Rosina apsūdzēt bijušo Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonu Pečaku par iespējamām nelikumībām, attīstot infrastruktūru Krievu salā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts policija (VP) rosinājusi prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Rīgas brīvostas pārvaldes amatpersonu Aigaru Pečaku par iespējamu prettiesisku, neefektīvu un neekonomisku rīcību, vadot un īstenojot projektu par infrastruktūras attīstību Krievu salā, noskaidroja aģentūra LETA.

Amatpersonu rosināts apsūdzēt par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, neminot amatpersonas vārdu aģentūru LETA informēja Valsts policijā. 

VP informēja, ka apsūdzību rosināts celt pret amatpersonu, kura Rīgas brīvostas pārvaldnieka prombūtnes laikā ir pildījusi tās pienākumus. LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka minētā amatpersona ir bijušais Rīgas brīvostas pārvaldnieka vietnieks Aigars Pečaks.

Amatpersonas darbība, īstenojot projektu "Infrastruktūras attīstība Krievu salā ostas aktivitāšu pārcelšanai no pilsētas centra" no sākšanas brīža 2006.gada 17.februārī līdz 2012.gada 14.maijam, izraisījusi smagu seku iestāšanos 2015.gada 11.augustā, nodarot Latvijas valstij 1 012 467 eiro lielu kaitējumu, informēja policijā.

Pierādījumi par personas saistību ar inkriminētajām noziedzīgajām darbībām nostiprināti un septembra beigās krimināllieta nodota Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Policijā gan norādīja, ka prokuratūrai ir nodota kriminālvajāšanai tikai viena no epizodēm par iespējamām nelikumībām ostā un vēl citā epizodē policijā izmeklēšana turpinās.

Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāve Liene Ozola aģentūrai LETA teica, ka brīvostai nav tiesību sniegt informāciju par minēto kriminālprocesu. Viņa norādīja, ka procesa virzītājs nav sniedzis Rīgas brīvostas pārvaldei jebkādu papildu informāciju par to, kas šobrīd pieejama medijos.

Brīvostā arī informēja, ka minētajā laika posmā Rīgas brīvostas pārvaldnieks bija Leonīds Loginovs un viņa vietnieks - Aigars Pečaks.

Jau ziņots, ka Valsts policija (VP) pirms vairākiem gadiem sāktā kriminālprocesā izmeklēja iespējamu amatpersonas noziegumu Rīgas brīvostā.

Iepriekš VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde saistībā ar iespējamiem likumpārkāpumiem sāka resorisko pārbaudi, pamatojoties uz Valsts kontroles (VK) secinājumiem. 2016.gada vasarā VP pieņēma lēmumu par to, ka VK ziņojumā minētie apstākļi ir jāvērtē kriminālprocesā. 

VK revīzijas laikā konstatēts, ka Rīgas Brīvostas pārvalde (RBP), noslēdzot līgumus ar ārpakalpojumu sniedzējiem un samaksājot tiem par tādu uzdevumu veikšanu, kas ir noteikti RBP darbinieku amata aprakstos, pretēji normatīvajā aktā noteiktajam, izlietoja finanšu līdzekļus vismaz 611 888 eiro apmērā.

Revīzijā arī tika konstatēti papildu izdevumi saistībā ar noliktavu celtniecību. 2009.gadā tika akceptēts RBP pārvaldes sagatavotais būvprojekts Krievu salas infrastruktūras izbūvei, 2011.gadā komersantam tika izsniegtas būvatļaujas atklāta tipa noliktavu celtniecībai uz zemes gabala Zilajā ielā, uz kura saskaņā ar akceptēto RBP būvprojektu bija paredzēti būvdarbi.

VK ieskatā RBP atbildīgās amatpersonas nebija izpildījušas ar normatīvajiem aktiem uzliktos pienākumus, tādējādi pieļāva, ka uz zemes vienībām tika veikta ar projektu nesaistīta, citai juridiskajai personai piederoša objekta būvniecība.

Projekta īstenošanai nepieciešamās teritorijas atbrīvošana, pārvietojot uzbūvēto objektu - atklāta tipa noliktavu - uz citu teritoriju, RBP izmaksāja 1 012 467 eiro, kas ir amatpersonu bezdarbības rezultātā Rīgas brīvostas pārvaldei nodarīti zaudējumi, iepriekš vēstīja VK.

Papildu izdevumi par aizdevuma izmaksu atjaunošanu radās, jo RBP projekta "Infrastruktūras attīstība Krievu salā ostas aktivitāšu pārcelšanai no pilsētas centra" īstenošanai nepieciešamā pārvaldes pašu finansējuma nodrošināšanai tika noslēgts aizdevuma līgums starp RBP un kredītiestādēm, kas apņēmās projekta finansēšanai izsniegt RBP aizdevumu 80,2 miljonu eiro apmērā.

Satiksmes ministrija, konstatējot novirzes no projekta mērķiem un noteiktajā termiņā nesaņemot ar Rīgas brīvostas valdes lēmumu Rīgas brīvostas pārvaldniekam pieprasīto informāciju, lūdza Valsts kasi neveikt jau apstiprināto maksājumu pieprasījumu deklarēšanu līdz Rīgas brīvostas valdē apstiprinātā projekta potenciālo risku izvērtējuma un turpmākās rīcības plāna iesniegšanai.

Aizdevējs paziņoja par finansējuma apturēšanu pārvaldei, norādot, ka tā nesniedz informāciju par projekta īstenošanas gaitu, saskaņā ar aizdevuma līgumu būvniecības grafiks un būvniecības izpildes termiņi ir neatņemama līguma sastāvdaļa, tādējādi jebkāda būvniecības grafikā noteikto termiņu neievērošana var būt pamats aizdevuma līgumā noteikto aizdevuma daļu izmaksu atteikšanai un līguma laušanai.

Aizdevējs, precizējot informāciju par projekta gaitu, vienojās ar RBP par finansējuma atjaunošanu ar nosacījumu, ka tā samaksā aizdevējiem vienreizēju maksu par aizdevuma izsniegšanas atjaunošanu 120 300 eiro apmērā.

VK ieskatā pārvaldnieks, nenodrošinot normatīvajā aktā noteiktā pienākuma kvalitatīvu izpildi, ir radījis RBP papildu izdevumus 120 300 eiro apmērā.

Šis ir jau otrais kriminālprocess par iespējamiem pārkāpumiem Rīgas brīvostā.

Rīgas apgabaltiesā šovasar Rīgas brīvostas bijušo pārvaldnieku Leonīdu Loginovu un viņa bijušo vietnieku Aigaru Pečaku atzina par vainīgiem dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, piespriežot attiecīgi 38 700 un 32 250 naudassodus

Arī šī lieta tika sākta pēc VK revīzijas RBP.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti