Panorāma

KNAB kratīšana Preiļu novada domē

Panorāma

Pašvaldību reformā sola jaunus ceļus

Būvvalde pret Burovu: "Z-torņi" uzjunda kaislības domē

Rīgas būvvalde pret mēru Burovu: «Z-torņi» uzjunda kaislības domē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 7 mēnešiem.

Notikumiem bagāta diena izvērtās Rīgas būvvaldē. Tās vadītājs Inguss Vircavs ceļ trauksmi – tiekot izdarīts politisks spiediens, darbiniekiem liek pienākumus veikt pavirši un pieņemt ekspluatācijā miljonāram Jurijam Šefleram piederošos debesskrāpjus "Z-torņi" (Z-Towers) Pārdaugavā, Rīgā. Galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai"), kurš tiek nosaukts par spiediena izdarītāju, apgalvo, ka būvvalde esot pārāk birokrātiska.

ĪSUMĀ:

 • "Z-torņu" projekts ir tuvu noslēguma stadijai, atlicis tikai nodot ēku ekspluatācijā.
 • To liedz Rīgas būvvaldes konstatētās nepilnības, paziņoja Rīgas būvvaldes vadītājs.
 • Tā vietā, lai novērstu trūkumus, projekta attīstītāji par būvvaldi sūdzējušies mēram Burovam.
 • Viņš sasauca iesaistītās puses uz sapulci; tās laikā mērs, pēc Vircava teiktā, izdarījis spiedienu.
 • Burovs šo tikšanos atstāsta citādi un noliedz, ka būtu izdarījis spiedienu uz būvvaldi.
 • Vienlaikus Rīgas mērs uzsver, ka būvvaldei būtu jābūt pretimnākošākai šādiem investoriem. 
 • Reaģējot uz Vircava vēstuli, domes Pilsētas attīstības komiteja trešdien sanāks uz ārkārtas sēdi.
 • Tikmēr projekta attīstītājs par būvvaldes rīcību vērsies valdībā, Valsts policijā un KNAB.

Trīsdesmitstāvīgā "Z-torņu" augstceltne Pārdaugavā izceļas ne vien ar to, ka ir augstākā dzīvojamā ēka Latvijā, bet arī ar savu skandāliem apvīto vēsturi. Kopš projekta pirmsākumiem 2006. gadā to nemitīgi vajājušas tehniskas un finansiālas dabas ķibeles, vairākkārt mainījušies būvnieki. Tagad projekts ir tuvu noslēguma stadijai. Atlicis tikai nodot ēku ekspluatācijā. Un šeit sākas kārtējās problēmas.

Rīgas pilsētas būvvalde konstatējusi vairākas nepilnības, kas liedz būvobjektu "Z-torņi" pieņemt ekspluatācijā.

 1. Projekta attīstītāja nolīgtā ekspertīze esot nepilnīga, un būvvaldei nav iespējams pārliecināties par nesošo konstrukciju kvalitāti un ēkas drošību.
 2. Projekta attīstītājiem nav izdevies noskaidrot ēkas pagrabstāvu applūšanas cēloņus.
 3. Sadzīves  kanalizācija uzbūvēta ar trūkumiem un nespētu funkcionēt, ja visi dzīvokļi un biroji būtu apdzīvoti.
 4. Būvniecības procesā sabojāts un joprojām nav salabots Rīgas pilsētas lietusūdens kanalizācijas kolektors zem Daugavgrīvas ielas.

Rīgas pašvaldības būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs
00:00 / 01:15
Lejuplādēt
"Daļa no šiem trūkumiem ir jau vismaz trīs gadus pasūtītājam bijusi zināma. Viņš neko nav darījis un tagad sola kaut kad nākošgad kaut ko darīt," teica Vircavs. Lūgts minēt konkrētus trūkumus objektā, Vircavs sacīja, ka 111 vietās nav uzrādīta būvniecības izpilddokumentācija. "Tas nozīmē, ka mums nav pārliecības par to, ka šajās 111 vietās, kas ir arī nesošās konstrukcijas, būvdarbi ir veikti atbilstošā kvalitātē, atbilstoši būvnormatīviem," skaidroja Vircavs.

 

Pēc Vircava sacītā, tāpat objekta būvniecības laikā sabojātas pilsētas maģistrālās komunikācijas. "Tehniskā risinājuma, kā to labot, "Rīgas ūdens" gadījumā vispār nav. Arī pati kanalizācijas sistēma uz māju ir izbūvēta ar kļūdām, respektīvi, ir uzbūvēta ar pretkritumu. (..) Tas nozīmē, ka vienkārši neies prom," sacīja būvvaldes vadītājs. 

Tā vietā, lai novērstu trūkumus, projekta attīstītāji par būvvaldi sūdzējušies domes priekšsēdētājam Burovam, kurš pagājušo piektdien sasauca iesaistītās puses uz sapulci savā kabinetā.

Būvvaldes vadītājs Vircavs apgalvo, ka šīs tikšanās laikā mērs izdarījis spiedienu, lai objekts tiktu pieņemts ekspluatācijā.

Pēdējā sanāksmē, pēc Vircava teiktā, būvvaldes darbiniekiem radīta "emocionāli uzbrūkoša atmosfēra ar paceltu toni no priekšsēdētāja puses", un esot arī aizdomas, vai mēra pavēlniecisko toni nediktē iespējama korupcija. 

"Tad, kad es sāku izklāstīt, kādi ir trūkumi, šī intonācija pakāpeniski arvien vairāk saasinājās. Vienkāršā valodā runājot – mērs kliedza un paaugstinātā tonī norādīja, kas būvvaldei būtu jādara, neskatoties uz šiem trūkumiem, mums jāsaprot, ka šī ēka jāpieņem ekspluatācijā, ka mēs apzināti bremzējam," teica Vircavs.

Rīgas domes priekšsēdētājs Burovs šo tikšanos atstāsta citādi un noliedz, ka būtu izdarījis spiedienu uz būvvaldi. Vienlaikus viņš uzsver, ka būvvaldei būtu jābūt pretimnākošākai šādiem investoriem.  

"Nezinu, kā Vircava kungam kabinetā, bet manu kabinetu tik daudz iestādes noklausās, ka to ļoti vienkārši pārbaudīt. Pie manis atnāk "Z-torņu" pārstāvji uz pieņemšanu. Viņiem tiešām rodas jautājumi par to, kāpēc būvvalde pēkšņi, kā viņi uzskata, sāk vilkt gumiju, runājot par nodošanu ekspluatācijā. Jā, patiešām, man pašam par dažām pozīcijām šķiet, ka mūsu pozīcija ir, kā man šķiet, ļoti birokrātiska," teica Burovs.

Burovs ar preses dienesta starpniecību šopēcpusdien pauda neapmierinātību ar būvvaldes darbu. Viņš norādīja, ka torņu attīstītāji saistībā ar būvvaldi ir vērsušies tiesībsargājošās institūcijās.

Savukārt būvvaldes vadītājs Vircavs nesen esot uzrakstījis atlūgumu, otrā dienā to atsaucis, bet trešajā dienā sācis neplānotu iestādes reorganizāciju. Šie procesi esot visai nopietns signāls, norādīja Burovs.

Reaģējot uz būvvaldes vadītāja atklāto vēstuli, Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja trešdien, 6. novembrī, sanāks uz ārkārtas sēdi, lai uzklausītu iesaistīto pušu viedokļus.

Tikmēr strīdīgā objekta attīstītāji – AS "Towers Construction Management" – vērsušies Valsts policijā,  Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) un valdībā ar sūdzībām par Rīgas būvvaldes rīcību.

"Esam nosūtījuši oficiālu vēstuli Valsts policijai un KNAB, pieļaujot varbūtību, ka kāda amatpersona vai to kopums, pārkāpjot savas pilnvaras, apzināti kavē ēkas nodošanu ekspluatācijā," paziņojumā medijiem pauda AS "Tower Construction Management" komercdirektors Andžejs Neguliners.

Pēc viņa teiktā, "Tower Construction Management" pēdējo gadu laikā aktīvi līdzdarbojies "katrā darbu plānošanā, sanāksmē vai komisijā, pārliecinoties par mūsu un pieaicināto ekspertu darbu kvalitāti un atbilstību starptautiskajām prasībām. Izskanējušie aizrādījumi ir nepatiesi, ko uzskatāmi esam attēlojuši gan oficiālās vēstulēs Rīgas domei, gan ekonomikas ministram un Ministru prezidentam".

Neguliners apgalvoja, ka Rīgas pilsētas būvvaldei regulāri oficiālā sarakstē sniegta prasītā informācija, "tādēļ šobrīd līdz ar Rīgas mēru Oļegu Burovu esam neizpratnē par būvvaldes rīcību".

"Uzskatām, ka publiskotā Rīgas domes pārstāvja vēstule ir nelietīga manipulācija. Mēs ļoti ceram, ka tiesībsargājošo institūciju ierēdņi veiks skrupulozu situācijas izpēti,

ļaujot jau drīzumā nodot ekspluatācijā vienu no vērienīgākajiem investīciju projektiem Baltijā pēdējā desmitgadē," teica Neguliners.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti