4. studija

Skatītājs cīnās ar "straumēšanas kļūdu"

4. studija

Vai pilsētas mēram jāstrādā arī naktī?

Vēstures pārrakstīšana Meža un Raiņa kapos

Raiņa un Meža kapos mirušo vārdus traucē atrast pareizrakstības kļūdas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Apmeklējot Raiņa vai Meža kapus un palasot mirušo sarakstus uz plāksnēm pie ieejas kapos, atklājas, ka daudzi mirušie, atstājot šo pasauli, pazaudējuši arī daļu no sava laicīgā dzīvē lietotā vārda un uzvārda – šajos sarakstos parādās tādas neprecizitātes kā izlaisti burti vai pārveidota vārdu rakstība.

Piemēram, Meža kapos Jānis Brigaderis pārtapis par Jānis Brigadri, gluži tāpat kā Maija par Brigadre, bet Luija Šmita pieminekļa autors Ojārs Briģis ieguvis uzvārdu Brģis. Savukārt slavenais režisors Pēteris Lūcis sarakstos ir Pētris.

Kāda garāmgājēja ievērojusi, ka arī Raiņa kapu shēmā ir kļūda un aktieris Valdemārs Akurāters pārvērties par Voldemāru ar "o". Valodas speciāliste Dite Liepa gan bilst, ka vēsturiskās liecības rāda, ka aktiera vārdā kļūdas neesot – viņš tiešām esot bijis Voldemārs.

Attiecībā uz pārējiem vārdiem Liepa norāda, ka tās nu gan visdrīzāk ir neuzmanības kļūdas un paviršība.

Piemēram, Pēterim Lūcim, vārds, protams, ir Pēteris nevis Pētris, kā tas norādīts mirušo sarakstā. Arī kapa piemienkļa autora Briģa uzvārds ir neprecīzs - tajā ir izlaists patskanis, un tad nu ir jāmin, vai tas ir Berģis vai Briģis. Tā diemžēl ir tikai paviršība.

Tā kā valodas normas ik pa laikam mainās, šajos sarakstos valodas speciāliste pamana ne vienu vien kļūdu. Mēdz jau teikt, ka kļūdīties ir cilvēcīgi un tā gadās ikkatram, tomēr kapos šādām kļūdām vajadzētu izpalikt.

“Manuprāt, kapi un īpaši aizgājušo cilvēki piemiņa ir sevišķi svēts jautājums, kurā būtu pēc iespējas jāaizmirst tāda paviršība un būtu jābūt maksimāli uzmanīgam, jo šādi gadījumi, protams, nekādi nevairo uzticību rakstītajam, tāpat arī liecina par mūsu attieksmi pret aizgājējiem,” norāda Liepa.

Kapu pārvaldnieks Gints Zēla atzīst, ka iepriekš šīs neprecizitātes nav pamanītas, jo plāksnes tika uzstādīts pirms 10 gadiem un atbildīgais esot bijis kāds cits. Viņš sola, ka saraksti tiks pārbaudīti un precizēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti