Sāk papildu pārtikas paku izdali personām ar zemiem ienākumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pārtikas cenu straujā pieauguma dēļ nevalstiskās organizācijas un pašvaldību sociālie dienesti sāk papildu pārtikas paku izdali personām ar zemiem ienākumiem. Sarkanā Krusta pārstāvji novēro, ka sabiedrībā kopumā šogad kļuvis vairāk cilvēku, kam nepieciešama palīdzība, turklāt parādās vairāk jaunāka gada gājuma cilvēku.

Sāk papildu pārtikas paku izdali personām ar zemiem ienākumiem
00:00 / 05:55
Lejuplādēt

"Makaroni, dzeltenie zirņi, zivju konservi, auzu putra, trīs graudu putra, mannā putra, biezeņa pulveris un olu pulveris," pārtikas paku saturu uzskaita Marija, kuru Latvijas Radio sastop Patversmes ielā, Sarkandaugavā, kur atrodas viens no Latvijas Sarkanā krusta pārtikas paku izdales punktiem. Marija stāsta, ka šobrīd uzturas sieviešu patversmē, tādēļ viņai izdzīvošanu vairāk sarežģī cenu kāpums pārtikai, nevis maksājumi par apkuri.

"Tā kā es šobrīd nedzīvoju personīgajā dzīvoklī, tad komunālo [pakalpojumu] izmaksas es neizjūtu, bet es jūtu pārtikas cenu pieaugumu. Tie paši griķi, kurus es mīlu pirkt, ir ļoti dārgi šobrīd.

Es esmu otrās grupas invalīde, un es saņemu pabalstu, bet viena pati es nevaru noīrēt dzīvokli, pat ja tie ir 200 eiro. Es pati varu iztikt, bet īrei es nevaru sakrāt uzreiz, piemēram, 400 eiro mēnesī. Tas nozīmē atdot visu naudu un pašam nepaliek pilnīgi nekas," stāsta Marija.

Ņemot vērā, ka pakas var saņemt arī citās dienās, cilvēku plūsma rīta agrumā nav liela un rindas neveidojas. Pie ieejas Latvijas Radio sastop arī Ļenu, kura arī atnākusi pēc pārtikas pakām.

"Vienmēr ir bijis grūti izdzīvot, un arī tagad ir sarežģīti. Bet mēs arī vēl neesam redzējuši jaunos apkures rēķinus un vai kaut ko apmaksās, jo elektrības sadārdzinājumu man līdz šim sedza sociālais atbalsts. Taču pārtikas pakas vienmēr ir ļoti palīdzējušas, bez tām būtu grūti. Vienīgi kādreiz tur bija arī griķi, bet kopš pavasara griķu tur vairs nav un arī sautētas gaļas konservu ir mazāk. Nu, kaut kā dzīvojam, un viss vēl ir priekšā. Vismaz trūcīgajiem ir ārsts bez maksas, bet atkal ir ļoti dārgi medikamenti.

Un, protams, tagad izaugušas cenas visiem pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem, kā olām, pienam, un man pensija ir tikai 142 eiro," saka Ļena.

Vēl kāda pensionāre arī norāda, ka pārtikas pakās pēdējo mēnešu laikā mainījies sastāvs, kas iepriekš bijis daudzveidīgāks.

Pensionāre: Zirņu daudz, un man tie negaršo, bet griķu nav, agrāk bija griķi, sausais piens.

Latvijas Radio: Vai pietiek ar šo?

Pensionāre: Cik tur ir, tik pietiek, ko var darīt. Divas reizes trīs mēnešos var saņemt paku.

Latvijas Sarkanā Krusta Rīgas komitejas izpilddirektores vietas izpildītāja Maija Leipciga kopumā darbojas piecos pārtikas paku izdales punktos Rīgā. Viņa skaidro, ka līdz šim trūcīgu vai maznodrošinātu mājsaimniecību pārstāvji katrs saņēma divas pārtikas un vienu higiēnas preču paku trīs mēnešos. Tiesa, kādu laiku šie cilvēki nevarēja saņemt visu apjomu uzreiz, tas bija jāizņem pakāpeniski ik mēnesi, bet tagad visas pakas ir iespējams saņemt vienā reizē. 

"Ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi, kas paredz, ka reizi trīs mēnešos katram cilvēkam pienākas vēl viena papildu pārtikas paka.

 Citiem vārdiem runājot, tagad būs tā, ka nevis uz trīs mēnešiem divas pakas, bet trīs pakas trīs mēnešos. Tas ir, runājot par pārtiku, un higiēnas pakas paliek tās pašas.

Tāpat mēs dodam arī bērniem kancelejas preces reizi gadā atkarībā no vecuma un arī bērnu higiēnas preces un bērnu pārtiku dodam. Tāpat šobrīd ir vienreizēja akcija Sarkanajam Krustam šobrīd, kurā mēs dalām šiem cilvēkiem arī mājdzīvnieku pārtiku," stāsta Leipciga.

Sarkanā Krusta pārstāve novērojusi, ka Latvijas sabiedrībā kopumā šogad kļuvis vairāk cilvēku, kam nepieciešama palīdzība, turklāt parādās vairāk jaunāka gada gājuma cilvēki. "Es nevaru pateikt precīzos ciparos, bet intuitīvi un, redzot to, kas notiek paku sadales vietās, tad, manuprāt, ir kļuvis vairāk cilvēku ar trūcīgā vai maznodrošinātas personas statusu saistībā ar to, kas šobrīd notiek sabiedrībā, energokrīze utt."

Visā Latvijā nevalstiskās un reliģiskas organizācijas, kā arī pašvaldību sociālie dienesti nodrošina papildu pārtikas paku izdali 446 vietās. Pārtikas pakas varēs saņemt, uzrādot derīgu pašvaldības sociālā dienesta izsniegtu izziņu par trūcīgās vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusu (ar ienākumiem 327 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā, bet katrai nākamai personai 229 eiro).

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa Latvijas Radio intervijā norādīja, ka, ņemot vērā inflāciju un līdz ar to pieaugošos iedzīvotāju izdevumus, pēdējā laikā pieaudzis trūcīgo un maznodrošināto personu skaits, kas saņem Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu. Septembrī GMI pabalstu saņēma aptuveni 20 000 iedzīvotāju, atklāja Celmiņa. Vienlaikus Celmiņa atzīmēja, ka audzis arī to cilvēku skaits, kas vēršas sociālajos dienestos pēc palīdzības, un sagaidāms, ka šo cilvēku pieplūdums turpinās augt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti