Saeimas deputāti vērtēs ieceri par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Saeima ceturtdien lēma nodot Sociālo un darba lietu komisijai un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai tālākai izvērtēšanai 13 324 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā.

2022. gada 11. novembrī platformā "ManaBalss.lv" "Hospiss LV" uzsāka parakstu vākšanu iniciatīvas "Par tiesībām uz cieņpilnu nāvi. Par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā" atbalstam. Iniciatīvu ir parakstījuši vairāk nekā 13 000 atbalstītāji, un to iesniedza Saeimā, lai ilgtermiņā panāktu hospisa aprūpes sistēmas ieviešanu Latvijā – hospisa aprūpi mājās, hospisa stacionāra pieejamību un specializētas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vienības.

Labklājības ministrija (LM) 2021. gada 1. oktobrī uzsāka pilotprojekta "Hospisa aprūpe mājās pilngadīgām personām un atbalsts viņu ģimenes locekļiem" īstenošanu, taču šā gada 31. decembrī tā finansējums beidzas. 

"Hospiss LV" lūdzis Saeimu izskatīt iniciatīvu un rast finanšu resursus valsts apmaksāta hospisa aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai mazaizsargātiem cilvēkiem ar neārstējamām slimībām to terminālajā fāzē, kur paredzamā dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem, cieņpilnas nāves nodrošināšanai pacienta mājvietā vai speciāli tam izveidotās vietās hospisa stacionāros. Rosina arī ieviest izmaiņas normatīvajos aktos un definēt hospisa aprūpi kā vienu no sociālās aprūpes pakalpojuma veidiem, definēt hospisa aprūpes principus un uzdevumus, kā arī prasības šī pakalpojuma sniedzējiem.

Statistikas dati par 2021. gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst ap 29 000 iedzīvotāju. No tiem tikai 10% piedzīvo ātru nāvi. Tas nozīmē, ka 90% mirstošo cilvēku un viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina mirstošo cilvēku aprūpi. 2021. gadā Latvijā no onkoloģiskajām saslimšanām nomira 5752 cilvēki.

"Hospiss LV" ir sabiedriskā labuma organizācija, kuras mērķis ir aktualizēt hospisa aprūpes pakalpojumu nozīmi, lai pacienti pēdējo dzīvei atvēlēto laiku varētu pavadīt piemērotos apstākļos, profesionāla personāla uzraudzībā. Organizācija sniedz praktisku palīdzību pacientu vajadzību un vēlmju nodrošināšanā, rosina diskusiju sabiedrībā un veicina kvalitatīvas hospisa aprūpes pieejamību visā valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti