Panorāma

LTV – 60

Panorāma

V.Dombrovskis: "Citadeles" cena var būtiski kristies

Nepieņemt cietušā iesniegumu ir nepieņemami!

Policija un IeM sola cīnīties ar iesniegumu nepieņemšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Valsts policijas vadība uzskata par nepieņemamu to policistu rīcību, kuri Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperimenta laikā atteica palīdzību cilvēkam un nevēlējās pieņemt iesniegumu par it kā nozagtu naudas maku. Priekšniecība  nolaidīgai rīcībai redz divus cēloņus -  policistiem trūkst spējas iejusties cietušo ādā un ir nevēlēšanās uzsākt apjomīgu papīru darbu, ko pieprasa pašreiz spēkā esošais Kriminālprocesa likums. 

Tāpēc viens no iekšlietu ministra darbiem drīzumā varētu būt šī procesa vienkāršošana.  

„Skumji, skarbi, nav pieņemami,” tā Valsts policijas Kārtības policijas priekšnieks Artis Velšs komentē raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” atklāto vienaldzību policijas iecirkņos.

Viņš norāda arī uz iemeslu, kāpēc tā notiek  - apjomīgu papīru kaudzi, kas ir viena krimināllieta par nozagtu somiņu un mobilo telefonu.

Šī ir neatklāta lieta, tā sauktā pelēkā lieta, tātad 62 lapas, iesniegums, lēmums, apskate, nopratināšana, atkārtota nopratināšana,” stāsta Velšs.

Un pretī – tieši šāda pati lieta par nozagtu telefonu Oslo. „Šeit ir viena lapa! Viena! Un to aizpilda pats cietušais. Bet lieta nonāk datu bāzē,” situāciju salīdzina Velšs.

Viss atduras pret Kriminālprocesa likumu, kurš paredz tieši tik lielu dokumentu kaudzi un ne mazāku, lai gan ievadīt ziņas datu bāzē par nozagtiem dokumentiem vai telefonu varētu arī, izmantojot krietni mazāk laika un līdzekļu. Jo svarīgs ir rezultāts – lai, zagli atrodot, lietu atdotu īpašniekam.

Tāpēc viens no Iekšlietu ministrijas (IeM) vadītāja Riharda Kozlovska uzdevumiem  varētu būt tieši kriminālprocesa vienkāršošana, kas prasa lielu darbu un politisko gribu.

Tā problēma ir jau identificēta un ierakstīt Valsts policijas koncepcijā, drīzumā tikšos ar ģenerālprokuroru, lai runātu par šo jautājumu,” sola ministrs.

Taču otrs jautājums ir par attieksmi. Policijā piekrīt – raidījumā dzirdētais ir nepieņemami.

„Tas ir attieksmes jautājums. Mēs noskaidrosim, kuri tie bija. Jo tas nav pieņemami!” uzsver Kozlovskis.

Valsts policija saka, ka palīdzēt var tikai tad, ja zina par šādiem gadījumiem. Tāpēc tad, ja policists atsaka ierosināt lietu vai pieņemt iesniegumu, noteikti jāzvana 110 un jāinformē operatīvais dežurants, kurā iecirknī tas ir noticis un par ko.

Valsts policijā arī sola turpināt mācīt ierindas policistus, skaidrojot viņiem, kā pēc noziedzīga nodarījuma jūtas cietušais, un uzlabojot policistu saskarsmes prasmes.

Jau vēstīts, ka LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” eksperimentā trijos no trim apmeklētajiem iecirkņiem policija “atgaiņājās” no cietušā, talkā pat ņemot melus un sakot, ka kriminālprocesu ierosina tikai, ja nodarīto zaudējumu summa pārsniedz 320 eiro.

Likums gan nosaka, ka aizdomu gadījumā par noziedzīgi nodarījumu policijai ir jāpieņem cietušā iesniegums un jāsāk kriminālprocess.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti