Dienas notikumu apskats

LVSADA vienbalsīgi atbalsta grozījumus ārstniecības likumā

Dienas notikumu apskats

Rīt publiskos VDK dokumentus

Komisijas sēdē mudina valdību atlaist Rīgas domi

Saeimas deputāti mudina valdību atlaist Rīgas domi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē deputāti šodien uzklausīja institūcijas, kuras iepriekš uzraudzījušas Rīgas domes (RD) darbu un finanšu līdzekļu izlietojumu. Pēc jaunākā skandāla, kurš pāršalcis rāti, kukuļošanas lietas pašvaldības uzņēmumā „Rīgas satiksme”, Saeimas deputāti apņēmušies ar valdības palīdzību gāzt saskanieša Nila Ušakova ("Saskaņa") vadīto domi. Rīgas mērs šos centiens jau nodēvējis par politisku gājienu.

Pēc skandāla pašvaldības uzņēmumā „Rīgas satiksme” Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē, kurā sprieda par to, kā galvaspilsētā tērē naudu, izskanēja aicinājumi valdībai pēc iespējas ātrāk lemt par Rīgas domes atlaišanu. Komisijas priekšsēdētāja biedre Juta Strīķe no jaunajiem konservatīvajiem, kura pirms nonākšanas Saeimā bija opozīcijas deputāta Rīgas domē, sacīja, šāds aicinājums Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai izteikts jau iepriekš.

"Katra diena, kurā Ušakovs vada Rīgas domi, katru dienu tiek nozagta rīdzinieku nauda, tiek pieņemti prettiesiski lēmumu," teica Strīķe. Uz pārkāpumiem Latvijas lielākajā pašvaldībā iepriekš ir norādījusi Valsts kontrole. Par tiem skaļi signalizē arī senāk sāktie kriminālprocesi, piemēram, kukuļošanas skandāls Centrāltirgū vai tā dēvētajā "Daimler" lieta. Taču, pēc deputātu domām, nekas situāciju Rīgas rātē nav uzlabojis.

Par pašvaldībām atbildīgās ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglītis sacīja, ka situāciju var labot kardināli soļi. "Mēs no VARAM puses uzskatām, ka mūsu iespējas kaut cik ietekmēt Rīgas domes darbu un padarīt viņu caurspīdīgu ir beigušās. Mūsu ieskatā nav citu veidu, kā vien atlaist visu Rīgas pašvaldību. Ne Valsts kontrole, ne Prokuratūra, ne KNAB ierosinātās lietas nekādā veidā nemaina 32 domes deputātu attieksmi pret savu vadītāju," teica Eglītis.

Uz komisijas sēdei Saeimā bija aicināta arī domes vadība un pārstāvji no Rīgas satiksmes. Taču ieradušies nebija. Rīgas pašvaldību pārstāvēja Satiksmes departamenta direktora biroja vadītājs Andris Lubāns. Runājot par Rīgas Satiksmes darbu, viņš atzina, ka atbildības par šo pašvaldības uzņēmumu ir ļoti sadrumstalota. Bijušais Rīgas domnieks, tagad Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars no „Attīstībai par” jautāja, kāda ir mēra atbildība par šo uzņēmumu.

"Rīgas mērs ir kapitāldaļu turētājs uzņēmumā "Rīgas satiksme". Visa atbildība, kas izriet no tiesību aktiem ir Rīgas mēram kā pašvaldības kapitāldaļu turētājam," teica Lubāns.

Sēdē piedalījās arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja amatpersonas. Tomēr KNAB pārstāvji deputātiem par jauno procesu izstāstīja vien to, kas publiskajā telpā jau ir zināms. Anda Rumjanceva no KNAB aicināja uzdot jautājumus, bet arī uz tiem atbildes nesekoja. KNAB amatpersonas bija arī nevaļīgas un sēdi pameta. Arī uz žurnālistu jautājumiem par sākto procesu biroja priekšnieka vietnieks Jānis Roze neatbildēja. Viņš neatklāja, vai kāds no apcietinātajiem sadarbojas ar izmeklēšanu un sniedz liecības. Izmeklēšanas taktika esot noslēpums, sacīja Roze.

Jāatgādina, ka pagājušajā nedēļā tiesa pēc KNAB lūguma drošības līdzekli apcietinājumu piemēroja 6 cilvēkiem. Bet kopumā lietā 7 cilvēkiem piemērots aizdomās turamo statuss.

KONTEKSTS:

Pretēji vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda (Nacionālā apvienība) aicinājumam un Saeimas vairākuma atbalstam Ministru kabinets otrdien, 18. decembrī, tomēr neskatīja likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) uzsvēra, ka Nacionālās apvienības vadītās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotajam likumprojektam nepieciešams juridisks izvērtējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti