Dienas ziņas

Glābj Raiņa un Aspazijas "Pēperkoku namiņu"

Dienas ziņas

Naujenes bērnunamam jaunas funkcijas

Rudbāržos būs militārā kadetu skola

Rudbāržos būs militārā kadetu skola

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Tuvāko gadu laikā uz Rudbāržu muižas ēku atkal dosies jaunieši, lai iegūtu izglītību. Pirms pāris gadiem skolēnu trūkuma dēļ te likvidēja Oskara Kalpaka vārdā nosaukto sākumskolu, bet nu te Aizsardzības ministrija plāno izveidot Latvijā pirmo militāro kadetu skolu. Šobrīd jau notiek skolas darbības nodrošināšanai nepieciešamās teritorijas un būvju pārņemšana no Skrundas novada pašvaldības.

Bijušajā Oskara Kalpaka Rudbāržu sākumskolā daļu telpu aizņem Kurzemes Jaunsardzes un informācijas centrs. Pēc skolas slēgšanas pirms aptuveni diviem gadiem te vēl turpināja darboties pirmsskolas grupiņas, bet nu nav vairs arī to. Par te bijušo skolu gan vēl liecina bērnu veidotie sienu zīmējumi, nozīmīgākās lietas saliktas vienkopus. Tā kā ēkai ir svarīga nozīme Latvijas valsts veidošanās sākuma posmā, kad te Latvijas atbrīvošanu no lieliniekiem 1919. gadā plānoja pulkvedis Oskars Kalpaks ar saviem vīriem, un tā atrodas netālu no Kurzemes reģiona militārā poligona Mežaine,

Aizsardzības ministrija lēmusi ēkai atdot izglītības funkcijas, te izveidojot Latvijā pirmo militāro kadetu skolu. Ministrs atzīst – iecere tiekot virzīta uz priekšu pilnā sparā.

"Gribam gatavot mūsu jauno virsniecību, gribam dot iespēju jauniešiem iegūt šo profesiju, jau sākot ar vidusskolas un ģimnāzijas laiku. Gribam šeit piedāvāt augstu kvalitāti gan eksaktajās zinībās, gan militārajā zinībās, un es pats arī personīgi meklēju sadarbības partnerus ārzemēs, un es ceru, ka tuvākajos gados spēsim šo skolu atklāt un pie reizes sakopt vienu no mūsu skaistajām vēsturiskajām muižām," pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

Skrundas novada pašvaldība jau lēmusi bez atlīdzības valsts īpašumā Aizsardzības ministrijas valdījumā nodot vairākus Rudbāržu pagastā esošus nekustamos īpašumus, viens no tiem 6,4 hektāru platībā, uz kura atrodas sešas būves, arī skolas ēka, kā arī vēl divus īpašumus – “Nogāze” un “Atpūtas”, kas kopā ir 28 hektāri. Tā kā arī vietējie iedzīvotāji joprojām izmanto daļu no nodotā īpašuma, piemēram, skolā esošajā Varoņu zālē notiek koncerti, noslogota ir arī sporta zāle un stadions, tad lēmumā paredzēts, kā iedzīvotāji bez atlīdzības varēs turpināt izmantot šos īpašumus.

Rudbāržu skolas ēka ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, 2016. gadā restaurēta Varoņu zāle, bet lai ēkā ierīkotu kadetu skolu, nepieciešama renovācija. Ja nebūs neparedzētas aizkavēšanās, tad jaunā skola durvis varētu vērt 2021. gada rudenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti