Šadurskis: Augstskolas rektoram jāzina latviešu valoda

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

“Latviešu valoda nav ķēķa valoda,” tā izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) atbild uz ministrijai adresētajiem pārmetumiem par nesamērīgām valsts valodas zināšanu prasībām augstskolu rektoriem.

Ministrijas lēmums nevirzīt atkārtotai apstiprināšanai amatā ilggadējo prestižās Rīgas Ekonomikas augstskolas (SSE Riga) rektoru Andersu Pālzovu aktualizējis jautājumu, vai augstskolā, kur mācības notiek vienīgi angļu valodā, tās rektoram latviešu valodas zināšanas ir nepieciešamas.

Kā Šadurskis uzsvēra medijiem, viesprofesorus bez latviešu valodas zināšanām pašreizējā likumdošana ļauj piesaistīt. Bet, lai pilnībā pildītu augstskolas rektora funkcijas, valsts valodas zināšanas ir nepieciešamas.

“Es domāju, ka Pālzova kungam vajadzētu tikai juridiski noformēt savas valodas prasmes dokumenta fiksāciju, jo, tik ilgu laiku strādājot Latvijā, ir ļoti grūti neiemācīties valodu. Kad tika apstiprināts SSE augstskolas rektors uz iepriekšējo termiņu, bija ieraksts, ka šis ir pagaidu regulējums un līdz tam, kad rektors varēs pildīt savas funkcijas valsts valodā, viņam būs nodrošināts tulkojums. Tad ir jautājums par šo pagaidu regulējumu, vai tas ir mūžīgs vai tomēr pagaidu regulējums,” norāda ministrs.

Šadurskis gan atzina, ka Rīgas Ekonomikas augstskola un arī Rīgas Juridiskā augstskola jau atšķiras no citām Latvijas augstskolām ar to, ka tajās mācības notiek vienīgi angļu valodā. Tāpēc ministrs pieļāva, ka iespējama diskusija arī par izņēmuma statusu attiecībā uz prasībām rektoram.

Šadurskis gan norādīja, ka Juridiskās augstskolas rektors, kurš bija nonācis līdzīgā situācijā kā Pālzovs, gatavojas apgūt latviešu valodu Ministru kabineta prasībām atbilstošā līmenī.

Jautājums kļuva aktuāls, jo tieši valodas dēļ par Rīgas Juridiskās augstskolas rektoru nevarēja kļūt augstskolas Satversme sapulces ievēlētais Mels Kenijs. Kenijam nav rektora amata pienākumu pildīšanai nepieciešamā latviešu valodas prasmju līmeņa, līdz ar to viņu nevar virzīt apstiprināšanai amatā. Pagaidām par augstskolas rektora pienākumu izpildītāju iecelts Latvijas Universitātes prorektors un Rīgas Juridiskās augstskolas valdes priekšsēdētājs Jānis Ikstens.

Arī augstskolas “SSE Riga” Fonda priekšsēdētāja Andersa Ridina paziņojumā, kas publicēts mājaslapā, norādīts, ka IZM likusi noprast, ka problēmas varētu rasties arī tās rektoram Andersam Pālzovam. Nepieciešamie dokumenti par Pālzova iecelšanu rektora amatā ministrijai iesniegti jau septembrī, bet augstskola joprojām nav saņēmusi nekādu atbildi no ministrijas.  

Savukārt Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra un Rektoru padomes ģenerālsekretārs Jānis Bernāts pauda uzskatu, ka jāpārskata latviešu valodas zināšanas prasības augstskolu vadītājam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti