Rīga Vidzemes tirgus atdzīvināšanai cer uz Eiropas Savienības finansējumu 5 miljonu eiro apmērā 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vidzemes jeb Matīsa tirgus atdzīvināšanai Rīga cer uz Eiropas Savienības (ES) finansējumu 5 miljonu eiro apmērā. Jautājums, kas notiek ar Vidzemes tirgu, uztrauc ne vienu vien rīdzinieku, kam gadās iet cauri puspamestajai teritorijai. Izrādās, tirgus nav atstāts novārtā.

Rīga Vidzemes tirgus atdzīvināšanai cer uz Eiropas Savienības finansējumu 5 miljonu eiro apmērā 
00:00 / 07:16
Lejuplādēt

Vienai no pēdējām Vidzemes tirgus kiosku pārdevējām, Inesei, prasības šīs vietas renesansei ir minimālas. Sieviete stāstīja: "Labiekārtotība kaut kāda – ja tualete būtu, soliņš, kur normāli apsēsties, kafejnīciņa varbūt vasarās. Agrāk, man liekas, te taču kvasiņš arī bija, varēja nopirkt tāpat kā lielajā tirgū. Piesaistīt kaut ko interesantāku – tirdzniecību vairāk, pasākumus, gadatirgu, kaut kādu izstādīti, es nezinu…"

Vidzemes tirgus kioska pārdevēja Inese
Vidzemes tirgus kioska pārdevēja Inese

Lai tukšajā teritorijā pievērstu uzmanību savai Latvijas dārzeņu un augļu tirdzniecības būdiņai, Inese durvīm pielikusi uzrakstu "Mēs esam šeit". Retajiem gājējiem, kas iziet tirgum cauri no Brīvības līdz Tērbatas ielai, daudz pieturas punktu nav. Piena paviljons, kur pēdējā laikā bija sapulcināti arī citu produktu tirgotāji, slēgts, telpās blakus Ineses kioskam, reizi nedēļā atvedot zivis. Citās dienās cilvēki velti rausta durvju rokturi, līdz beidzot pārstāj nākt. 

Vidzemes tirgus
Vidzemes tirgus

Ineses kompanjonam Ivaram, kas piepalīdz kioskā, gan prāts nesas uz jokiem. Viņš sacīja: "Ja jau ir Eņģelis šeit, tad būs viss kārtībā. Tad jau viss notiksies. Es domāju, kāpēc nekas nenotiek? Tagad ir cilvēks ar īsto uzvārdu, viss kārtībā!"

Pieminēts tiek pilsētpētnieks un raidījuma "Ielas garumā" veidotājs Mārtiņš Eņģelis, kurš Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā rada Vidzemes tirgus attīstības vīziju. Pagājušās nedēļas beigās departaments Eiropas Reģionālās attīstības fondam nosūtījis projekta pieteikumu Eiropas urbānajai iniciatīvai, kura definēta šādi: radīt "jauno Eiropas Bauhaus"."

Mārtiņš Eņģelis
Mārtiņš Eņģelis

"Bija iespēja pieteikties uz 5 miljoniem eiro, bet 20% ir kopfinansējums, kopējās projekta izmaksas ir 6,25 miljoni, uz to summu arī pretendējam. Mēģinājām aizpildīt visu līdz pēdējam eiro, lai varam īstenot gan nelielus iekārtošanas darbus, gan dažādas inovācijas ieviest, gan veidot iesaistes programmu un sadarbību ar nevalstiskajām organizācija, kuras ne tikai atdzīvina šo vietu, bet arī strādā ar jauniem pārtikas, tirgus, ēdināšanas, pilsētvides aspektiem. 20 000 kvadrātmetros mēs nevaram runāt tikai par tirgu, ir jārunā par pilsētvidi," atzīmēja Eņģelis.

Viņš skaidroja, ka "nogurušo" tirgus infrastruktūru un paviljonus, kas būvēti 20. gadsimta sākumā, par 6 miljoniem eiro neesot iespējams renovēt, bet pagaidām tikai atdzīvināt. Šis process varētu turpināties līdz 2027. gadam. Un finansējums jau arī vēl nav piešķirts, konkursa rezultāti būs zināmi jūlijā.

Neatkarīgi no tā Eņģelis veido Vidzemes tirgus attīstības stratēģiju.

Eņģeļa ieskatā, pirmkārt, nauda būtu jāinvestē, lai panīkusī 20 000 kvadrātmetru teritorija kļūtu zaļāka, košāka, piesaistošāka. Otras lielākās investīcijas prasa piena paviljons, lai tur atgriežas tirgotāji, lai tas būtu siltāks un mājīgāks. Pusi šī paviljona paredzēts pārvērst ēdiena kortā. Ar Rīgas Tehnisko universitāti un telekomunikāciju uzņēmumu "Tet" notiekot sarunas par dažādām inovācijām: gan digitālajām, gan "zaļajām".

Enģelis stāstīja: "Tikai viena ceturtā daļa būs tirgus funkcijas atgriešanās. Šāda teritorija nevar izdzīvot tikai ar tirgu. Vajag gan zaļo telpu, mini skvēriņu, kurā vari atrasties pat tad, kad viss cits ir slēgts. Trešais – inovatīvā daļa – saules paneļi, lietusūdeņi –, ko mēs ar tiem darām. Ceturtais – iesaiste – sabiedrība kļūst par daļu no netveramās, atmosfēriskās pilsētas, Gribam, lai cilvēki var piedalīties darbnīcās, būvprojektos, iniciatīvās, kultūrplānošanā un kultūrprogrammā."

Viens no plāniem – sadarbība ar līdzīgiem tirgiem citur Eiropā. Risinājumi pārrunāti ar aktīvistiem no organizācijas "Pilsēta cilvēkiem" un Rīgas Centra attīstības biedrības. Tāpat kā Centrāltirgus arī Vidzemes tirgus nesen nonācis Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrības "Rīgas nami" rokās. Rīgas Centra attīstības biedrības pārstāvis Ilmārs Millers, kam ir liela pieredze nekustamo īpašumu attīstīšanā, atzina – labāk būtu, ja tas eksistētu kā atsevišķa struktūra ar saviem ieņēmumiem un izdevumiem un nebūtu saistīts ar Centrāltirgu.

Vidzemes tirgus
Vidzemes tirgus

Millers norādīja: "Mūsu novērojumi, kāds izskatās Centrāltirgus pēc diezgan lielām pašvaldības investīcijām – ne teritorija, ne angāri nav tādi, ka tur gribētos aizvest ārvalstu viesus. Arī mēs paši, ja atbrauc ārvalstu apmeklētāji, vedam viņus uz Āgenskalna tirgu. Ir lepnums parādīt, ka Rīga var. Uz Centrāltirgu esmu vedis rādīt, kas ir padomju mantojums. Kompleksā ar Staļina augstceltni tas veido stāstu, kāpēc Rīga ir tik skumja, ka Latvijā nebija padomju periods, bet bija padomju okupācijas periods – cilvēkiem no Rietumiem bieži tas jūk."

Taču Āgenskalna tirgus nomnieks, SIA "Kalnciema iela" īpašnieks Kārlis Dambergs ir pragmatisks, norādot, ka tirgu situāciju Rīgā objektīvi raksturo fakts, ka uz Āgenskalna tirgus nomas tiesību izsoli viņa uzņēmums bija vienīgais, kas pieteicās.

"Teiksim tā, nav bijis ārkārtīgi vienkāršs process, kam mēs esam gājuši cauri, – ne tikai no vēsturiskās ēkas atjaunošanas viedokļa, bet arī no tirgus darbināšanas, no saturiskā aspekta. Tirgotāju vairāk nekļūst, lielveikalu invāzija ir tik spēcīga, ka mazajiem tirgotājiem ir ārkārtīgi grūti izdzīvot. Matīsa tirgum jābūt ārkārtīgi skaidri definētai tirgus atjaunošanas vīzijai, kādā veidā tīri fiziski tās ēkas var savest kārtībā," pastāstīja Dambergs.

Vidzemes tirgus atjaunošanas termiņš patlaban ir 2035. gads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti