«Reportieri bez robežām» lūdz NEPLP neanulēt licenci TV «Doždj»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" (RSF) vērsusies pie Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētāja Ivara Āboliņa ar lūgumu neanulēt raidīšanas licenci patlaban Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai "Doždj" ("Дождь"/"TV Rain").

Respektējot NEPLP neatkarību, organizācijas vadība lūdz Āboliņu apsvērt iespēju atturēties no licences anulēšanas "TV Rain", jo, kā uzsver RSF, "TV Rain" ir būtisks un viens no retajiem atlikušajiem neatkarīgas un uzticamas informācijas avotiem, ko Krievijas žurnālisti pārraida krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. RSF apgalvo, ka plašsaziņas līdzekļa licences atņemšana būtu briesmīgs trieciens krievvalodīgo iedzīvotāju tiesībām uz informāciju Krievijā un visā pasaulē.

""TV Rain" ir neatkarīgs medijs un uzticams plurālistiskas informācijas avots. Atrodoties Krievijā, viņi bija pēdējais atlikušais brīvais televīzijas kanāls valstī. Ļoti kritizējot Vladimira Putina režīmu, viņiem pastāvīgi draudēja un uzbruka Krievijas varas iestādes," pauž RSF vadītājs Antuāns Bernārs.

Viņš atgādina, ka pēc kara Ukrainā sākuma Krievijas ģenerālprokurors lika vietējam regulatoram-cenzoram "Roskomnadzor" ierobežot piekļuvi "TV Rain" sakarā ar Krievijas iebrukuma Ukrainā neatkarīgo atspoguļojumu, apgalvojot, ka "TV Rain" izplatot apzināti nepatiesu informāciju un aicinot uz ekstrēmiskām aktivitātēm. Pēc šāda regulatora lēmuma "TV Rain" komanda bija spiesta doties trimdā, atrodot patvērumu Latvijā, kur šī gada jūnijā saņemta licence un sākta raidīšana no Rīgas.

RSF uzsver, ka jau sen atbalsta "TV Rain" un tās žurnālistus – gan tam paliekot kā pēdējam neatkarīgajam TV kanālam Krievijā, gan arī tam dodoties trimdā. Organizācijā apgalvo, ka "TV Rain" nekad nav atbalstījis karu, gluži pretēji – medijs pastāvīgi strādājis, lai informētu Krievijas sabiedrību, proti, sniegtu uzticamu informāciju par karu, kas var nozīmēt tikai tādu informāciju, ko Kremļa režīms uzskata par kritisku.

"Krievijas varas iestāžu īstenotā medija slēgšana, riski, ar kuriem saskaras medija žurnālisti Krievijā, kā arī raidījumi, kas tiek pārraidīti no Latvijas, liecina par "TV Rain" redakcijas neatkarīgo un plurālistisko raksturu," skaidro Bernārs.

Organizācijā apgalvo, ka "TV Rain" ir viens no retajiem neatkarīgas un ticamas informācijas avotiem par karu, kas adresēts krievvalodīgajai sabiedrībai un ko rada Krievijas žurnālisti. "TV Rain" spēja turpināt raidīt no Latvijas ir ļoti svarīga, lai krievvalodīgie iedzīvotāji arī turpmāk varētu saņemt neatkarīgu un objektīvu informāciju, īpaši par karu.

Latvijas likumdošanas pārkāpumi, par ko tiek vainots "TV Rain", RSF ieskatā nav uzskatāmi par apzinātu atbalstu karam, un tāpēc tiem nevajadzētu kalpot par pamatu licences atņemšanai. RSF uzsver, ka savstarpējā saziņā ar "TV Rain" noskaidrots, ka kartes, kurā Krima bija Krievijas daļa, parādīšana ēterā, bija redakcijas darbinieka neuzmanības kļūda. "Lai gan šī kļūda ir nopietni vainojama, tai nevajadzētu novest pie medija licences anulēšanas," uzskata RSF.

Organizācijā atgādina, ka "TV Rain" un arī raidījuma vadītājs Aleksejs Korostaļevs atvainojās skatītājiem par izteikumiem, kas tiek pasniegti kā aicinājums atbalstīt Krievijas karavīrus frontē, tāpat publiski atzīstot, ka notikušais ir rupja un nopietna kļūda, kuras rezultātā Korostaļevs atbrīvots no amata. RSF uzsver, ka gan pats "TV Rain", gan nu jau bijušais tā darbinieks Korostaļevs uzstājuši, ka viņi nav un nekad nav bijuši kara atbalstītāji, kā dēļ viņi bija spiesti arī emigrēt.

Bernārs pārliecināts, ka licences atņemšana "TV Rain" nestiprinās demokrātiju cīņu pret starptautisko tiesību pārkāpumiem, kara noziegumiem vai agresiju, tā vietā tikai negatīvi ietekmēs krievvalodīgo cilvēku iespējas saņemt neatkarīgu, brīvu un plurālistisku informāciju. Organizācija uzskata, ka brīva un neatkarīga informācija ir spēcīgs instruments miera, starptautiskās kārtības un Ukrainas tiesību atjaunošanai.

KONTEKSTS:

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) "Doždj" piemērojusi 10 000 eiro sodu par to, ka rādīta karte, kurā okupētā Krima iezīmēta kā Krievijas teritorija, un par Krievijas armijas saukšanu par "naša armija" jeb "mūsu armija".. Tāpat ierosināta administratīvā pārkāpuma lieta par aicinājumu palīdzēt Krievijas armijai, un pārbaudi sācis Valsts drošības dienests.

Krievijas telekanāls "Doždj", kas raida ar Latvijas licenci, savu žurnālistu Alekseju Korosteļevu atbrīvoja no darba, kad viņš raidījumā pauda, ka telekanāls palīdzējis daudziem Krievijas karavīriem, piemēram, ar apgādi un elementārām ērtībām frontē. Daudzi netic, ka tā bija vienkārši pārteikšanās.

"Doždj" ir 2008. gadā Krievijā dibināts neatkarīgs diennakts televīzijas kanāls, kam šogad Krievijā nācās izbeigt raidīšanu, ņemot vērā stingrākus cenzūras noteikumus šajā agresorvalstī. Kanāls studiju pārcēla uz Latviju.

Krievijā telekanāls pērn tika pasludināts par "ārvalstu aģentu", bet šoruden par "ārvalstu aģentiem" pasludināja "Doždj" ģenerāldirektori Natāliju Sindejevu un divus viņas kolēģus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti