Panorāma

Gaidāms pamatīgs aukstums

Panorāma

Pa Deglava ielas pārvadu varēs kursēt sabiedriskais transports

Godina ģenerāļa Pētera Radziņa piemiņu

Rīgā godina ģenerāļa Pētera Radziņa piemiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tā ir laime, ka Bermontiādes laikā Latvijai bija tik apdāvināts karavadonis kā ģenerālis Radziņš, kura vadībā izdevās nosargāt nesen dzimušo valsti! Tā militāro lietu pārzinātāji saka par vienu no apdāvinātākajiem Latvijas atbrīvošanas cīņu vadoņiem, stratēģi un taktiķi Pēteri Radziņu. Ceturtdien, 2. maijā, ģenerāļa 139. dzimšanas dienā notika atceres pasākums.

11. novembra krastmalā pie Rīgas pils mūriem goda sardze. Vairāki desmiti cilvēku sapulcējušies pie ģenerāļa Pētera Radziņa bareljefa, lai atgādinātu par viņa nopelniem Latvijas labā.

1919. gada oktobrī, kad Bermonta armija bija ieņēmusi Pārdaugavu, viņš uzņēmās armijas štāba priekšnieka pienākumus, un jau 11. novembrī bermontieši bija padzīti no Rīgas.

"Viņš uzņēmās atbildību par desmitiem tūkstošiem cilvēku dzīvību. Un savu valsti. Jo no viņa lēmuma bija atkarīgs būt vai vai nebūt mūsu valstij, vai mūsu Brāļu kapi būs mazi, vai ļoti lieli," atceres pasākumā norādīja ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības pārstāvis Agris Purviņš.

Radziņa vadībā izstrādāja plānu Latgales atbrīvošanai no padomju lielinieku karaspēka 1920. gada februārī. Vēlāk Valsts prezidents Jānis Čakste iecēla viņu par Latvijas armijas komandieri, un šajā amatā ģenerālis pievērsās aviācijas un flotes attīstībai. Padomju gados par ģenerāli Radziņu skaļi nerunāja.

"Es nezināju neko, no kādas dzimtas es esmu. Es nezināju, kāpēc māte reizēm iet uz Brāļu kapiem un, tikai pateicoties manam zīmēšanas skolotājam Banderam, kurš lika zīmēt ģipša bareljefus, mēs gājām uz Brāļu kapiem un viņš visu izskaidroja.  (..) Viņš bijis noslēgts, ģimenisks," zināja teikt Pētera Radziņa brāļa mazmeita  Dzintra Celmiņa.

Atceres pasākumā piedalījās arī Ukrainas vēstniecības un ukraiņu kopienas pārstāvji.  No Mariupoles atbraukuši ukraiņu karavīri, jo Pirmā pasaules kara gados Radziņa militāras gaitas bija saistītas ar Ukrainu.

"Mūsu tautas ir plosījušas ordas no austrumiem un rietumu impērijas. Mūsu vēsturē ir cilvēki, kuri cīnījās par abām mūsu valstīm. Viens no tiem - ģenerālis Pēteris Radziņš. Pirmā pasaules kara gados viņš bija Ukrainas Tautas republikas armijas štāba priekšnieks un darbojās arī Ukrainas direktorijas štābā.

Tas ir cilvēks, kurš pielicis lielas pūles, karojot par ukraiņu tautas neatkarību," atceres pasākumā teica Ukrainas Nacionālās gvardes karavīrs Kirils Berkaļs.

Par ģenerāli Pēteri Radziņu sabiedrība zina daudz mazāk nekā par Oskaru Kalpaku. Par viņa piemiņas saglabāšanai gādā biedrība, kura pirms diviem gadiem atklāja piemiņas plāksni. Ģenerāļa Radziņa vārdā ir nosaukta arī daļa no Krasta ielas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti