Reģionos trūkst zobārstu, kas gatavi par valsts naudu bērniem labot zobus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Reģionos trūkst zobārstu, kas gatavi par valsts naudu bērniem labot zobus, atklāj Tiesībsarga birojs, kas saņēmis iedzīvotāju sūdzības. Ģimenēm jārēķinās ar prāvām gaidīšanas rindām, ceļu uz citām pilsētām vai maksas pakalpojumiem.

Zobārstu trūkums reģionos bērniem
00:00 / 01:58
Lejuplādēt
Latvijas Radio veiktā eksperimentā, sazvanot Liepājas reģionālās slimnīcas reģistratūru atklājas, ka pie zobārsta par valsts naudu bērns var tikt ne ātrāk kā nākamgad. Gaidīšanas rinda tur ir aptuveni 450 dienas.

Liepājā valsts apmaksātas zobārstniecības pakalpojumus nodrošina četras ārstniecības iestādes, no tām divās ir tikai higiēnisti un divas - arī zobārsti, liecina Nacionālā veselības dienesta informācija. Liepāja ir viena no Latvijas vietām, kur ir sarežģīta situācija ar valsts apmaksātas bērnu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību.

Dienesta ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala stāsta, ka vairākas iestādes pārtraukušas līgumus. Tomēr gaidāms, ka jau drīz pilsētā būs vēl viens jauns zobārsts.

Piemēram, Liepājai netālajā Grobiņā ir četras zobārstniecības pakalpojumi. Madonā savukārt no pilsētas bez zobārsta, kāda tā uz laiku bija vēl nesen, tagad kļuvusi par pilsētu ar vienu zobārstniecības praksi, kas nodrošina bērniem valsts pakalpojumu. Tiesa, pieraksts tur ir pilns jau līdz augustam.

Nacionālais veselības dienests norāda: valsts apmaksātas zobārstniecības pakalpojumi bērniem ir arī Ērgļos, Jaunkalsnavā un Lubānā, tiesa, jārēķinās ar desmitiem kilometru attālumu.

Par zobārstu trūkumu reģionos iedzīvotāji sūdzas, saka Tiesībsarga biroja pārstāve Laila Grāvere. Viņa norāda, ka tā ir diskriminācija pret bērniem, kuri dzīvo ārpus Rīgas. Par to Latvijai aizrādīts arī starptautiski.

Tiesībsarga biroja pārstāve pieļauj, ka finansējums ir pārāk mazs, tādēļ zobārstiem nav izdevīgi slēgt līgumus ar valsti.

Tomēr pēc tam, ka pērn iezvanījies trauksmes zvans – zemā tarifa dēļ daudzi zobārsti vairs nevēlējās turpināt slēgt ar valsti līgumu, sekoja lēmums valsts samaksu par pakalpojumu kāpināt.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība) stāsta, ka sākotnēji tarifs paaugstināts, samazinot pakalpojumus, pēc tam saņemta arī papildu nauda - 5 miljoni eiro - tarifa celšanai. Nepadarīts darbs vēl esot pakalpojumu apjoma palielināšana.

Veselības ministrijas galvenais speciālists zobārstniecībā Andis Paeglītis norāda, ka mudinās zobārstus ar nākamo gadu slēgt līgumus ar valsti, taču līgumiem ir jābūt vienkāršākiem, lai zobārsti, atskaitoties par naudu, neizjustu administratīvo slogu.

Pēc Paeglīša domām, tāpat būtu jāievieš būtu ideja par ģimenes zobārstu: ja pieaugušajiem ģimenē ir savs zobārsts, tad nevajadzētu būt problēmām arī pie viņa vest bērnus, un valsts finansējums tad nāktu līdzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti