Dienas ziņas

Vēlas uzlabot mājas aprūpes pakalpojumus

Dienas ziņas

Atjauno vienu no vecākajiem Latgales krucifiksiem

Rēzeknē – starptautiskas muitas kinologu sacensības

Rēzeknē starptautiskās sacensībās prasmes rāda muitas suņi - tabakas meklētāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirmo reizi Rēzeknes pilsētā un novadā notiek starptautiskas sacensības, kur 16 muitas darbinieki no Baltijas valstīm, Čehijas un Krievijas pārbauda dienesta suņu paklausību un spēju atrast tabakas izstrādājumus telpās, transportā un bagāžā. 

Starptautiskā līmenī bieži notiek dažādas sacensības, kur kinologi kopā ar dienesta suņiem sacenšas narkotisko vielu meklēšanā. Taču kopš 2008. gada, pieaugot cigarešu kontrabandai, arvien vairāk suņu tiek trenēti, lai atrastu arī paslēptus tabakas izstrādājumus.

To, ko neredz cilvēka acs, saož suņa deguns – tā kinologi raksturo komandas darbu Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldē.

Sacensībās tiek vērota arī suņu uzvedība un tas, kā meklēšanas kvalitāti ietekmē mainīgie laika un vides apstākļi.

Kinoloģijas nodaļas vecākais muitas eksperts Valdis Bikovskis stāsta, ka ir slēptuves, kuras ir atklātā apvidū, kur suņa darbu ietekmē vējš un visi pārējie apstākļi, un  ir slēptuves telpā, kur šis vējš un varbūt temperatūra nav tik mainīga, bet ir stabila.

“Suns ir dzīvs instruments, ja tā drīkst teikt. Un tas nozīmē, ka nekad nav divu vienādu situāciju,” piebilst vecākā muitas eksperte Linda Borisova.

Latvijā Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā šobrīd ir 49 speciāli apmācīti darba suņi, kas ir nozīmīgs atbalsts likumpārkāpumu konstatēšanā. Piemēram, cilvēks transporta pārmeklēšanai velta pat stundu laika, suns šo darbu paveic aptuveni septiņās minūtēs un neievēro robežas šķērsotāju rīcību vai noskaņojumu.

“Mani tā kā cilvēku varbūt kaut kādā veidā var ietekmēt psiholoģiski, sunim īstenībā bieži vien šis faktors nedarbojas, viņš darīs savu darbu,” saka Valdis Bikovskis.

Baltijas valstis cigarešu kontrabandā lielākoties tiek izmantotas kā tranzītvalstis, caur ko tabakas izstrādājumi nonāk pārējā Eiropā, kur tabakas cena ir krietni augstāka.

Čehijas Republikas Muitas Kinoloģijas centra vadītājs Josefs Dušaneks stāsta, ka sistēma ir tāda - no Ukrainas vai Moldovas, kur paciņa maksā tikai 80 centus, tā nonāk Čehijā, kur izmaksā jau četrus eiro. Vācijā – sešus eiro.

Pateicoties suņu iesaistei tabakas izstrādājumu meklēšanā, ievērojami palielinājies atklāto pārkāpumu skaits. Taču arvien iedzīvotāji pārsteidz arī ar ļoti radošu pieeju.

“Ļoti labs atradums bija – maizē. Katrā maizes klaipā, ko veda kravas auto, bija viens cigarešu bloks. Tur bija 800 maizes klaipi,” piemēru min Josefs Dušaneks.

Jau pirmos sacensību posmus noslēdzot, muitas kinologu darbs ar dienesta suņiem vērtēts atzinīgi: atrasti pilnīgi visi slēpņi, un citu valstu pieredze tabakas izstrādājumu meklēšanā lieti noderēs ikdienā robežkontroles punktos.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti