Rīta Panorāma

Intervija ar Kristīni Jarinovsku

Rīta Panorāma

Intervija ar Andreju Elksniņu

Intervija ar partijas "Latvijas attīstībai" vadītāju Juri Pūci

Pūce: Kopdzīves likums ir jāievieš cilvēktiesību vārdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 1 mēneša.

Kopdzīves likums, kurā partneru attiecības juridiski tiktu pielīdzinātas laulāto attiecībām, ir jāievieš cilvēktiesību un vienlīdzības vārdā.

Tā intervijā LTV raidījumam „Rīta Panorāma” ceturtdienas rītā uzsvēra Kopdzīves likuma ieviešanas rosinātājs Juris Pūce. Viņš portālā manabalss.lv ir sācis parakstu vākšanas akciju, lai, iegūstot 10 000 parakstu, tos iesniegtu Saeimā. Pagaidām ir parakstījušies vairāk nekā 2400 cilvēku.

Pūce raidījumā skaidroja, ka Latvijā pat ilgstoši kopā dzīvojošiem partneriem ir dažādi ierobežojumi. Tie ir sastopami gan triviālās ikdienas situācijās, piemēram, reģistrējot jaundzimušo, kad neprecētiem partneriem abiem ir fiziski jāierodas valsts institūcijās iepretim laulību gadījumā pietiek tikai ar viena vecāka ierašanos, gan sarežģītās dzīves situācijās, kad kādam no partneriem ir dzīvības briesmas un ir nepieciešams pieņemt lēmumu, ko var pieņemt tikai tuvs cilvēks - piemēram, partneris, taču viņam šādu juridisku tiesību nav.

Tāpat Pūce skaidroja, ka Latvijā ir daudz cilvēku, kas audzina bērnus, kur bioloģiskais vecāks ir tikai viens no partneriem. Taču patlaban kādam no partneriem nav tiesību ar otra partnera bērnu doties pāri robežām.

Taču vienlaikus Satversme nosaka, ka valsts aizsargā jebkuru ģimeni, nenorādot kādu specifisku modeli, uzsvēra Pūce. Viņaprāt, pašreizējā situācija ir pretrunā Latvijas pamatlikumā teiktajam.

Viņš arī noraidīja Kopdzīves likuma ieviešanas pretinieku apgalvojumus, ka šāds likums degradēs laulību.

Pirms vairākām dienām arī 100 inteliģences pārstāvju aicināja ieviest Kopdzīves likumu.

Jau ziņots, ka portālā manabalss.lv sākta parakstu vākšana par Kopdzīves likumu. Komentējot šo ieceri, zvērināts advokāts Lauris Liepa norādīja, ka likumdevējam ir jārēķinās ar realitāti, un cilvēkiem, kuri izvēlējušies attiecības bez laulības, jānodrošina līdzīgu tiesību aizsardzība.

Iepriekš Saeimas Juridiskajai komisijai tika iesniegts Vieko Spolīša priekšlikums, kas paredz ieviest jaunu civiltiesisku institūtu - "partnerību". Taču Saeimas komisijā tika noraidīta šī iecere.

Par partnerattiecību likumu diskusiju no jauna rosināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs („Vienotība). „Mūsu valstij ir jārada tiesisks regulējums visu veidu partnerattiecībām, cīnīšos par to,” tā pēc sava paziņojuma par homoseksuālo orientāciju savā mikrobloga vietnē uzsvēra Rinkēvičs.

Igaunijas parlaments pērn galīgajā lasījumā tikai ar divu balsu pārsvaru apstiprināja sabiedrībā neviennozīmīgi vērtēto partnerattiecību likumu, kas ļaus reģistrēt attiecības arī viendzimuma pāriem.

Kopdzīves likumam līdzīgi regulējumi pieņemti lielākajā daļā Eiropas valstu, pērn – arī Igaunijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti