REPORTĀŽA no Skultes: Prieks par ST spriedumu, bet vilšanās par novadu reformas procesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 2 mēnešiem.

Skultes iedzīvotāji ir apmierināti ar Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kas pagasta pievienošanu jaunajam Saulkrastu novadam atzinis par nepamatotu. Skulte arī turpmāk būs Limbažu novadā, tomēr Latvijas Radio aptaujātie iedzīvotāji neslēpj vilšanos administratīvi teritoriālās reformas procesā un iedzīvotāju ignorēšanā.

REPORTĀŽA no Skultes: Prieks par ST spriedumu, bet vilšanās par novadu reformas procesu
00:00 / 08:41
Lejuplādēt

Pērn februārī Limbažu novada iedzīvotāji ar lauksaimniecības tehniku un vairākiem autobusiem devās uz Saulkrastu novadu, lai protestētu pret ieceri reģionālajā reformā tam pievienot vairākus tuvējos pagastus no Limbažu novada. Protestētāju vidū bija arī Skultes pagasta iedzīvotāji. Šogad martā Satversmes tiesa lēma, ka Skultes pagasta atdalīšana no Limbažu novada, pievienojot to Saulkrastu novadam, neatbilst Satversmei. Līdz ar to Saeimai nācās pieņemt grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, Skultes pagastu iekļaujot atpakaļ Limbažu novadā.

Lai noskaidrotu iedzīvotāju pārdomas par reformas procesu, Latvijas Radio devās uz Skulti. Centrā darba dienas vidū pārredzamā attālumā vienīgo iedzīvotāju izdodas sastapt autobusa pieturā. Pensionāre Biruta pēta transporta sarakstu. Viņa stāsta, ka ir apmierināta ar Satversmes tiesas spriedumu, Skultes pievienošanu Saulkrastu novadam atzīstot par nepamatotu.

“Limbažos ir viss, sākot ar dakteriem, un arī mums šeit, Skultē, ir labs dakteris, bet Saulkrastos nav nekā. Tā kā mums pievienošanās Saulkrastiem nedotu nekādu labumu. Es esmu par palikšanu pie Limbažiem. (..) To visu lemj valdība. Ko mēs mazie cilvēki varam? Mēs varam tikai izdebatēt un apspriest vadību un politiku ar citiem pensionāriem, bet tas ir tikai sarunu līmenī. (..) Es domāju, ka šādā procesā tautai noteikti ir jājautā viedoklis,” sacīja Biruta.

Savukārt pie neliela vietējā veikala Latvijas Radio uzrunāja Pēteri, viņš atbraucis no tuvējā Zvejniekciema, kas ir Saulkrastu novadā. Viņš teritoriālajai reformai seko līdzi, taču atzīst, ka jēgu tai īsti nesaskata.

“Tās ir politiskas ņemšanās un vairāk nekas. Visiem politiķiem vajag algas, un tas ir viss. Manu ikdienu reforma nekādi neskar,” pauda Pēteris.

Skultē līdzās ceļam ir nesen izveidots multifunkcionālais centrs, kurā sastapta tā vienīgā darbiniece Antra. Viņai Skultē tikai darbs, bet dzīves vieta Saulkrastu novadā. Arī viņa ziņu par Skultes pievienošanu Limbažiem vērtē kā iedzīvotājiem pozitīvāko iznākumu.

“Cilvēki bija baigi nobijušies, ka palielināsies zemes nodoklis. Mums Saulkrastos ir divreiz lielāks zemes nodoklis nekā Skultē, un te tomēr ir vairāk lauksaimniecības zemes. Tā ir, ka vienkārši kāds uzspiež savu vēlmi tikai tāpēc, ka tā ir saplānots. Vēl arī tā Skultes plānotā LNG osta, viņi visi grib to bīdīt,” piebilda Antra.

Skultes pagasta Mandegās nelielā daudzstāvu māju ielokā satiktie iedzīvotāji lielākoties arī atbalsta pievienošanos Limbažu novadam.

Daļa izteica arī vienaldzību, jo no reformas īstenotājiem nav sadzirdējuši nedz ieguvumus, nedz zaudējumus.

Tāpat iedzīvotāju sacītais atšķiras par to, cik informēti viņi iepriekš bijuši par reformas iecerēm.

Vietējā veikala pārdevēja Lilita nelielā sarunā secināja, ka Limbažus vietējie iedzīvotāji uztver kā ekonomisko centru šajā reģionā, bet Saulkrastos šāda centra īpašības nesaskata. “Nav tā, ka es ļoti bieži braukāju uz to “balto māju” Limbažos, bet man šķiet, ka tur ir vairāk iespēju nekā Saulkrastos. Ja kaut ko vajag, tad tu aizbrauc tur. Es arī gribēju, lai mēs paliekam Limbažu novadā, un uzskatu, ka tas ir labs nobeigums.

Iespējams, es par velti baidījos, bet likās, ka tā ir kūrorta pilsēta, kurai vajag naudu, un tur tie nodokļi ir lielāki par zemi un dzīvokļiem.

Un, kā es sapratu, tad viņi gribēja to labāko Skultes pagasta daļu, kas arī nebūtu godīgi. Tāpat pavīd runas par to gāzes vadu, un tāda sajūta, ka kādām personām, kam tas viss ir izdevīgi, ir arī vajadzīgs, nevis visiem kopā. Te bija sapulces, kurās nez kāpēc bija ieradies arī Dombrava un visur bija iesaistījies. Viņi centās mūs pārliecināt, ka viss tad būs labāk, bet tā jau saka visi,” stāstīja Lilita.

Vai Skultes iedzīvotājos kāds ieklausījās? “Sanāk, ka neieklausījās, jo cilvēki brauca ar traktoriem un parādīja savu attieksmi, tāpat mēs veikalā vācām parakstus,” norādīja Lilita.

Skultes pagastu pievienojot Limbažu novadam, Saulkrastu novads pēc reformas būs otrs mazākais novads pēc iedzīvotāju skaita. Ministru kabinetam līdz nākamā gada 1. maijam Saeimai jāsniedz izvērtējums un pētījumos balstīta informācija par Saulkrastu novada attīstības potenciālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti