Rinkēviča paziņojums - pirmais grūdiens mainīt sabiedrības un arī politiķu izpratni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 7 mēnešiem.

Rinkēviča iznākšana atklātībā, paziņojot par savu homoseksuālo orientāciju, varētu būt pirmais tiešām būtiskais grūdiens, mainot Latvijas sabiedrības un arī politiķu izpratni par homoseksuālo cilvēku tiesībām, tā norāda gan  sabiedrības, gan politikas pētnieki, gan uzsverot – nevajadzētu domāt, ka tagad gaidāmas kādas tiešām ļoti straujas izmaiņas likumdošanā un arī sabiedrības attieksmē. 

Cilvēktiesību pētniece Anhelita Kaminska skaidro, ka pēdējo desmit gadu laikā Latvijas sabiedrības neiecietības līmenis pret seksuālajām minoritātēm ir mazinājies, tomēr politiķiem vēl joprojām trūkst drosmes runāt par homoseksuālo cilvēku tiesību jautājumiem.

„Ļoti daudzās valstīs sabiedrības attieksme sāk mainīties, kad ar šādiem paziņojumiem nāk klajā pazīstami cilvēki, un daudzās valstīs pirmie parasti ir bijuši izklaides industrijas pārstāvji, varbūt Latvijā tā ir tā atšķirīgā situācija. [..]  Kad mēs runājam par mazākuma grupām, mēs minam vārdu iecietība. Un man liekas, ka Rinkēviča kungs ar savu paziņojumu vismaz uz īsu brīdi pacēla to latiņu augstāk – jo tas, ko mēs jūtam publiskajā telpā, tie izteikumi, tas ir par cieņu, par cieņpilnu attieksmi,” LTV atzina Kaminska.

Prognozējot ministra tālāko politisko karjeru, politologs Ivars Ījabs LTV norādīja – tai nevajadzētu ciest, jo līdz šim Rinkēvičs bijis viens no populārākajiem valdības ministriem.

„Lielai daļai absolūtu homofobu Latvijas sabiedrībā būs krietni grūtāk manipulēt ar sabiedrisko domu un stāstīt, ka tā taču ir kaut kāda slimība un šausmīga perversija un šādi cilvēki ir jāizolē, jo jebkurš varēs parādīt uz to, ka veiksmīgs ministrs ar labu reputāciju un augstu politisko ietekmi var būt nevis vienkārši gejs, par kuru pļāpā kaut kādos bāros, bet atklāts gejs, kurš skaidri pasaka – jā, tā ir,” skaidroja Ījabs.

Ījabs gan uzsver – partnerattiecību regulācija nav ārlietu ministrijas kompetence. Tajā pašā laikā Rinkēviča paziņojums tik un tā varētu būt solis uz priekšu jomas sakārtošanā.

„Ir skaidrs, ka tu vari rīkot visādus praidus un citas lietas, kas ir salīdzinoši margināli pasākumi, raugoties, kas vienkārši piesaista kaut kādus otrās puses psihopātus, savukārt tajā mirklī, kad tu esi augstā ievēlētā amatā ar augstu reitingu - jo skaidrs, ka Rinkēvičs ir viens no vispopulārākajiem ministriem -, tad ir iespēja ar daudz lielāku leģitimitāti parādīt, ka ES valstī cilvēka diskriminācija pēc viņa seksuālās orientācijas nav pieļaujama.,” pauda Ījābs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti