Rīgas domes opozīcija rosina skatīt jautājumu par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas domes "Vienotības" frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis un Jaunās konservatīvās partijas frakcijas vadītāja vietnieks Valters Bergs ir vērsušies pie priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Oļega Burova ("Gods kalpot Rīgai") ar aicinājumu sasaukt apvienoto komiteju sēdi, lai diskutētu par Konkurences padomes paustajām bažām saistībā ar atkritumu apsaimniekošanas monopola izveidi un konkurences kropļošanu Rīgā.

Dokumenti

Rīgas domes opozīcijas iesniegums

Lejuplādēt

1.26 MB

Domnieki iesniegumā atgādina, ka Konkurences padome ir ierosinājusi pārkāpuma lietu pret Rīgas domi un tās uzņēmumu "Getliņi EKO" par dominējoša stāvokļa iespējamu ļaunprātīgu izmantošanu, kā arī to, ka padome rosinājusi uz izmeklēšanas laiku apturēt atkritumu apsaimniekošanas līgumu slēgšanu ar iedzīvotājiem.

Iesnieguma autori arī norāda, ka jaunie līgumi paredz par vidēji 40% augstākus atkritumu izvešanas tarifus, kas esot klajā pretrunā ar domes atbildīgo personu iepriekš pausto, ka sagaidāms tikai "neliels tarifu kāpums".

Iesniegumā teikts, ka opozīcija vēlas "izskatīt situāciju un pieņemt lēmumus kas novērstu kropļojošo situāciju un apturētu nepamatoto tarifu kāpumu rīdziniekiem".

Rīgas domes "Vienotības" frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

"Tad, kad šis lēmums tika pieņemts, pirms vairākiem gadiem, teica, ka monopols ir labi, cenas īpaši nemainīsies, iedzīvotāji iegūs, varēs šķirot atkritumus un tā tālāk. Šobrīd tarifu kāpums ir plānots vismaz par 40% un dažviet pat par 70%. Atkritumu šķirošana nav pašsaprotama lieta, bet tas ir kaut kas, ko no cenrāža var izvēlēties kā ekstru. 

Nu, skaidrs, ka pie šādas situācijas, arī kad Konkurences padome, ne tikai opozīcija, ir pievērsusi uzmanību Rīgas domei, vajadzētu nedaudz iepauzēt un pagaidīt izvērtējumu.

Bet redzam, ka zirgi tiek dzīti uz priekšu - pa kaklu, pa galvu tiek slēgti līgumi, prasīts pārslēgt līgumus, veiktas investīcijas, respektīvi, tiek darīts viss, lai šo līguma laušana vai kā tamlīdzīgi būtu padarīta neiespējama vai ļoti sāpīga," stāstīja Ķirsis.

Ja apvienotā komitejas sēde netiks sasaukta līdz 12.augustam, opozīcijas deputāti gatavi izmantot savas tiesības, lai sasauktu komitejas ārkārtas sēdi. Kā ziņotāji noteikti Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta, Rīgas domes Juridiskās pārvaldes un AS "Tīrīga" pārstāvji. Pieaicināti arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Konkurences padomes un Valsts vides dienesta pārstāvji.

Savukārt Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" izteicās, ka pēdējos gados Rīgas dome vismaz piecas reizes ir kropļojusi konkurenci.

KONTEKSTS:

Līdz šim rīdziniekiem par atšķirīgām cenām atkritumus izveda četras dažādas kompānijas. Rīgas dome lēma turpmāk visu atkritumu izvešanu piedāvāt vienam apsaimniekotājam. 700 miljonu eiro vērtajā konkursā uzvarēja ""Clean R" un "Eko Baltija vide" kopīgais uzņēmums "CREB", kas kopā ar pašvaldības uzņēmumu "Getliņi EKO" izveidoja jaunu akciju sabiedrību "Tīrīga". Tā tiesības uz atkritumu izvešanas monopolu Rīgas teritorijā ir ieguvusi uz 20 gadiem.  

Taču konstatēts, ka jaunais piedāvājums ir par vismaz 40% dārgāks. Uzņēmējs skaidro, ka jaunas mašīnas un šķirošanas vietas prasa milzīgus ieguldījumus.

Konkurences padome līdz šim vairākkārt ir norādījusi, ka tik lielā tirgū kā Rīga monopols uz 20 gadiem var lielā mērā iznīcināt konkurenci, tādējādi cenu politiku diktēs viens uzņēmējs. Tāpēc jūlijā Konkurences padome (KP) ierosinājusi pārkāpuma lietu par dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un vēlas iesaldēt līguma pārslēgšanas procesu ar pagaidu noregulējumu. KP vēl līdz 8.augustam gaida Rīgas domes atbildi iepriekš minētajā lietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti