Pirmajā kuģī tiks iekrauts ap 23 000 tonnu, bet otrajā 17 000.

Uzņēmumam arī pietiekot finanšu līdzekļi, lai uzglabātu tehniskās rezerves un tās ir apmēram 35 000 tonnu. Visu ķīmiskās vielas krājumu no Ventspils ostas plāno izvest līdz gada beigām, iekonservējot uzņēmumu.

Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij").
Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij").

"Termināļa apturēšanas un piesārņojošās darbības licences apturēšanas iemesls ir tas, ka uzņēmumam nav iespēju brīvi rīkoties ar finanšu līdzekļiem un saimnieciskajiem resursiem. Tiklīdz šis apstāklis izmainās, VVD atcels šo lēmumu un dos iespēju uzņēmumam atjaunot darbību," skaidroja VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

Izvedot ķīmisko kravu no Ventspils ostas, būs izdevies novērst rūpnieciskas avārijas risku. Iekonservējot sankcijās nonākušā termināļa darbību, ap 30 strādnieku zaudēs darbavietas. Termināļa darbības atjaunošana būšot iespējama, skaidroja VVD, bet, jo vēlāk tas notiks, jo dārgāk izmaksās. 

KONTEKSTS:

Saistībā ar karadarbību Ukrainā Krievijai noteikto sankciju dēļ uzņēmums SIA "Ventamonjaks", kura rezervuāros Ventspils ostā atrodas 40 000 tonnu bīstamas vielas – šķidrā amonjaka, kopš marta nevar veikt finanšu darījumus. Krievijas karadarbība Ukrainā bija iemesls, lai apturētu uzņēmuma "Ventamonjaks" darbību Ventspils ostā, jo patiesā labuma guvēji ir sankcionēto personu sarakstā. Kad ar priekšapmaksu nevarēja norēķināties par propāna gāzi un elektroenerģiju, uzņēmums vairs nevarēja garantēt, ka ķīmiskās vielas tiks uzglabātas droši. Līdz ar to 3. maijā tika dota atļauja bīstamās vielas izvešanai. 

Amonjaks klasificējams pie otrās klases bīstamajām ķīmiskajām vielām, tā ir toksiska, indīga gāze, kuras glabāšanas temperatūra ir mīnus 33 grādi (pēc Celsija skalas). SIA "Ventamonjaks" amonjaku glabā divos izotermiskos rezervuāros ar pastāvīgu dzesēšanas temperatūru mīnus 33 grādi. Dabīgā atmosfēras siltuma ietekmē šķidrais amonjaks uzņem siltumenerģiju un, gadījumā, ja notiktu temperatūras paaugstināšanās rezervuāros, var radīt rūpnieciskas avārijas risku.

Ventspils ostā jau ilgstoši stāvēja divi kuģi, kas bija gatavi izvest sašķidrinātā amonjaka kravu no termināļa. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti