Reirs un Rinkēvičs: Viļņas samits bija ļoti veiksmīgs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 3 mēnešiem.

Lai gan pērn Austrumpartnerības samitā Viļņā neizdevās parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību (ES), tomēr samits bija ļoti labi izdevies. Tā ceturtdien Saeimas Ārpolitikas debatēs pauda gan ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, gan Saeimas deputāts Jānis Reirs.

Edgars Rinkēvičs nepiekrita tam, ka Viļņas samits bija neveiksme: „Viļņas samits, patiesību sakot, bijis ļoti veiksmīgs, ņemot vērā daudzus apstākļus, ņemot vērā bezprecedenta spiedienu pret Lietuvu kā prezidentūru, ņemot vērā to, kad Ukraina pati nolēma atteikties no asociācijas līguma parakstīšanas.”

Ārlietu ministrs uzsvēra, ka lēmums bija pašas Ukrainas, ne Krievijas, ne Eiropas Savienības ziņā.

„Eiropas Savienība pateica un bija gatava Viļņā parakstīt šo asociācijas līgumu. Pēdējais termiņš „jā” vārdam bija 29.novembris, pulksten 6 no rīta, jo samits sākās plkst. 9 ar parakstīšanu. Pati Ukrainas valdība tajā brīdī nebija to gatava darīt, tad Eiropas Savienība nebūs tā, kas sāks izdarīt spiedienu. Eiropas Savienība respektēs Ukrainas valdības lēmumu,” sacīja Rinkēvičs, piebilstot, ka pati Ukrainas sabiedrība šādu valdības lēmumu šobrīd neakceptē.

Rinkēvičs uzsvēra, ka Viļņā tomēr tika parafēti asociācijas līgumi ar Moldovu un Gruziju. „Es pilnīgi piekrītu tiem, kas teica, ka šī programma ir vairāk jāpadara individualizētāka tāpēc, ka mēs zinām - ir valstis, kas nekad nevēlēsies stāties Eiropas Savienībā. Arī no šīm sešām partnerības valstīm. Mums tas ir jārespektē, mums ir jāatrod ceļš, kā ar viņām sadarboties. Un ir vismaz divas valstis, kas ir skaidri pateikušas, ka viņas redz sevi kā Eiropas daļu. Un ar šīm valstīm, protams, sadarbība ir jāveido pilnīgi uz citiem principiem,” sacīja ministrs.

Par labi izdevušos Viļņas samitu atzina arī Saeimas deputāts Jānis Reirs.

Viļņas samits ir ļoti labi izdevies, un tas praktiski norāva visus priekškarus, novāca visas butaforijas,” pauda Reirs.

„Visai pasaulei atkal parādīja to, kas ir kurš vai kurš ir kas. Tas sagrāva daudzu cilvēku ilūzijas, tas sapurināja, var pat teikt, pamodināja "maigā varā" ieaijātos, pašapmierinātībā gulošos dažu demokrātisko valstu politiķus, kas uzskatīja, ka robeža beidzas ar Eiropas Savienības robežu,” sacīja deputāts.

Reirs arī uzsvēra, ka „maigā vara” atrodas tikai soļa attālumā no spēka pielietošanas.

Savukārt Saeimas deputāts, bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks norādīja, ka Latvijas mērķis ir panākt to, lai „Ukraina spētu tuvināties tam blokam, kurā esam mēs – ES un NATO”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti