Dienas ziņas

Tiltu stiprina un drīz atjaunos satiksmi

Dienas ziņas

Jauna elektropārvades līnija savienos Igauniju un Latviju

LSK un VRS jauniešus iesaista spēlē par bēgļiem

Robežsardzes koledžas kadeti diennakti ilgā spēlē iejutīsies bēgļa ādā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai veicinātu jauniešu izpratni par bēgļiem, gan arī dotu iespēju Valsts robežsardzes koledžas kadetiem skolā apgūtās zināšanas par nelegālajiem robežas šķērsotājiem pielietot praksē, Rēzeknes novadā patlaban diennakts garumā notiek izdzīvošanas simulācijas spēle "Bēgšana". Spēles idejas autori ir Latvijas un Norvēģijas Sarkano Krustu darbinieki, kas Latvijā šāda veida pasākumu organizē pirmo reizi.

Valsts robežsardzes koledžas lauku mācību centrā "Janapole" ieradušies vairāk nekā 30 Rēzeknes novada un pilsētas skolu audzēkņi. Turpmāko diennakti viņi būs izdzīvošanas simulācijas spēles "Bēgšana" dalībnieki.

Spēlē viņi kļūs par bēgļu ģimenēm, šķērsos robežu un iegūs valstī uzturēšanās atļauju,

taču vēl īsi pirms došanās mežā spēles organizatori – Latvijas Sarkanā Krusta pārstāvji – atgādina, ko aizliegts un, ko tieši pretēji, būtu vēlams izmantot piedzīvojuma laikā.

"Guļammaiss, paklājiņš, ērti apavi, droši apavi, jo tas ir mežs, varētu būt arī čūskas. Nedrīkst izmantot mobilos telefonus. Būs tādi posmi kā vēstniecība, kā bēgļu nometne, nakts bēgšana, dienas bēgšana un pēc tam noslēdzošais būs jau robeža, kur viņus sagaidīs robežsargi un ievedīs Latvijā," klāsta Latvijas Sarkanā Krusta Rēzeknes un Ludzas komitejas izpilddirektore Gunta Stepiņa.

Nonākot vienā no poligona teritorijas pļavām, vidusskolēni saņem jaunus – viltus - dokumentus un būvē apmetnes vietas.

"Mums būs tāda iespēja, kā iedzīvoties tā kā bēgļu dzīvē un izmēģināt uz savas ādas, kā tas īsti ir. Mums iedeva viltus pases, un tur mums personības ir savas tagad tur. Es esmu no Vjetnamas, tad mani sauc Mičau Han. Tāda saskarsme ir pirmā, internetā tika lasīts daudz, daži raksti un tā, bet tagad pieredze būs," saka Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolniece Aiva Rudzīte.

"Sižets tāds, ka es esmu zaglis un man vajag ceļot prom no valsts, jo kaut kādi islāma biedri var nogriezt man roku vai kāju, un ģimene nevarēja mani palaist un bēga ar mani. Es nolēmu piedalīties, jo man patīk tādi visādi pasākumi mežā. Es esmu pats jaunsargs. Man patīk palikt mežā pa nakti," stāsta Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolnieks Alens Taškāns.

Spēlē piedalās arī Valsts robežsardzes koledžas kadeti, kas jau pēc mēneša būs absolventi un strādās robežsardzē. Spēle viņiem ir viens no mācību etapiem, kad rīcību dažādās neparedzētās situācijās viņi apgūst reālā praksē.

"Cilvēki, kas nodarbojas ar nelikumīgu personu pārvietošanu pāri valsts robežai, izdomā dažādus jaunus paņēmienus, savukārt robežsargu uzdevums ir stāties tam pretī. Izanalizēt, paredzēt visas tās darbības, lai veiksmīgi varētu tās novērst," skaidro Valsts robežsardzes koledžas Robežsardzes un imigrācijas dienestu priekšmetu katedras docents Roberts Vikainis.

Simulācijas spēles galvenā ideja ir mudināt jauniešus kļūt iecietīgākiem un pievērst lielāku vērību migrācijas aktualitātēm un stereotipiem. Tāpat parādīt, cik liela nozīme palīdzības sniegšanā ir arī Sarkanajam Krustam un robežsardzei.

"Varbūt jaunākā paaudze vēl labi nezina, kā tas ir, ka cilvēki, it īpaši kara gaitā, bēga no Latvijas uz citām zemēm, ka bija grūti. (..) Viņi varēs izjust, kā jūtas bēgļi, kuri bēg no savas nedrošās valsts uz daudz drošāku," norāda Stepiņa.

"Nelegālās imigrācijas jautājums pašreiz ir ļoti aktuāls. Protams, lielākais spiediens ir uz Eiropas Savienības dienvidu robežām, bet, protams, ka arī uz mūsu robežas, uz austrumu robežas. Protams, ka diezgan regulāri notiek šāda veida incidenti," piebilda Vikainis.

Izdzīvošanas spēle "Bēgšana" ilgs 24 stundas un noslēgsies piektdien pusdienlaikā,

kam sekos Valsts robežsardzes un patvēruma meklētāju izmitināšanas centra “Mucenieki” darbinieku stāsti par gūto pieredzi reālājā darbā ar bēgļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti