Rātslaukumā neatļautā piketā aizturētā Ždanoka atbrīvota; ir vairāki aizturētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Piektdienas pēcpusdienā pie Rātsnama par neatļautu piketēšanu un citiem pārkāpumiem tika aizturēti septiņi cilvēki, tostarp Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka (Latvijas Krievu savienība (LKS)), kura vēlāk tika atbrīvota.

Piektdien pie Rātsnama uz nesaskaņotu protestu mēģināja pulcēties vairāki simti cilvēku – gan tādi, kas iebilst pret Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanu, gan tādi, kas to atbalsta. LKS, kas bija pieteikusi protesta pasākumu, nesaņemot tam domes atļauju, ceturtdien aicināja cilvēkus nepulcēties pie Rātsnama. Tomēr arī paši LKS pārstāvji savu aicinājumu neievēroja un, domes sēdei sākoties, mēģināja sākt nesaskaņotu piketu.

Policija uz to reaģēja operatīvi un aizturēja četrus nesaskaņotā pasākuma dalībniekus, viņu vidū arī partijas līderi Ždanoku.

Kopumā tika aizturēti septiņi cilvēki: četri cilvēki tika aizturēti par neatļautu piketēšanu, viens – par Georga lentītes nēsāšanu, kā arī viens par sīko huligānismu un viens par militāras agresijas slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā.

Policija vēstīja, ka Rātslaukuma apkārtnē bija ieradušies ap 200 cilvēku, daļa tikai novēroja notiekošo. Policija bija pilnībā slēgusi piekļuvi Rātslaukumam. Sākotnēji policisti, tostarp no Speciālo uzdevumu bataljona, bija izvietojušies Rātslaukumam pieguļošajās ieliņās. Tāpat likumsargi maskās bija izvietojušies Rātsnama augšējo stāvu telpās un vēroja laukumu.

Saistībā ar notikušo policija sākusi deviņus administratīvā pārkāpuma procesus, liecina Valsts policijas apkopotā informācija. Vienai personai sākti divi administratīvā pārkāpuma procesi - par sīko huligānismu un par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu, jo persona pieskatīja nepilngadīgu bērnu, būdama 2,38 promiļu reibumā.

Pie potenciālajiem mītiņotājiem bija ieradušies Rīgas domes LKS deputāti. Starp diskutētajiem izskanēja arī asāki toņi.

Lielākais cilvēku skaits bija sapulcējies laukumā pie Okupācijas muzeja. Ieradušies bija ne vien pieminekļa Uzvaras laukumā aizstāvji un arī tā sauktie “antifašisti'', piemēram Aleksandrs Giļmans, bet arī cilvēki, kas pieprasīja tā nojaukšanu un pauda atbalstu Ukrainai. Starp abām pusēm brīžiem veidojās asas diskusijas. Vairāki klātesošie metās kaunināt jauniešus, kas bija ieradušies ar Latvijas un Ukrainas karogiem.

Es esmu tīrs latvietis, ja kas.

Bet, ja tu esi tīrs latvietis, tad tev nekas nav pret Ukrainu.

Man ir.

Kas?

Jāgodina sava valsts.

Mēs dzīvojam brīvā valstī un varam vilkt jebkādus karogus.

Policija aicināja klātesošos izklīst, pretējā gadījumā tikšot pielietots fizisks spēks. Policija atgādināja, ka nekāds pasākums Rātslaukumā nav pieteikts. Cilvēki šim aicinājumam pakļāvās, tomēr turpināja uzturēties nedaudz tālāk no Rātslaukuma.

Īsi pēc plkst. 15 policija cilvēkus no Okupācijas muzeja apkārtnes novirzīja uz Grēcinieku ielu, kur turpinājās savstarpējās diskusijas.

Nāc šurp, draugs, atpakaļ,

Da ņetrogai meņja! (neaiztiec mani)

Pacel izsmēķi!

Ti mņe ņekto! (tu man esi nekas)

Policista kungs, viņš nometa izsmēķi! Paņemiet iesniegumu no manis un aizturiet viņu!

Nekādiem nopietnākiem asumiem un sadursmēm attīstīties policija neļāva. Pateicoties policijas pūlēm, nesankcionētā pulcēšanās tika izklīdināta ap pulksten 17. Cilvēki devās prom, vien dažas ļaužu grupiņas vēl uzturējās Grēcinieku ielā. Policistu ķēdes bija aizvirzījušās līdz pat Grēcinieku ielai un apjozušas visu Rātslaukumam pieguļošo teritoriju.

Nesankcionētā pulcēšanās saistīta ar to, ka Rīgas dome lemj par padomju pieminekļa Pārdaugavā nojaukšanu. Lai pretotos šim lēmumam, LKS piektdien Rātslaukumā vēlējās rīkot piketu, taču tas netika atļauts. Partija sāka tiesāšanos pret aizliegumu rīkot protesta akciju.

Partijas līdzpriekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs aģentūrai LETA iepriekš teica, ka mītiņu rīkos tikai tad, ja tiesa to atļaus. Ņemot vērā pašvaldības atteikumu, LKS izplatīja sociālajos tīklos aicinājumu piektdien nepulcēties Rātslaukumā. Mitrofanovs skaidroja, ka atteikums rīkot mītiņu pamatots ar Valsts drošības dienesta (VDD) slepenu dokumentu, kura saturs viņiem neesot izpausts. Jau ziņots, ka VDD sniedza Rīgas domei negatīvu atzinumu par LKS iecerēto mītiņu piektdien Rātslaukumā.

Administratīvā rajona tiesa piektdien informēja, ka atstāja negrozītu Rīgas pilsētas izpilddirektora lēmumu aizliegt LKS pieteiktās sapulces rīkošanu Rātslaukumā.

 Sapulce bija plānota no plkst.15 līdz 17 ar mērķi izteikt protestu “pret amorālu valdības rīcību, nicinot tradīcijas, pieminekļus un dzimto valodu”. Tiesa atzina, ka pārsūdzētajā lēmumā sabiedriskās drošības un kārtības apdraudējums ir konstatēts pamatoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti