Dienas ziņas

Ar reālu stāstu pret narkotikām

Dienas ziņas

Gleznotājam Osvaldam Zvejsalniekam - 70

Izstāde "Ko vien vari, galvā dari"

Rosina attīstīt rēķināšanu galvā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 2 mēnešiem.

Ko vien vari, galvā dari - tāds bijis izcilā matemātikas profesora Jāņa Menča teiciens. Tagad tas kļuvis par moto Liepājas Universitātes studentu veidotajai izstādei par galvas rēķinu metodēm. To vēsture sakņojas pirms trim gadu tūkstošiem senajā Indijā, un to pārzināšana ļauj ātri un vienkārši veikt vissarežģītākās matemātikas darbības, neizmantojot modernās tehnoloģijas.

 

Apjomīgā pētnieciskā projekta un izstādes iniciatore docente Vaira Kārkliņa atzīst, ka mūsdienās līdz ar modernajām tehnoloģijām aizvien mazāk tiek nodarbinātas smadzenes, kas esot  bīstama tendence. Taču pasaulē šobrīd aizvien populārāki kļūstot galvas rēķini, kam par pamatu tūkstošiem gadu veci paņēmieni, kas aprakstīti indiešu vēdās.

"Tulkoju 1862.gadā izdoto grāmatu vācu valodā vecajā drukā. Pētīju šos uzdevumus un metodes. Studenti tos didaktiski apstrādāja," stāsta Liepājas Universitātes docente Vaira Kārkliņa.

Divdesmit sešas galvas rēķinu metodes apskatāmas vizuāli izteiksmīgos plakātos un shēmās, ko veidojuši studenti. Te arī rodami paškontroles vingrinājumi. Tā, piemēram, sarežģīto matemātisko darbību pārbaude ar deviņi  būtiski atvieglos kā skolēnu, tā skolotāju darbu.

Kur man tagad likt savu kalkulatoru? - šādu retorisku jautājumu viesu grāmatā uzdevis viens no apmeklētājiem. Vairāk nekā 600 skolēnu no Liepājas, Kuldīgas un apkārtējo novadu skolām jau iepazinuši galvas rēķinu noslēpumus.

"Es  no sākuma izrēķināju galvā un tad apskatījos,  vai ir pareizi - pagaidām viss ir bijis pareizi," jauno metodi pamēģinājis, priecājas Jurģis Vīdners, Liepājas Centra sākumskolas 1.klases skolnieks.

Ar senajām, unikālajām galvas rēķinu metodēm aprīļa sākumā Liepājas Universitātē iepazīsies matemātikas skolotāji no visas Latvijas. Plānots arī izveidot brošūru, kas būtu labs mācību palīglīdzeklis matemātikas stundās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti