Rēzeknē maksa par uzturēšanos pansionātā kāps par gandrīz 200 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rēzeknē no nākamā gada pieaugs uzturēšanās maksa pansionātā. Arī Rēzeknes novadā jau drīzumā lems par izmaiņām sociālo iestāžu cenrāžos. Pašvaldībās lēš, ka energoresursu un arī pārtikas cenu kāpums nesīs budžetam papildu finansiālo slogu.

Rēzeknē maksa par uzturēšanos pansionātā kāps par gandrīz 200 eiro
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Rēzeknē no nākamā gada pieaugs maksa par uzturēšanos pašvaldības pansionātā. Tāpat tiks atcelta iestādē pašlaik spēkā esoša 13% atlaide pilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns pastāstīja, ka pašlaik pansionātā uzturas 213 klienti. Līdz šim Rēzeknes pansionāts esot bijis viens no lētākajiem Latgalē, taču no nākamā gada izmaksas mēnesī pieaugs gandrīz par 200 eiro.

"Lēmums jau ir pieņemts. Nākamgad maksa būs 707 eiro un 10 centi mēnesī. Par šo gadu maksas pakalpojums ar atlaidi 13% pašvaldības iedzīvotājiem bija 530 eiro. Citu pašvaldību iedzīvotājiem – 612 eiro," pastāstīja Arbidāns.

Latvijas Civillikumā noteikts, ka par vecākiem jārūpējas viņu apgādniekiem, proti, bērniem. Tas nozīmē, ka bērniem ir arī jānodrošina līdzmaksājums par vecāka uzturēšanos pansionātā.

Gunārs Arbidāns atklāja, ka visbiežāk tomēr par to maksā pats klients, bet pārējo sedz pašvaldība. "Ja ņemam to, cik maksā paši klienti vai viņu apgādnieki, tad no 213 tie ir tikai 50 cilvēki. Daļēji maksu par pakalpojumu veic 18. Pārējo, lai būtu pilna summa, piemaksā pašvaldība," pastāstīja Sociālā dienesta vadītājs.

Energoresursu sadārdzinājums, produktu, medikamentu cenu kāpums ne pa jokam satrauc Rēzeknes novada Sociālā dienesta vadītāju Silviju Strankali. Viņa norādīja, ka pašlaik runāt par to, cik lielas būs izmaksas Sociālās aprūpes centrā, ir pāragri, taču jau tagad skaidrs, ka tieši pašvaldībai tas būs liels slogs.

"Rēzeknes novadā mums ir trīs tādas iestādes: Rēzeknes novada sociālās aprūpes centrs ar trim struktūrvienībām – Strūžāni, Pilcene un Malta. Ilgstošu sociālās apkopes pakalpojumus Rēzeknes novadā saņem 164 cilvēki. Janvārī tiks gatavots jaunais izcenojums. Pašreiz pašvaldībai noslēdzas iepirkums par elektroenerģiju, un, izejot no tā, cenu varēs rēķināt. Arī Viļānos tiek gatavots projekts par izmaksām," pastāstīja Strankale.

Rēzeknes novadā tādu cilvēku pansionātos, par kuriem maksā likumīgie apgādnieki, praktiski nav. Pašlaik Sociālās aprūpes centrā mēneša uzturēšanās maksā 996 eiro.

"Jebkurā gadījumā tas ir slogs pašvaldībai. Ja cilvēka pensija ir 400 eiro, no kuriem 14% ir cilvēka kabatas naudiņa. Uzturēšanos Sociālās aprūpes centrā izmaksas ir 996 eiro, pārējo summu piemaksā pašvaldība," sacīja Strankale.

Pašlaik pansionātos Latgalē brīvu vietu nav. Rēzeknes novada Sociālais dienests meklē izmitināšanas vietu astoņiem novada iedzīvotājiem.

Visticamāk, lielākā daļa pašvaldību energoresursu cenu kāpuma dēļ būs spiestas palielināt maksu sociālajās iestādēs un pieaugs arī citu sociālo pakalpojumu cenas, atzina Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ilze Rudzīte.

Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Ilze Rudzīte
00:00 / 01:52
Lejuplādēt

"Šis kāpums noteikti ietekmē sociālo pakalpojumu izmaksas. It īpaši tas attiecas uz izmitināšanas pakalpojumiem, piemēram, sociālās aprūpes centriem, jo šeit tā ietekme ir faktiski visās pozīcijās, kas veido pakalpojuma cenu, – sākot no apkures, ūdens, kanalizācijas, elektrības pakalpojumiem. Protams, liela ietekme ir no nākamā gada paredzamajam minimālās algas kāpumam. Tāpat aug arī medikamentu cenas.

Jebkurš šis paaugstinājums palielina pakalpojuma cenu, un noteikti tas prasīs papildu līdzekļus no pašvaldību budžetiem," skaidroja Rudzīte.

Viņasprāt, jārunā ar labklājības ministru par iespējam, lai nodrošinātu pakalpojumu nepārtrauktību. "Pašvaldību līmenī noteikti ir jāplāno un jārēķinās ar papildu izdevumiem. Jāpārskata droši vien arī pakalpojumi kopumā, iespējams, jāpārskata iespēja kādus pakalpojumus nodrošināt mazākā apmērā. Tas būs katras pašvaldības risinājums, jo kaut vai tikai minimālās algas paaugstināšana aprūpes mājās pakalpojumā palielina pakalpojuma cenu par 24%," sacīja Rudzīte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti