Sadārdzinātajā Rīgas atkritumu biznesā spieķus liek ministrija; Konkurences padome vēl meklē iejaukšanās rīkus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Bažas par Rīgas jauno atkritumu konkursu nu sāk apstiprināties praksē – liela daļa iedzīvotāju, saņēmuši jaunā atkritumu apsaimniekotāja cenu piedāvājumu, konstatē, ka tas ir par vismaz 40% dārgāks. Uzņēmējs gan skaidro, ka jaunas mašīnas un šķirošanas vietas prasa milzīgus ieguldījumus. Tikmēr nozares ministrija iebilst jau pašlaik, bet Konkurences padome vēl meklē iejaukšanās rīkus nākamo 20 gadu monopolā.

Rīgas pašvaldības uzņēmums "Getliņi EKO" ir noslēdzis gandrīz 700 miljonu eiro vērtu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgumu. Tas izdarīts publiskā-privātā partnerībā, kurā uzņēmumu "Clean R" un "Eco Baltia vide" pilnsabiedrībai piešķirtas ekskluzīvas tiesības visus galvaspilsētas gružus apsaimniekot nākamos 20 gadus. Pēc "Lursoft" datiem, jaunās akciju sabiedrības "Tīrīga" patiesais labuma guvējs ir ar tā saukto oligarhu Andri Šķēli saistītais uzņēmējs Guntars Kokorevičs.

Sadārdzinātajā Rīgas atkritumu biznesā spieķus liek ministrija; Konkurences padome vēl meklē iejaukšanās rīkus
00:00 / 01:41
Lejuplādēt

Jauno sistēmu plānots iedarbināt septembra vidū, un iedzīvotāji un namu saimnieki pašlaik saņem uzaicinājumus pārslēgt līgumus. Tādu saņēma arī namsaimniece Nora, kura viedokli Latvijas Radio pauda e-pastā:

"Pašlaik par viena kubikmetra atkritumu izvešanu maksāju 14 eiro un 41 centu, ieskaitot arī PVN. Taču jaunā cena par kubikmetru būs 21 eiro un trīs centi, kas ir 46 procentu pieaugums! Tas ir nepatīkami. Monopols ir ļauns tirgus ekonomikas apstākļos - pakalpojuma kvalitāte samazinās, bet cena aug. Un šeit cietējs ir gala patērētājs. Man kā namīpašniecei vajadzētu būt vienalga, jo īrnieki jau samaksās, bet…"

Kompānijas "Tīrīga" vadītājs Guntars Levics apgalvo – cena būtiski mainās nekavējošu investīciju vārdā.

Viņš stāstīja, ka tiks risinātas problēmas, kuras bija jārisina jau pirms 5, pat 10 gadiem. Atkritumu apsaimniekotāji nomainīs automašīnas un konteinerus, kā arī nodrošinās, ka visiem ir pieejami atkritumu šķirošanas konteineri.

Satraukumu par atkritumu tarifa straujo pieaugumu pauž Latvijas Tirgotāju asociācija - tirgotājus satrauc nekontrolētais tarifu kāpums ne tikai tāpēc, ka augs izmaksas tirgotājiem, bet arī tādēļ, ka šī nauda tiks izņemta arī no pircēju "groziņa". Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir vērsusies pēc paskaidrojuma Rīgas domē, jo tā nemaz nav izstrādājusi noteikumus jaunajai sistēmai.

Konkurences padome līdz šim vairākkārt ir norādījusi, ka tik lielā tirgū kā Rīga monopols uz 20 gadiem var lielā mērā iznīcināt konkurenci, tādējādi cenu politiku diktēs viens uzņēmējs, nevis klienti. Rīga gan iebildes noraidījusi, taču konkurences uzraugi turpinot pārbaudes lietu un meklējot, kā šajā situācijā iejaukties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti