Panorāma

Eiropā ieviesīs universālu lādētāju USB-C

Panorāma

Panorāma

Ukraiņi pēc Latvijas robežas šķērsošanas salst bez pajumtes

REPORTĀŽA: Ukraiņi pēc Krievijas–Latvijas robežas šķērsošanas «Grebņevā» salst bez pajumtes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Treileris un neliela telts šobrīd ir vienīgā iespēja, kur pēc vairāku diennakšu gaidīšanas pie robežas Krievijā patverties ukraiņu bēgļu grupām, kas ik diennakti ierodas Latvijā, šķērsojot robežkontroles punktu "Grebņeva". Citos punktos situācija ir labāka, taču tik un tā trūkst organizēta atbalsta no valsts puses, uzsver brīvprātīgie, kas kopš pagājušās nedēļas "Grebņevā" sagaida ukraiņus.

Nosaluši, plānās vasaras virsdrēbēs un Krievijas robežsargu morāli nomocīti simtiem Ukrainas bēgļu ik diennakti turpina šķērsot Latvijas robežu. Izlādējies telefons un izsalkums ir dažas no problēmām, ko robežšķērsotāji cer risināt, taču "Grebņevā" vēl līdz pat pagājušajai ceturtdienai tas īsti nebija iespējams. Ēkas, kur patverties, tur nav. Līdz ieradās brīvprātīgie, trūka arī tualešu.

Pie Grebņevas robežkontroles punkta brīvprātīgie izvietojuši telti un treileri, kur ukraiņiem atvilkt elpu, paēst un iedzert siltu kafiju. To paveikuši brīvprātīgie no biedrībām "Tavi draugi" un "Gribu palīdzēt bēgļiem". Divi trīs cilvēki palīdzības punktā dežurē nepārtraukti.

"Tie nestandarta gadījumi ir tādi, ka bija jāsauc "ātrā palīdzība", jo cilvēks bija ar tūsku, bez palīdzības viņš nevarēja iztikt. Šobrīd mēs risināsim, kā šim vīrietim nokļūt līdz Kauņai," pastāstīja brīvprātīgā Liene.

Pārsvarā gan ukraiņi ceļo grupās. Līdz robežai Krievijā viņus atved autobuss, bet tur veidojas vairāku kilometru garas rindas.

"Morālais spiediens ir liels, tie referendumi... Mēs negribam dzīvot Krievijas sastāvā," sacīja ukrainiete Natālija no Hersonas apgabala.

"Pie robežas piebraucām pusseptiņos, bet robežai cauri tikām pusdivpadsmitos. Un visu laiku šādā lietū. Nezinu, laikam rīt būšu saslimis, tāda nojausma jau ir," sacīja ukrainis Sergejs no Hersonas.

Sergejam brīvprātīgie tikko kā iedevuši jaunas virsdrēbes izmirkušo vietā. Ģeneratoru treilera darbināšanai un telti vakar atvēlējusi Ludzas novada dome. Ar to nepietiek, uzsver brīvprātīgie.

"Es atvainojos, bet tas tiešām ir valstiska mēroga absurds, ka robežpunktā nav nevienas tualetes!

Ir situācijas, kad cilvēki pēc četrām diennaktīm, ko nostāvējuši ārā zem klajas debess, viņi pārnāk pāri un viņi atkal ir tādos pašos apstākļos. Un viņiem ir jāgaida vēl autobuss, citreiz tās ir stundas, citreiz tā ir diennakts. Un ar ko tad mūsu puses sagaidīšana atšķiras no tās otras puses?" sašutusi biedrības "Tavi draugi" pārstāve Monta Vecozola.

Brīvprātīgo sagādāts atbalsta punkts Ukrainas kara bēgļiem, kas šķērso Krievijas-Latvijas robežu.
Brīvprātīgo sagādāts atbalsta punkts Ukrainas kara bēgļiem, kas šķērso Krievijas-Latvijas robežu.

Pagājušonedēļ "Grebņevā" viesojās iekšlietu ministrs Kristaps Eklons ("Attīstībai/Par!"). Tur redzēto viņš atstāstījis arī valdības sēdē, taču reāla lemšana par to, kā situāciju risināt, gaidāma nedēļas beigās.

"Tāds ārkārtas risinājums noteikti varētu būt, piesaistot bruņoto spēku kapacitātes. Bet normālā kārtā es redzu, ka tie varētu būt pārvietojamie celtniecības vagoniņi," sacīja Eklons.

Tikmēr biedrību pārstāvji jau plāno līdzīgus palīdzības punktus veidot arī pie Terehovas un Vientuļu robežkontroles punktiem. Uz turieni jau nogādātas mēbeles un ūdens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti