Pusdiena

Pusdiena 22.12.2015

Pusdiena

Puse medicīnas laboratoriju nesaņem atļauju strādāt; valsts dod vairāk laika akreditācijai

Preiļu balsu pirkšanas lieta: apsūdzības par «Saskaņu», bet liecības arī par «Vienotību»

Preiļu balsu pirkšanas lieta: apsūdzības par «Saskaņu», bet liecības arī par «Vienotību»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Pagājušajā nedēļā prokuratūra paziņoja, ka Preiļu rajona tiesai ir nodota lieta par balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās par naudu un spirtu. Šoreiz prokuratūra gan atteicās atklāt, tieši kuram sarakstam un kandidātam par labu pirktas vēlētāju balsis. Latvijas Radio noskaidroja, ka apsūdzībā ir pieminēts „Saskaņas” saraksta kandidāts Andrejs Elksniņš, lai gan paši apsūdzētie apgalvo, ka organizējuši balsošanu par labu „Vienotībai” un Dzintaram Zaķim.

Lai gan citās tiesām nodotajās balsu pirkšanas lietās prokuratūra parasti uzreiz atklāja, kuras partijas vēlēšanu rezultātu varētu būt ietekmējusi uzpirkšana, šoreiz tā nenotika. Ģenerālprokuratūrā Latvijas Radio paskaidroja, ka apsūdzību cēlušais Latgales tiesu apgabala prokuratūras prokurors Vitālijs Ņikitins nav atļāvis atklāt, par kuru sarakstu un kandidātu ir runa lietā. Kāpēc tā, uzzināt neizdevās, jo prokurors līdz nākamās nedēļas sākumam ir devies atvaļinājumā.

Zināms, ka šajā lietā viens apsūdzētais vienojās ar otru apsūdzēto, ka tas atradīs cilvēkus, kuri par naudas vai dzeramo spirtu būtu ar mieru pārdot savas balsis vēlēšanās. Vienam no viņiem izdevās pierunāt četras personas, kuras viņš nogādāja uz vēlēšanu iecirkni.

Latvijas Radio gan noskaidroja, ka runa ir jau par medijos daudz aprakstīto gadījumu Līvānu novadā, kur uzpirktie vēlētāji mainīja liecības, kā labā atdevuši savu balsi. Apsūdzētie ir Anatolijs Sproge un Fjodors Martinovs.

Martinovs Sproges uzdevumā esot sarunājis četrus cilvēkus par desmit eiro nobalsot par kādu kandidātu. Sproge ar busiņu visus nogādājis uz vēlēšanu iecirkni Rožupes kultūras namā. Diviem vēlētājiem par to iedota arī litrīga spirta pudele. Sprogem celta apsūdzība arī par vairāk nekā 22 litru etilspirta nelikumīgu uzglabāšanu darbavietā.

Versijas gan atšķiras par to, kuram kandidātam par labu šī operācija organizēta. Apsūdzība uzskata, ka Andrejam Elksniņam no „Saskaņas”, tomēr Sproges advokāts Edgars Mačuks saka, ka „Vienotības” Dzintaram Zaķim.

“Mans klients atzīst savu vainu pilnībā, nožēlo un arī sadarbojas ar izmeklēšanu, norādot visus apstākļus, kas viņam bija zināmi. Kvalifikāciju viņš atzīst. Un arī atzīst to, ka bija pircis balsis par labu “Vienotībai”. Viņš faktiskos apstākļus neatzīst, līdz ar ko lieta nonāk līdz tiesai, kuras laikā būs izskatīts, izvērtēts un dots galīgais lēmums,” saka advokāts Mačuks.

„Zaķis ir bijis biežs viesis pie mums, un man viņš liekas simpātisks un foršs. (..) Es nolēmu sarunāt ar sev pazīstamiem veikt aģitāciju par savu pazīstamu partijas „Vienotība" pārstāvi Dzintaru Zaķi,” tā savās liecībās apgalvo Sproge, kurš ir cepumu ražotāja SIA „Adugs” ražošanas vadītājs.

Zaķis gan pazīšanos ar apsūdzētajiem šajā lietā noliedz; viņš arī neesot šajā lietā aicināts liecināt.

Sproges advokāts Mačuks arī apgalvo, ka viņam ir bažas par to, ka liecinieki varot tikt uzpirkti. Līdzapsūdzētais Martinovs prokuroru ir informējis par to, ka jūlijā viņš kādai personai par 50 eiro atdevis sava apsūdzības raksta kopiju – uzreiz pēc tam tā parādījās medijos. Turklāt šī persona arī pateikusi, lai Martinovs maina savas liecības un saka, ka balsojis pats un licis citiem balsot par „Saskaņu”. Par šo faktu ir sākts kriminālprocess par piespiešanu dot nepatiesu liecību, apstiprina advokāts.

„Saskaņas” deputāts Andrejs Elksniņš nesen publiski izteicās, ka vairākām ar Zaķi saistītajām balsu pirkšanas lietām drīz nāks klāt vēl viena Preiļos. Tagad par apsūdzību viņš pauž izbrīnu: “Acīmredzot, zaķi slēpjas elksniņos. Un pie situācijas, kad lietā liecinošās personas un paši apsūdzētie atzīst, ka ir pirkuši balsis par labu Dzintaram Zaķim, lielā mērā rada mums dažādas pārdomas attiecībā uz prokuratūras kompetenci. Tās ir absolūtas muļķības, kuras lielā mērā esam pierādījuši ne vienu reizi vien ar savu prasījumu Augstākajā tiesā, lai izskaustu šādu parādību. Bet, acīmredzot, pēc tā pazemojuma, ko mēs esam iniciējuši Zaķa kungam un “Vienotībai”, viņiem nav citas iespējas, kā izmanot specdienestus, lai nomelnotu savus politiskos oponentus.”

Centrālās vēlēšanu komisijas rezultāti gan liecina, ka ne Zaķis, ne Elksniņš ļoti populāri Rožupes iecirknī 12.Saeimas vēlēšanās nebija. Zaķis tur saņēma 18 plusus un 20 svītrojumus, bet Elksniņš – 12 plusus

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti