Panorāma

Nevar ne pirkt, ne īrēt

Panorāma

Pandēmijas laikā sāk jaunu biznesu

Izmeklē nelikumības policijas jauno formu iepirkumā

Sāk lietu par iespējamu krāpšanu divos policijas formas tērpu iepirkumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iekšējās drošības birojs (IDB) ir uzsācis kriminālprocesu par iespējamu krāpšanu divos Valsts policijas izsludinātajos iepirkumos, kas saistīti ar policijas formas tērpu un reprezentācijas un parādes formas tērpu iegādi, paziņojumā medijiem informēja birojs.

ĪSUMĀ:

  • Iespējamas nelikumības IDB saskatīja Valsts policijas iepirkumos par jaunu formastērpu iegādi.
  • Izmeklēšanas laikā policija uz laiku aizturējusi divus uzņēmējus.
  • IDB arī veica kratīšanu pie policijas priekšnieka vietniekiem: Krapša un Filas-Roķes.
  • Krapsis savu vainu noliedz.
  • Abas amatpersonas no amata pienākumu pildīšanas nav atstādinātas.
  • Ģirģens ar to nav mierā un pieprasījis paskaidrojumu par notikušo.
  • Policija arī sākusi savu dienesta pārbaudi par šī iepirkumu konkursa norisi.

Pirms pusotra gada prezentētajās jaunajās formās policisti izskatās modernāk, taču policijas tēlu kopumā jauno formu iepirkums pabojājis.

Aizdomu ēnā VP priekšnieka vietnieki 

Iekšējās drošības biroja uzsāktajā kriminālprocesā tiek izvērtēta Valsts policijas amatpersonu iespējama bezdarbība, kā arī iesaistīto uzņēmēju iespējamās krāpnieciskās darbības. Tāpat Iekšējās drošības birojs ir veicis kriminālprocesuālās darbības Valsts policijā, kā arī vairākos uzņēmumos.

Viens no policijas formu piegādātājiem ir uzņēmums “SRC Brasa”, kura pārstāvji LTV apstiprināja, ka uzņēmumā veiktas procesuālās darbības.

Uzņēmuma valdes loceklim Kristiānam Brēdemenim noteikts procesuālais statuss – persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

Izmeklēšanas laikā policija uz laiku aizturējusi divus uzņēmējus, kā arī veikusi kratīšanu Valsts policijas priekšnieka vietnieces, Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieces Renātes Filas-Roķes un Valsts policijas priekšnieka vietnieka, Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka Normunda Krapša darba un dzīves vietās, izņemot dažādus datu nesējus un citus priekšmetus.

Policijas amatpersonas ir saistītas ar iepirkumu par jaunā parauga formas tērpu iegādi un iepirkumu par reprezentācijas un parādes formas tērpa specifikācijas un paraugu izstrādi.

Taču nekāds drošības līdzeklis viņiem nav piemērots un abi turpina dienestu policijā.

Krapsis apstiprināja, ka notika kratīšana viņa dzīves un darba vietās. Izņemti dažādi informācijas nesēji, viņam piemērots procesuālais statuss - persona, pret kuru sākta kriminālprocess. Šāds statuss piemērots arī Renātei Filai-Roķei, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Krapsis pats noliedz pārkāpumus formastērpu iepirkumos, norādot, ka viņš strādājis pēc labākās sirdsapziņas.

Krapsis plāno turpināt darbu policijā savā amatā, jo nav lieguma to darīt, lai arī viņš jau sasniedzis izdienas pensiju.

Gan Valsts policija, gan pašas amatpersonas sadarbojas ar Iekšējās drošības biroju, sniedzot visu nepieciešamo informāciju.

Iespējams, izmeklēšana pēc ministra iniciatīvas

Aizdomīgus apstākļus policijas jauno formastērpu iepirkuma konkursā saskatījis arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”), kurš par to bija informējis IDB,  sarunā ar LTV atzina ministrs. Ministram bija radušās aizdomas, ka konkursa prasības īpaši pielāgotas noteiktiem komersantiem.

“Protams, primāri mums jāņem vērā, ka Latvijas Republikā kā demokrātiskā valstī ir nevainīguma prezumpcija. Tomēr iestādes vadītājam ir jāizvērtē riski un jāpieņem lēmumi, lai konkrētās amatpersonas neatrastos iepirkumu komisijās un, iespējams, rotētu uz citu amatu, kur nepieņemtu saimnieciskas dabas jautājumus,” piebilda Ģirģens.

Iespējams, IDB izmeklēšana sākta tieši pēc Ģirģena iniciatīvas, jo ministrs esot saskatījis aizdomīgus aspektus policijas iepirkumos un informējis par to biroju. "Daudz kur tiek speciāli rakstītas specifikācijas, lai uzvarētu konkrēti uzņēmēji. Tas nerada godīgu konkurenci," sacīja Ģirģens.

Pārbaude par iepirkumu

Tikmēr Valsts policijas Iekšējā kontroles birojā ir uzsākta dienesta pārbaude.

Pēc IDB sāktās lietas ministrs pieprasījis policijas priekšnieka pienākumu izpildītāja Andreja Grišina paskaidrojumu.

Grišins gan norādīja, ka šo iepirkumu iepriekš pārbaudījis gan neatkarīgs auditors, gan Iepirkumu uzraudzības birojs, nekonstatējot pārkāpumus. Tādēļ viņš pagaidām neredz pamatu atstādināt savus vietniekus, bet iepirkumos gan viņiem vismaz pagaidām neļaus piedalīties.

"Dienaskārtībā ir mainīt iepirkumu komisiju, lai mani vietnieki tur vairs nepiedalītos," sacīja Grišins.

Iekšējās drošības biroja priekšnieks Valters Mūrnieks uzsvēra, ka, “atklājot visus noziedzīgos nodarījumus, būtiskākās ir kriminālprocesa izmeklēšanas intereses, tādēļ pašlaik plašāku informāciju par šo uzsākto kriminālprocesu nevaram sniegt”.

Iekšējās drošības biroja uzsāktajā kriminālprocesā par iespējamu krāpšanu Valsts policijas izsludinātajos iepirkumos ir vairākas personas, kurām ir tiesības uz aizstāvību, tai skaitā ir aizturētas divas privātpersonas – uzņēmumu pārstāvji. Birojs turpina pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamu krāpšanu un par iespējamu bezdarbību.

Iekšējās drošības birojs atgādina, ka nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti