Panorāma

Ukrainā iztur karu bez siltuma un elektrības

Panorāma

Panorāma

Valsts drošības apsvērumu dēļ NEPLP anulē TV "Doždj" licenci

Saistībā ar draudiem valsts drošībai NEPLP anulē TV «Doždj» apraides atļauju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lēmusi anulēt apraides atļauju patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai televīzijas (TV) programmai "TV Rain" ("Дождь"/"Doždj"), informēja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

ĪSUMĀ:

  • Apraides atļauja anulēta saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai.
  • "TV Doždj" no apraides pazudīs ceturtdien, 8. decembrī. 
  • Līdz ar šo "Doždj" zaudē arī licenci raidīšanai Eiropas Savienības teritorijā.
  • NEPLP lēmumu ir iespējams pārsūdzēt tiesā.
  • Par draudiem Latvijas nacionālajai drošībai "Doždj" kontekstā NEPL padomei norādījis arī Drošības dienests. 
  • NEPLP lūgs uzlikt ģeobloku "Doždj" kanālam "YouTube" platformā, lai tas nebūtu pieejams Latvijā. 
  • NEPLP vadītājs noliedzis, ka lēmums pieņemts politiskā spiediena dēļ.
  • Par turpmāko telekanāla likteni pēc NEPLP lēmuma saņemšanas "Doždj" vadītāja komentārs vēl nav saņemts.

NEPLP anulē TV «Doždj» apraides atļauju
00:00 / 04:15
Lejuplādēt

NEPLP pamatojums

NEPLP apraides atļauju lēmusi anulēt saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai.

TV "Doždj" no apraides pazudīs ceturtdien, 8. decembrī. Apraides atļauja beidzas ceturtdien pusnaktī.

Līdz ar šo "Doždj" zaudē arī licenci raidīšanai Eiropas Savienības teritorijā.

"Vērtējot likumpārkāpumu kopumu, NEPLP ir pārliecināta, ka "TV Rain" vadība neizprot un neapzinās pārkāpumu būtiskumu un nopietnību, tāpēc viņi nevar darboties Latvijas teritorijā. (..) Šis lēmums pieņemts šodien ierosināta jauna administratīvā procesa ietvaros un saistīts ar draudiem Latvijas valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai," sacīja NEPLP vadītājs.

Āboliņš arī norādīja: "Tas arguments, ka viņus neredzēs Krievijas iedzīvotāji, īsti nav patiess, jo Krievijā "YouTube" neviens nebūs uzlicis ģeobloku un tur viņus joprojām redzēs, ja viņi turpinās darbību. Mēs aizsargājam Latvijas iedzīvotājus no viņu veiktajiem pārkāpumiem."

NEPLP pirmdien saņēma vēstuli ar informāciju no Valsts drošības dienesta, kuras saturu NEPLP vadītājs neatklāja, bet norādīja, ka tur ir skaidri norādīts par draudiem Latvijas nacionālajai drošībai kopumā.

Valsts drošības dienests, uz kura sniegtās informācijas arī padome savu lēmumu balsta, norādījis, ka “nav pieļaujams, ka Latvijas informatīvajā telpā tiek izplatīta informācija, kas aicina sabiedrību sniegt atbalstu Krievijas okupācijas spēkiem. Krievijas bruņoto spēku mērķtiecīgie militārie uzbrukumi un īstenotā vardarbība pret Ukrainas civiliedzīvotājiem ir atzīti par terorismu, bet Krievijas Federācija – par terorismu atbalstošu valsti.”

Pieņemot lēmumu, padome analizējusi pārkāpumu kopumu. Āboliņš stāstīja: ""TV Rain", ienākot Latvijā, paši apņēmās nodrošināt latviešu valodas celiņu – tulkojumu latviešu valodā. Viņi solīja, ka tas tiks izdarīts no septembra. Šobrīd ir decembra vidus, latviešu valodas celiņa nav. Mūsu sarunā viņi sacīja, ka to nedarīs, jo to nevarot, lai gan tas ir ierakstīts viņu apraides atļaujā, un tas ir būtisks pārkāpums. Tas arī parāda attieksmi pret valsti. Viņi rādīja Krimas karti kā Krievijas teritoriju. Par identisku pārkāpumu viņiem tika anulēta apraides atļauja Ukrainā – tas bija viens no trīs pārkāpumiem. Viņi sistemātiski dēvē Krievijas armiju par "mūsu armija", tāpat ir šis pēdējais gadījums, kad raidījuma vadītājs pauž atbalstu Krievijas armijai un rada iespaidu, ka tiek vākti līdzekļi vai kāds ekipējums, lai okupantu armiju atbalstītu. Vērtējot šo pārkāpumu, mums nerodas šaubas par to, ka tas rada apdraudējumu valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai."

Ņemot vērā, ka "Doždj" raida ne vien televīzijā, bet arī platformā "YouTube", NEPLP lūgs uzlikt ģeobloku "TV Rain" kanālam šajā platformā, lai saturs nebūtu pieejams Latvijā.

NEPLP priekšsēdētājs Āboliņš mikroblogošanas vietnē "Twitter" norādīja, ka "Latvijas likumi ir jāievēro un jāciena katram".

Latvija ir demokrātiska valsts, šeit ir ielaists liels skaits Krievijas mediju, bet problēmas ar Latvijas likumiem ir radušās vienīgi "Doždj", uzsvēra Āboliņš: "Pārējiem ar Krieviju saistītajiem medijiem Latvijā nav bijušas nekādas problēmas."

Tāpat NEPLP vadītājs Latvijas Radio noliedza, ka lēmums pieņemts politiskā spiediena dēļ.

Āboliņš gan atzina, ka pirms lēmuma pieņemšanas konsultējies ar Saeimas deputāti Ināru Mūrnieci (Nacionālā apvienība) un ārlietu ministru Edgaru Rinkeviču ("Jaunā Vienotība").

"Doždj" redakcijas komentārs

Notikušais ir pretrunā ar veselo saprātu, turklāt "Doždj" pārstāvji uz sapulci, kur tika pieņemts izšķirošais lēmums anulēt apraides atļauju, nebija uzaicināti un nevarēja aizstāvēties – tāda ir "Doždj" galvenā redaktora Tihona Dzjadko reakcija.

"Mēs pašlaik apspriežamies par procesuāliem jautājumiem. Strādāsim tāpat kā līdz šim, tikai pēc NEPLP lēmuma nevarēsim strādāt kabeļtelevīzijas tīklā. Vai mēs strādāsim no Latvijas? Paskatīsimies, kā attīstīsies notikumi. Es redzu, ka mēs neesam pa prātam šejienes politiskajai konjunktūrai, bet neuzskatu, ka mēs apdraudētu Latvijas valsts drošību. Es zinu, ka "Doždj" 12 gadus ieņem noteiktu, godīgu un caurspīdīgu pozīciju, nosoda Krimas aneksiju, iebrukumu Ukrainā un kara noziegumus, ko tur veic Krievijas armija. Un tieši tāpēc "Doždj" šobrīd neatrodas Krievijā," sacīja medija galvenais redaktors.

Dzjadko intervijā Latvijas Radio skaidroja, kāpēc septembra beigās, kad Vladimirs Putins Krievijā izsludināja mobilizāciju, telekanāla vadībai ienāca prātā izveidot e-pasta adresi [email protected]: lai savāktu informāciju, kā notiek mobilizācija, parādītu, ka tā nav daļēja, kā bija skaidrojis agresorvalsts līderis. Karot Ukrainā no Krievijas tiek aizvesti pat invalīdi un daudzbērnu tēvi. Nevienam neienāca prātā, ka raidījuma "Šeit un tagad" pieredzējušā vadītāja Alekseja Korosteļeva pagājušās nedēļas komentārs par šo virtuālo pastkastīti būs izšķirošais pārkāpums, pēc kura NEPLP anulēs apraides atļauju. "Mēs ceram, ka daudziem karavīriem esam spējuši palīdzēt ar aprīkojumu un vienkārši elementārām ērtībām frontē," aizpildot tukšumu ēterā, reflektēja Korosteļevs.

Galvenais redaktors Tihons Dzjadko to uzskata par rupju kļūdu, kuras rašanos viņš nespēj izskaidrot, bet vēl jo vairāk tā nav pieņemama kara situācijā. Dzjadko rīkojās izlēmīgi – darbinieku nevis uz laiku atstādināja, bet atlaida.

Vienlaikus Dzjadko, atzīstot pārējās kļūdas, no apzīmējuma "mūsu armija" neatteicās arī intervijā Latvijas Radio, to pamatojot šādi: "Runājot par mūsu armiju – tas vienkārši bija retorisks paņēmiens, lai pastiprinātu apgalvojumus par pārkāpumiem, ko veica Krievijas armija Ukrainas teritorijā, jo vārdi jau neeksistē paši par sevi, bet kontekstā. Krievijas propaganda visos šajos 10 mēnešos cenšas karu Ukrainā parādīt kā mazu specoperāciju kaut kur tālu – tas uz jums nemaz neattiecas. Bet mēs telekanālā "Dodžj" uzskatām, ka tas attiecas uz katru Krievijas pilsoni. Un mums ir svarīgi Krievijas Federācijas iedzīvotājiem paskaidrot, ka tā ir mūsu armija, kas veic noziegumus Bučā un Mariupolē, bombardējot katru dienu Ukrainas pilsētas un ciemus."

“Mēs uzskatām, ka šī situācija ir pretrunā ar demokrātijas principiem – kā minimums. Tā mēs to redzam. Mēs redzam, ka mums atsaka licenci bez šīs lietas izskatīšanas. Bez tā, ka “Doždj” piedalītos diskusijā par tēmu – draudi nacionālajai drošībai, kā to padome formulē,” norādīja “Doždj” žurnāliste Jekaterina Kotrikadze.

"Es ļoti priecāšos satikties ar padomi un uzzināt, kā telekanāls “Doždj” apdraud Latvijas nacionālo drošību," LTV sacīja Dzjadko.

NEPLP lēmumu ir iespējams pārsūdzēt tiesā.

Lai gan padome lūgs arī “Youtube” bloķēt pieeju “Doždj” Latvijā, taču citās Eiropas Savienības valstīs un arī Krievijā kanāls var turpināt darboties “Youtube” platformā. Un sola to arī darīt, cerot palikt Latvijā. “Tas nekādā veidā neietekmēs to, ko mēs darām. Turpināsim raidīt. Tātad tagad tikai “Youtube”,” sacīja “Doždj” galvenais redaktors.

Vērtē vīzas

Latvijā strādā 40 līdz 45 "Doždj" darbinieku, mazāks skaits ir Gruzijā, kur studijā arī tika izteikts kļūmīgais apgalvojums par palīdzību Krievijas armijai. Solidarizējoties ar tā autoru Korosteļevu, no telekanāla aizgājuši vēl trīs citi darbinieki.

“Šobrīd viņu TV kanālam ir anulēta apraide, bet tas nenozīmē, ka šodien uz karstām pēdām mēs varētu šīm 13 personām lūgt kravāt koferus un doties uz lidostu. Latvija ir tiesiska valsts, un PMLP šobrīd ir uzsākusi izvērtēšanas procesu, lai saprastu, vai ir tiesisks pamats, lai šīs izsniegtās vīzas ar tiesībām uz nodarbinātību anulētu,” skaidroja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāve Madara Puķe.

Tikmēr Valsts Drošības dienests rosinājis tā sauktajā “melnajā sarakstā”, nosakot aizliegumu iebraukt Latvijā, iekļaut “Doždj” atlaisto žurnālistu Alekseju Korosteļevu. Viņš gan neuzturas Latvijā un par palīdzēšanu Krievijas armijai bija izteicies no “Doždj” studijas Gruzijā.

KONTEKSTS:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) "Doždj" piemērojusi 10 000 eiro sodu par to, ka rādīta karte, kurā okupētā Krima iezīmēta kā Krievijas teritorija, un par Krievijas armijas saukšanu par "naša armija" jeb "mūsu armija". Ierosināta administratīvā pārkāpuma lieta par aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai, un pārbaudi sācis Valsts drošības dienests.

Krievijas telekanāls "Doždj", kas raida ar Latvijas licenci, savu žurnālistu Alekseju Korosteļevu atbrīvoja no darba, kad viņš raidījumā pauda, ka telekanāls palīdzējis daudziem Krievijas karavīriem, piemēram, ar apgādi un elementārām ērtībām frontē. Daudzi netic, ka tā bija vienkārši pārteikšanās.

"Doždj" ir 2008. gadā Krievijā dibināts neatkarīgs diennakts televīzijas kanāls, kam šogad Krievijā nācās izbeigt raidīšanu, ņemot vērā stingrākus cenzūras noteikumus šajā agresorvalstī. Kanāls studiju pārcēla uz Latviju.

Krievijā telekanāls pērn tika pasludināts par "ārvalstu aģentu", bet šoruden par "ārvalstu aģentiem" pasludināja "Doždj" ģenerāldirektori Natāliju Sindejevu un divus viņas kolēģus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti