Dienas ziņas

Dūmos nosmok divi dzīvoklī ieslēgti bērni

Dienas ziņas

Sacenšas konkursā "Gribu būt mobils"

Valdību veidot uztic Mārim Kučinskim

Prezidents uztic veidot valdību «zaļzemniekam» Kučinskim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 5 mēnešiem.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicinājis Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvi, pašreizējo Saeimas deputātu Māri Kučinski veidot jauno valdību.

Prezidents trešdien, 13.janvārī, apmēram divarpus stundas runājis ar vienu vai abiem partiju nosauktajiem premjera amata kandidātiem – Kučinski un Kārli Šadurski ("Vienotība").

Prezidents žurnālistiem atklāja, ka uzklausījis viņu abu redzējumu par valstī būtiskiem jautājumiem, kas vērsti uz Latvijas attīstību. Vērtēts arī iespējamais nākamās koalīcijas modelis un tas, kā viņi redz Saeimas atbalstu savai kandidatūrai.

Šo sarunu rezultātā Vējonis nolēma uzticēt valdības veidošanu Kučinskim, taču pamatojumu šādam lēmumam nepaskaidroja. 

Prezidents arī parakstījis attiecīgu rīkojumu par Kučinska nominēšanu:

 

Kučinskis aicina «Vienotību» uz sarunām

Kučinskis vēlas jaunajā valdībā redzēt līdzšinējās koalīcijas partnerus, tostarp partiju "Vienotība". Veidojot valdību, viņš izslēdz iespēju runāt ar kādiem atsevišķiem šīs partijas spēkiem vai grupām. Tāpat premjera amata kandidāts negrasās runāt ar pašlaik Saeimas opozīcijā esošajām partijām vai kādām atsevišķām grupām.  

Kučinskis pirmdien, 18.janvārī, par jauno valdību aicinās uz sarunu "Vienotību". Savukārt attiecībā uz Nacionālās apvienības atbalstu Kučinskis par to ir pārliecināts. Līdz ar to pašlaik var runāt par 37 balsīm par labu viņa kandidatūrai. 

“Šobrīd viss ir “Vienotības” rokās,” piebilda nominētais kandidāts. Viņš arī vēlēja “Vienotībai” nepārsteigties ar lēmumu tai iet opozīcijā, un sagaidīt kopīgas sarunas.

Premjera amatam nominētais Māris Kučinskis par valdības veidošanu
00:00 / 01:15
Lejuplādēt

Tuvākajās dienās premjera amatam nominētais ZZS pārstāvis plāno arī sākt darbu pie rīcības plāna un valdības deklarācijas. Viņš sola neveidot garu sarakstu, bet gan runāt ar katru ministru par diviem vai trim galvenajiem darbiem, kas būtu jāizdara jaunajā valdībā. 

Taujāts par iespējo jaunās valdības sastāvu, Kučinskis norādīja, ka vēlētos iespējami mazāk pārmaiņas salīdzinājumā ar līdzšinējo valdību. “Ja mēs šobrīd atkal mestos meklējumos, man būtu neērti cilvēku priekšā,” viņš skaidroja.

Kučinskim tika vaicāts arī par viņa svešvalodu, uz ko viņš atzina, ka skolā mācījies vācu valodu, pašlaik sarunu līmenī zina angļu valodu, bet šīs zināšanas būtu jāpaveido. Viņš gan pārliecināts, ka varēs aizstāvēt valsts intereses arī latviešu valodā ar tulku palīdzību un tam nevajadzētu būt galvenajiem kritērijiem premjera kandidātam. 

 

«Vienotība» par savu rīcību vēl lems

Savukārt Šadurskis sacīja, ka respektē prezidenta izvēli, bet viņš atteicās atbildēt, kāda būs partijas turpmākā rīcība. Par esošo situāciju “Vienotība” varētu spriest plānotajā frakcijas un valdības sēdē. Par turpmāko partijas rīcību tā varētu lemt pēc sarunas ar Kučinski, kad varēs izvērtēt iespējas sasniegt savus mērķus. 

Viņš arī piebilda, ka iepriekšējās valdībās  viena no problēmām esot bijusi spēcīgas opozīcijas trūkums.

Jau ziņots, ka, lai gan ZZS oficiāli nominēja Māri Kučinski kā savu premjera kandidātu, tomēr arī partija "Vienotība" nolēma uzturēt savu pretendentu – Kārli Šadurski. "Vienotības" valdes un frakcijas kopsēdē par Šadurska kandidatūru plānoja lemt trešdien pēcpusdienā.

Tāpat ziņots, ka Kučinskis jau ir atklājis iespējamo Ministru kabineta sastāvu gadījumā, ja Saeima viņu apstiprinās amatā.

Kučinskis piedāvā būtiskas pārbīdes valdībā, paredzot, ka bez premjera amata ZZS saglabātu ietekmi arī Aizsardzības, Veselības un Zemkopības ministrijās, kurās turpinātu darboties līdzšinējie ministri – Raimonds Bergmanis, Guntis Belēvičs un Jānis Dūklavs.

Bez šīm ministrijām "zaļzemnieki" nolūkojuši arī naudīgo Finanšu ministriju, kuras vadība varētu tikt līdzšinējai ekonomikas ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, kā arī Satiksmes ministriju, šīs nozares vadībā atgriežoties Uldim Augulim.

Kučinska vadītajā Ministru kabinetā "Vienotībai" vēl būtu Ekonomikas ministrija.

Kučinska iespējamais MK sastāvs:

 • Ministru prezidents –  ZZS (M.Kučinskis)
 • Aizsardzības ministrs –  ZZS (R.Bergmanis)
 • Veselības ministrs  – ZZS (G.Belēvičs)
 • Zemkopības ministrs – ZZS (J.Dūklavs)
 • Finanšu ministrs – ZZS (D.Reizniece-Ozola)
 • Satiksmes ministrs – ZZS (U.Augulis)
 • Ārlietu ministrs – “Vienotība” (E.Rinkēvičs)
 • Iekšlietu ministrs – “Vienotība” (R.Kozlovskis)
 • Izglītības un zinātnes ministrs – “Vienotība” (iespējams, I.Viņķele)
 • Ekonomikas ministrs  – “Vienotība”
 • Kultūras ministrs – NA (D.Melbārde)
 • Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs – NA (K.Gerhards)
 • Tieslietu ministrs – NA
 • Labklājības ministrs – ? 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti