Rīgā ar piemiņas brīdi un gājienu pieminēs Staļina holodomora upurus Ukrainā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Rīgā ar piemiņas brīdi un gājienu pieminēs holodomora (golodomors jeb holodomors (ukraiņu: Голодомор – 'bada nāve')) upurus Ukrainā. Pirms 90 gadiem padomju diktatora Josifa Staļina mākslīgi izraisītajā masveida badā Ukrainā dzīvību zaudēja vairāki miljoni cilvēku.

Sestdien, 26. novembrī, Ukrainā piemin 90.gadadienu kopš holodomora. Tas bija masveida bads Ukrainā 1932.-1933.gadā, kas iestājās, padomju varas iestādēm atņemot pārtiku Ukrainas zemniekiem. Šīs Staļina laika represijas bija vērstas pret Ukrainas sabiedrības turīgāko daļu ar mērķi iznīcināt “ukraiņu nacionālismu” un vēlmi pēc lielākas pašnoteikšanās.

Bada rezultātā pēc dažādām aplēsēm bojā gāja 3,5 līdz 7,5 miljoni ukraiņu.

2008.gadā Saeima atzina Golodomoru par genocīdu pret Ukrainas tautu. Šīs dienas atzīmēšana un šo šausmu atcerēšanās šogad iegūst pavisam citu noskaņu Krievijas izraisīta kara Ukrainā dēļ.

Ukrainas premjerministra vietniece Eirointegrācijas jautājumos Olga Stefanišina iepriekš atzinusi, ka, Krievijai iznīcinot elektrostacijas, tā cer nosaldēt ukraiņus līdz nāvei, tādējādi faktiski plānojot jaunu holodomoru. Jāatminas arī tas, ka Krievija īstenojusi uzbrukumus Ukrainas lauksaimniecības sektoram, tostarp sagrābjot Ukrainas graudus un kā kara ieroci efektīvi izmantojot pārtiku.

Krievijas armija ir uzbrukusi lielākajām lauksaimniecības ražotnēm Ukrainā un tas ir būtiski iedragājis Ukrainas lauksaimniecības jaudu. Krievijas karš ir nepārprotami mazinājis Ukrainas spēju ražot lauksaimniecības preces, ierobežojot nodrošinātību ar pārtiku ne tikai pašmājās, bet arī citviet pasaulē.

Ukrainā piemin 90.gadadienu kopš Golodomora
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Holodomoru sestdien pieminēs arī Rīgā. Pētera baznīcā notiks ekumenisks aizlūgums, kas veltīts holodomora upuriem un Ukrainas tautai, kas arī šobrīd pretojas Krievijas varas agresijai.

"Mēs aicinām nākt uz pulksten 14 uz Pētera baznīcu. Ceram, ka piedalīsies arī Ukrainas pareizticīgo baznīcas mācītājs, kas šobrīd ir iestrēdzis uz robežas. Tāpat apsolījis piedalīties arī Ukrainas katoļu baznīcas un arī luterāņu mācītājs. Paredzēts īss aizlūgums par upuriem. Pēc tam aicinām visus ap trijiem iet gājienā no baznīcas līdz Okupācijas muzeja memoriālam "Vēstures taktila", kur

aicināsim nolikt sveces un pieminēt vēlreiz jau visus Krievijas impērisma upurus,"

pastāstīja biedrības "Latvijas ukraiņu kongress" pārstāve Jana Streļeca.

Biedrības "Latvijas ukraiņu kongress" pārstāve Jana Streļeca
00:00 / 00:42
Lejuplādēt
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti