4. studija

Kāpēc Latvijas iedzīvotājiem nepieciešami divi elektroniskie paraksti?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kāpēc, gaidot rindā pēc dokumentiem, cilvēkiem jāsēž uz grīdas vai jāstāv kājās?

Rindu mazināšanai PMLP Rīgā strādās virsstundas, pieņems jaunus darbiniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai Rīgā mazinātu rindas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP), no 30. janvāra trijās no četrām Rīgas nodaļām darbinieki sākuši strādāt virsstundas. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pieņems darbā 40 jaunus darbiniekus.

Uzzinot, ka draugam vai kolēģim tuvākajā laikā ir jāmaina pase vai jāiesniedz dokumenti, lai saņemtu ID karti, kas no 1. maija Latvijā būs obligāts dokuments, var vienīgi izteikt līdzjūtību. Ja ir gaidāma dokumentu maiņa, jārēķinās, ka būs nepieciešama brīvdiena vai pat vairākas, ja pirmajā nepaveiksies izstāvēt rindu. Situācija ir tik nokaitēta, ka pat Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis savā FB profilā pagājušajā nedēļā ir minējis, ka, iespējams, tiks pārskatīti iepriekš pieņemtie normatīvi, kas paredz, ka visiem pilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu, pēc četriem mēnešiem jābūt ID kartei. Tas noteikti mazinātu rindas. Taču, kamēr valdība domā, ko darīt, iedzīvotājiem dokumenti ir nepieciešami – mainīts uzvārds, pasei beidzas termiņš utt. Tādēļ jādodas uz PMLP, turklāt meklējot variantus, kā un kur ātrāk iespējams tikt pie nepieciešamā dokumenta.

Saprotot, ka izstāvēt rindu pēc pases ir neiespējamā misija Rīgā, Gunta ar lielām cerībām devusies uz Cēsīm.

"Es ierados pirms pulksten 9. Izņēmu numuriņu. Tas tajā brīdī bija 58. numuriņš. Nevarēju nojaust, cik ilgi man būs jāgaida. Nav nekur rakstīts – nr.58, vai tas nozīmē divas stundas, četras vai sešas. Bet no savu draugu stāstiem es biju jau noskaņojusies tur pavadīt visu darba dienu. Pirmkārt, es redzu, – nav kur sēdēt. Cilvēku ir tik daudz, ka tās padsmit sēdvietas ir pilnas. Visi pārējie stāv vestibilā," pieredzē dalījās Gunta.

Gunta ir atsūtījusi foto, kur redzams, ka mamma, kura ar maziem bērniem gaidījusi rindā 3,5 stundas, bijusi spiesta apmesties uz radiatoriem.

Gunta: "Es iekārtojos, tur vēl ir tumšs rīts, lasīt. Ieslēdzu gaismu. Atnāk dežurante un izslēdz man gaismu. Šajos laikos taču jātaupa!"

Tā kā Guntai, tāpat kā mums daudziem, ir attālinātā darba rūdījums, bijusi gatava Cēsīs, gaidot pasi, strādāt telefonā. Tomēr telefoniem ir tāda īpašība, ka tie mēdz izlādēties.

"Cik cilvēku tajā dienā nestrādā Latvijā! Tātad – neiet uz darbu, velta to dienu stāvēšanai rindā. Mēs varētu strādāt uz vietas, jo mēs visi to esam iemācījušies, bet, lai attālināti strādātu, nav apstākļu – ne kur sēdēt, ne kur nolikt klēpjdatoru, ne kur uzlādēt. Ja mēs zinām, ka ir tāda situācija Latvijā – ne nedēļu, ne mēnesi, bet mēnešiem, tad vismaz tos apstākļus, kādos mēs pavadām tās stundas un dienas… to nevarētu kaut kā risināt," pauda Gunta.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē atzīst, ka Cēsu nodaļā uzmanība krēslu daudzumam uzgaidāmajā vestibilā neesot pievērsta.

"Kas attiecas uz Cēsu gadījumu, tās nav mūsu telpas, bet mēs noteikti varam painteresēties, vēl nodrošināt papildu  krēslus, lai klientiem ir, kur apsēsties. Par Cēsīm nebija mums tādu sūdzību. Šī ir tāda pirmā. Protams, kur ir varianti, tur tiek pievienoti papildu krēsli. 1. Rīgas nodaļa, kas mums ir ļoti liela nodaļa, tur ir iznesti visi krēsli, kas vien mums ir un salikti vairākās rindās zālē. Bet es notiekti parunāšu ar kolēģiem. To var izdarīt, tas nav nekas grūts," skaidroja PMLP direktora vietniece, sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe.

Kā ir citās Rīgas PMLP nodaļās, kādos apstākļos šeit cilvēki gaida rindā? Jāatzīst – krēslu pietiek, bet ir daudz gaidītāju, kuri labāk stāv kājās vai arī vienkārši vairs nevar nosēdēt. Tomēr it visās nodaļās dzirdamas neizpratnes  pilnas sarunas par esošo situāciju.

Cilvēki PMLP Rīgas nodaļās rindā sāk stāvēt jau naktī, meklē iespējas dokumentus saņemt, pierakstoties citās nodaļās.

Tiesa, uz visai bezcerīgā fona satiekami arī veiksminieki, kam piedzīvojums "mainīt pasi vai pieteikties uz ID" drīz vien beigsies.

Sākot ar šo nedēļu, trijās no četrām Rīgas nodaļām darbinieki sāks strādāt virsstundas. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde ir izsludinājusi konkursu un pieņems darbā 40 jaunus darbiniekus.

Ir cerība, ka pēc apmācībām viņi varēs sākt strādāt marta vidū. Tā kā tie dokumenti, kas netika pagarināti kovida  pandēmijas laikā, ir derīgi vairs tikai līdz aprīlim, bet līdz maijam visi cenšas tikt pie ID kartēm, šo sastrēgumu bija iespējams paredzēt laikus. Jautājums – kāpēc gan PMLP darbinieku skaits netika paplašināts ātrāk?

"Mēs naudu un apstiprinājumu dabūjām tikai tagad. Uzreiz tika izsludināti konkursi. Tā ir papildu nauda no jaunā – tehniskā budžeta. Kamēr nebija tam naudas, tikmēr nebija pamata pieņemt 40 darbiniekus, kas ir ievērojams ieguldījums," pauda Puķe.

Tātad no 30. janvāra trijās no četrām PMLP Rīgas nodaļām  darbinieki strādā virsstundas un apmeklētāju pieņemšanas laiks ir garāks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti