Panorāma

"Sistēmas bērni": nedaudz audzis audžuģimeņu skaits

Panorāma

Noliedz algu maksāšanu aploksnēs ģimenes uzņēmumā

Gvido Zvaigznes atmiņa Rojā dzīva

Rojā dzīva atmiņa par barikādēs zaudēto kinooperatoru Gvido Zvaigzni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Šajā dienā, 21. janvārī, pirms 28 gadiem ārsti turpināja cīņu par kinooperatora Gvido Zvaigznes dzīvību. Viņu sašāva naktī, kad Bastejkalnā lidoja trasējošās lodes. Gvido bija no Rojas, tādēļ tur barikāžu izskaņā vienmēr deg ugunskurs. Un pie tējas tases skolotāji, kuri paši devās uz barikādēm un vēlāk ziedoja asinis sašautajam novadniekam, stāsta par vēsturi, kas notika acu priekšā.

Pirmdienās pirmā stunda Rojas vidusskolā ir audzināšana. Šorīt tā notiek ārā. Pie ugunskura, dzerot tēju, ēdot skolotāju vārītā ievārījuma maizītes un atceroties barikāžu laiku. Katra klase aizdedz sveci arī šīs skolas, iespējams, slavenākajam skolniekam.

"Gvido ir mūsējais! Mūsu pienākums ir stāstīt paaudzei, kas ir izaugusi pa šiem gadiem, kas ir barikādes un kas ir Gvido Zvaigzne," teic Rojas vidusskolas direktore Santa Veide.

"Šis te laiks ir ļoti personīgs," saka Gvido Zvaigznes bērnu dienu draudzene, tagad Rojas vidusskolas skolotāja Anda Sebre-Līkopa. "Mēs viņu par Gvidiņu saucām.... Mēs blakus mājās dzīvojām un vienā smilšu kastē spēlējāmies... Un, ja saka, ka par kino nav sākumā interesējies, man gribas apšaubīt, viņš mums bērnībā te tādas izrādes uzveda un pats bija režisors!"

Lai gan pagājuši jau 28 gadi, rojinieki tos laikus atceras labi. Viņi ne tikai devās uz barikādēm, bet tad, kad Gvido jau bija sašauts, organizēja autobusus, lai dotos nodot asinis.

5. februārī pienāca ziņa, ka Gvido Zvaigzne ir miris. Taču Rojas skolā viņš joprojām redzams izlaiduma gada bildē un viņa piemiņa iekalta arī akmenī. Skolotāja Undīne Lemberga atceras, ka krievu valodas skolotājas Poļakovas klasē barikāžu dienās vienmēr dega svecīte.

"Mums klasē tanī solā, kur Gvido bija sēdējis, viņu atcerējās. Mēs tajā dienā tur sēdēt nedrīkstējām un tur dega svecīte," saka skolotāja.

Gvido Zvaigznes piemiņas vieta nu iekļauta arī Lāčplēša dienas lāpu gājiena maršrutā. Rojā savus neatkarības cīnītājus zina, piemin un atceras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti