Panorāma

Cēsīs apskatāms igauņu bruņu vilciens

Panorāma

Iespējamās misijas izaicinājums

Virzīs izskatīšanai Saeimā dzīvesbiedru likumprojektu

Saeimā atrast atbalstu Dzīvesbiedru likumam solās būt grūti, bet ne neiespējami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jau nākamajā nedēļā izskatīšanai Saeimā varētu tikt virzīts likumprojekts, kas ļautu regulēt nelaulātu pāru attiecības. Līdzīgas iniciatīvas parlamentā skatītas arī iepriekš, bet allaž atdūrušās pret deputātu vairākuma nevēlēšanos likumā atzīt viendzimuma savienības. Arī šoreiz savākt pat tikai likumprojekta skatīšanai Saeimas komisijās nepieciešamās balsis solās būt grūti

Iniciatīva ar likumu noregulēt nelaulātu pāru attiecības Saeimā pabijusi jau vairākkārt, atšķīrušās vien nianses – zinām to kā kopdzīves, partnerattiecību likumu un trešajā mēģinājumā iniciatīvai ir dots dzīvesbiedru likuma nosaukums.

Par nelaulātu pāru kopdzīves regulējumu savākti arī vairāk nekā 10 tūkstoši parakstu vietnē "manabalss.lv", tomēr līdz šim Saeimā trūcis atbalsta likuma pieņemšanai. Jau tagad zināms, ka arī šoreiz pret balsos vismaz divas koalīcijas partijas.

"Es jau tagad varu paredzēt, ka mēs balsosim pret, jo tā ir viena no mūsu pamatnostādnēm, pamatvērtībām, ka primāri par ģimeni tiek uzskatīta savienība starp vīrieti un sievieti," saka Jaunās konservatīvās partijas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe.

"Nacionālā apvienībā iestājas pret to, jo mēs uzskatām, ka tas ir pirmais solis uz tālākiem plāniem, proti, viendzimuma laulību legalizāciju," norāda Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Likumprojekta virzītāji – "Attīstībai/Par!" – gan uzsver, ka iniciatīva svarīga ne tikai viendzimuma pāriem.

Tā palīdzētu sakārtot mantojuma un citus jautājumus arī pārējiem, kas dzīvo kopā, bet nav reģistrējuši laulību. Likumā plānots iestrādāt arī mehānismu, kā bez līgumiem konstatēt dzīvesbiedru savienību, tādējādi atrisinot tādus gadījumus kā pēc Zolitūdes traģēdijas, kad kompensāciju par tuvinieka zaudējumu nevarēja saņemt viena bojāgājušā glābēja līgava.

"Var jau politikā, kā lai saka, vadīties tikai no apsvērumiem, vai šis ir populāri, vai uzreiz ies cauri. Mēs jau te redzam ik pa brīdim mēģinājumus uztaisīt tādas lietiņas, kas ir garšīgas utt. Bet ir kaut kādi brīži, kad arī politiķiem ir jāsaņemas, jāatzīst, ka problēmas pastāv, un jāskaidro sabiedrībai un jāvirzās uz priekšu kā minimums ar diskusiju," uzsver "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Tam piekrīt arī "Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Lastovskis: "Iespējams, ka šī ir tēma, kas ir jāizdiskutē Saeimas komisijās, līdz ar to mēs atbalstīsim nodošanu komisijai."

Ceturtā koalīcijas partija "KPV LV" vēl domā.

"Frakcijā izrunāsim, un tad mums būs kopējs viedoklis, un tā arī balsosim Saeimas sēdē," komentē "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Ēriks Pucens.

Arī par opozīcijas atbalstu likumam skaidrības vēl nav. Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis saka, ka pašlaik izskatās - frakcijā nebūs atbalsta kopumā.

"Saskaņas" deputāts Boriss Cilēvičs likumu atbalstīšot: "Es noteikti to atbalstīšu, es arī agrāk to atbalstīju. Es domāju, ka tas ir ļoti būtisks moments, jo tas ir svarīgs cilvēktiesību aspekts."

Tomēr pašā frakcijā viedokļi ir dažādi, un par Dzīvesbiedru likumu būs brīvais balsojums, kura rezultātu frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs pagaidām neprognozē.

"Pāvesta Franciska vārdiem, kas es tāds, lai viņus tiesātu, tos, kas grib dzīvot viendzimuma ģimenē. Citi izteica atšķirīgu viedokli, es cienu viņus, palieku pie sava, bet cienu viņus, mēs redzēsim, kad tablo izgaismos," norāda Urbanovičs.

Tas nozīmē, ka pašlaik "par" likumprojektu garantēta 21 balss, bet pret – 40, ja pieskaita arī ārpusfrakciju deputātes Jūliju Stepaņenko un Ingunu Rībenu, kuras pret līdzīgam iniciatīvām tradicionāli iebildušas. Tā kā Saeimā pašlaik ir 98 lemttiesīgi deputāti, iniciatīvas atbalstam būtu nepieciešamas vēl vismaz 29 no atlikušajām 37 balsīm, tātad bez "KPV LV" balsīm neiztikt, un ievērojams atbalsts jārod arī "Saskaņas" un atlikušo ārpusfrakciju deputātu vidū.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti