Piedāvās darbu
Viena no aktuālākajām problēmām, kas šobrīd jārisina ļoti daudziem Ukrainas civiliedzīvotājiem, ir nodarbinātība. Tāpēc ceturtdien, 26. maijā, pirmo reizi Ukrainas iedzīvotāju atbalsta centrā tiks ierīkota īpaša darba birža, lai palīdzētu satikties darba devējiem ar darba ņēmējiem.
Sāks ar 177 vakancēm Rīgas kapitālsabiedrībās, sākot ar Dzemdību namu, 2. slimnīcu, "Rīgas satiksmi" līdz pat Zooloģiskajam dārzam. Citās reizēs piedalīties aicinās arī privātos uzņēmumus.
"Mēģināsim būt starpnieki un palīdzēt cilvēkiem. Jo, cik noprotu, Ukrainā tā darba meklēšana ir nedaudz citādāka nekā pie mums, un cilvēkiem droši vien nav tik vienkārši "ss.lv" meklēt vai "cv-online". Mēģināsim palīdzēt. Klāt būs arī Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāvji," stāstīja Rīgas atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem vadītājs Pēteris Grūbe.
Un tas ir svarīgi, jo pēc 90. dienas jāsāk vērtēt Ukrainas bēgļu ienākumi, no kuriem būs atkarīgs – vai ģimene arī turpmāk varēs saņemt kādu no pabalstiem. Pašlaik pabalsta saņemšanai pietiek ar to, ka cilvēks ir ieradies no Ukrainas, saņēmis personas kodu un vīzu. Materiālo stāvokli tāpēc nepārbauda. Bet pēc 90 dienām to ņems vērā, un, ja būs kāds eiro vairāk, nekā noteikts likumā, tā pabalstu vairs neizmaksās.
"Nu jā, tas varētu būt daudziem mazliet šoks, jo tā robeža, kā arī mūsu iedzīvotājiem, bieži vien, lai viņi kvalificētos, būs ļoti minimāla.
Tur var pietrūkt varbūt daži centi, pieņemsim," sprieda Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.
Samazināsies pabalsts par izmitināšanu
Saskaņā ar valdībā nolemto, no trešdienas, 25. maija, maksa par bēgļu izmitināšanu tūrisma mītnēs samazināta no 20 uz 15 eiro dienā, bet par ēdināšanu – no 15 uz 10 eiro. Tādēļ atsevišķas viesnīcas atteikušās no turpmākas ukraiņu patvēruma meklētāju izmitināšanas.
Samazinoties valsts atbalstam par bēgļu izmitināšanu viesnīcās un tūrisma mītnēs, kā arī par ēdināšanu, atsevišķas tūrisma mītnes jau paziņojušas, ka tās vairs neizmitinās bēgļus. To vidū "Islande Hotel", kur līdz šim izmitināti 250 ukraiņu. Viesnīcas priekšsēdētājs Andris Kalniņš stāstīja, ka ar valsts noteikto atbalstu izmitināšana un īpaši ēdināšana turpmāk ir neiespējama.
Kalniņš piebilda, ka viesnīca vēl nedēļu ukraiņiem uz sava rēķina tomēr pakalpojumus sniegs līdzšinējā apmērā, nevis par noteikto samazināto cenu. Viesnīcas vestibilā izlikts arī paziņojums, ka pēc nedēļas jāpulcējas konferenču zālēs, kur savukārt pašvaldība un policija informēs viņus par tālākām izmitināšanas vietām.
Pie viesnīcas "Islande Hotel" satiktā Irina sacīja, ka ir ļoti pateicīga par līdz šim ērto dzīvesvietu, bet nupat tikai uzzinājusi par izmaiņām. "Esmu pārsteigta, ka mūs šeit vairs neizmitinās, jo mēs tieši 3. jūnijā braucam atpakaļ uz Ukrainu.
Es vienā grupā atradu, ka ir brīvprātīgie, kas ved uz Ukrainu bezmaksas, un es pieteicu vietas man un meitām, un tagad nonāku lejā un skatos, ka pēc nākamās pirmdienas man vajag vēl trīs dienas kaut kur te padzīvot, bet šeit vairs nevarēs."
Gan policijas darbinieki, gan Rīgas sociālais dienests centies informēt bēgļus, ka bez pajumtes viņi nepaliks un uz ielas neviens netiks izlikts. Irina gan sacīja, ka aizvadītajās dienās nebija saņēmusi informāciju, ka kādas izmaiņas plānotas, un arī nezināja, ka pašvaldība nodrošinās citu mītnes vietu.
Rīgas atbalsta centrā Ukrainas bēgļiem sastaptā biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" brīvprātīgā Olga stāstīja, ka arī tur šodien atsevišķi cilvēki vērsušies ar jautājumiem par pārmitināšanu, bet ne masveidā.
Kopumā Rīgā tūrisma mītnēs dzīvo ap 2000 bēgļu no Ukrainas. Rīgas Pašvaldības policijas darbiniekiem uz citām mītnēm īsā laikā jāpārvieto 570 bēgļi. Otrdien, 24. maijā, izdevies atrast iespēju pārcelt 200 cilvēkus, vēl daļu pārcels šodien un līdz pirmdienai.
"Mēs ļoti aktīvi meklējam iespējas samazināt tās izmaksas. Mēs skatāmies arī savu pašvaldības internātu virzienā. Tagad, kad mācību gads beidzas. Mums ir Latvijas Universitāte, mums ir Rīgas Stradiņa universitāte, ar kurām mēs slēdzam līgumus. Mums ir arī uzņēmumi, kas ir izveidojuši dienesta viesnīcas cilvēkiem, kas visdrīzāk Rīgā strādā no citām pilsētām," stāstīja Rīgas vicemēre Linda Ozola ("Konservatīvie").
Vēl Rīgas dome tūliņ sāks apstrādāt iesniegumus par kompensāciju izmaksu cilvēkiem, kas ukraiņus izmitina pie sevis, kā arī palīdzēs ar īres līgumu slēgšanu starp bēgļiem un izīrētājiem. Tiesa, ņemot vērā īres tirgu galvaspilsētā, domē prognozēja, ka šādu gadījumu nebūs daudz.