Dienas ziņas

Ventspilī šodien mācību trauksme

Dienas ziņas

Eiropā jauni ierobežojumi Covid-19 dēļ

Polijā aizliedz abortus embrija defekta dēļ

Polijā protestē pret abortu aizliegumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vairākās Polijas pilsētās iedzīvotāji protestē pret Polijas Konstitucionālās tiesas pieņemto lēmumu, kas aizliegtu abortu veikšanu embrija defekta dēļ. Tiesas lēmums ir līdzvērtīgs abortu aizliegumam, tā apgalvo cilvēktiesību aizstāvji un valsts vadošās konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” kritiķi.

Ceturtdienas vakarā un naktī uz piektdienu vairākās Polijas pilsētās notika protesti pret Polijas Konstitucionālās tiesas pieņemto faktisko abortu aizliegumu. Varšavā vairāki simti cilvēku ignorēja koronavīrusa pandēmijas dēļ noteikto aizliegumu pulcēties vairāk nekā 10 cilvēkiem un ceturtdienas vakarā pulcējās Konstitucionālās tiesas ēkas priekšā. Protestētāji tad devās uz valdošās konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” galveno biroju. Vēlāk policija bloķēja viņu ceļu, kad pūlis mēģināja sasniegt partijas līdera Jaroslava Kačiņska māju, kā rezultātā izcēlās nelielas sadursmes. To laikā policija pielietojusi fizisku spēku un piparu gāzi. 15 cilvēki tikuši aizturēti.

Lēmums tika pieņemts, reaģējot uz labējo likumdevēju ierosinājumu. Politiķi apgalvo, ka grūtniecības pārtraukšana augļa defekta dēļ, kas ir visbiežākais iemesls, kāpēc Polijā tiek veikti legālie aborti, pārkāpj konstitucionālu normu, kas aicina aizsargāt ikviena cilvēka dzīvību. Šo lēmumu atbalstīja arī daļa aktīvistu.

"Visu dzīvību atbalstītāju centieni ilga gadiem. Tie ir bijuši centieni izturēties pret cilvēkiem vienādi. Tā ir vienlīdzība un tā ir iecietība, tā nav diskriminācija. Šos jēdzienus ir piesavinājušies kreisie. Šodien pieredzējām toleranci un vienlīdzību, ko atbalsta Satversmes tiesa," komentēja aktīviste Kaja Godela.

Konstitucionālais tribunāls, kura galvenais uzdevums ir nodrošināt likumu atbilstību konstitūcijai, pirms četriem gadiem tika reformēts, un kritiķi uzskata, ka tagad tiesā dominē valdošās konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” atbalstītāji. Pret pieņemto lēmumu bija tikai divi no 13 tiesnešiem.

"Mēs nevaram piekrist nelikumīgai rīcībai, mēs nepieņemsim pseidotribunāla pseido spriedumu. Un mums ir lūgums ārstiem: esiet drosmīgi. Jūs zvērējāt glābt dzīvības. Turpmāk sieviešu cieņa un drošība ir jūsu rokās. Un mums ir lūgums sievietēm: izrādīsim solidaritāti un atbalstīsim cita citu. Lūdzam visām Eiropas sievietēm palīdzību un drosmi. Šie noteikumi nebūs spēkā mūžīgi, bet mūsu pašcieņa būs," sacīja deputāte, partijas "Polijas Iniciatīva" līdere Barbara Novacka.

Mazāki protesti notikuši arī citās Polijas pilsētās, piemēram, Krakovā, Šcecinā un Lodzā. Lai gan agrā piektdienas rītā cilvēkiem izklīstot, protesti norima, aktīvisti aicinājuši turpināt protestus arī piektdien.

Likuma pretinieki apgalvo, ka Polijas abortu likumi jau iepriekš bija vieni no stingrākajiem Eiropā. Valstī, kur dzīvo aptuveni 38 miljoni cilvēku, gadā legāli tiek veikti gandrīz divi tūkstoši abortu. Sieviešu aizstāvju organizācijas lēš, ka stingro noteikumu dēļ aptuveni 200 tūkstoši abortu tiek veikti nelikumīgi vai ārzemēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti