Panorāma

"Vējiem līdzi" Dailes teātrī

Panorāma

Kredītbiroju likumu vērtēs valdībā

Pļaviņas piedzīvo lielākos plūdus pēdējā laikā

Plūdi Pļaviņās lielākie novērojumu vēsturē; kulminācija vēl tikai priekšā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 2 mēnešiem.

Plūdi Pļaviņās nu jau ir lielākie, kadi bijuši kopš tur veic hidroloģiskos novērojumus, turklāt kulminācija vēl ir tikai priekšā, brīdina atbildīgie dienesti.

Pļaviņās plūdi sākās naktī plkst.3.30, kad ūdens sāka ieplūst pilsētā. Jau rīta agrumā tas bija ieskāvis vairāk nekā 10 privātmājas, vietējo mūzikas skolu un pansionātu.

Plkst. 15 tas sasniedza 13,50 metrus virs hidroloģiskās stacijas nulles, kas ir 2,40 metri virs kritiskās plūdu robežas.

Tas ir augstākais ūdens līmenis Pļaviņās kopš tur pēc HES uzbūvēšanas veic hidroloģiskos novērojumus. Iepriekšējais rekords bija 12,93 metri virs stacijas nulles atzīmes, nu tas ir pārspēts 25 centimetriem un līmenis arvien paaugstinās.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņem arvien vairāk izsaukumu pēc palīdzības. Kopumā izglābti jau 12 cilvēki, pieci suņi un trīs kaķi. Daugavas ielā 13 cilvēki ir atteikušies no evakuācijas, pavēstīja Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inga Vetere.

Ugunsdzēsēji glābēji šobrīd veic visu Daugavas ielas māju apsekošanu, lai pārliecinātos, ka visiem tiek sniegta palīdzība izkļūt no applūdušā mājokļa.

Kā norāda VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons, Pļaviņās situācija šobrīd ir nestabila. Applūst tādas teritorijas, kas parasti nemēdz applūst, tādēļ ir papildus darbs ar iedzīvotāju apziņošanu. Ūdens plūst pāri dambim, bet pastāv cerība, ka tas noturēs ledus krāvumu. Ledus kustība šobrīd nenotiek, bet ūdens līmenis pieaug.

Pļaviņās glābšanas darbu veikšanai ir ieradušies ugunsdzēsēju glābēju papildspēki no citām pilsētām. Uz Pļaviņām tiek nosūtīta arī kravas automašīna ar nestuvēm un segām, lai nepieciešamības gadījumā varētu izglābt un sasildīt lielāku cilvēku daudzumu.

Ledus krāvumi Pļaviņās ir divstāvu mājas augstumā, un pērn par miljonu eiro rekonstruētais aizsargvalnis nav spējis pasargāt pilsētu no plūdiem.

Daugavas ielu vietējie tagad sauc par Daugavu. Raiņa iela, pa kuru novirzīta satiksme pēc Daugavas ielas slēgšanas, arī drīz būs zem ūdens, no notikuma vietas vēsta LTV korespondente Zanda Ozola - Balode.

Tā kā Daugavas iela ir slēgta, satiksme ir novirzīta pa Raiņa ielu, kas atrodas paralēli Daugavas ielai, tomēr arī tā drīz var applūst.

Glābēji mediķiem no medicīnas iestādes palīdzējuši glābt dokumentus, jo ūdens strauji piepildījis ēkas pirmo stāvu.

Savukārt Pļaviņās ūdens dienas laikā no Daugavas ienāk tik strauji, ka teju ik pēc minūtes var redzēt, ka tas pilsētā ir ienāk arvien dziļāk un dziļāk.

Jau iebraucot Pļaviņās, var redzēt milzu ledus krāvumus. Ledus un ūdens krājumi ir tik milzīgi, ka tie ir pārrāvuši pērn uzbūvēto aizsargdambi. Dažviet ūdens tam skalojas pāri.

Tomēr pilsētā noskaņojums ir mierīgs, daudzi cilvēki gumijas zābakos staigā pa plūdu skarto teritoriju. Arī tie, kas neiet ūdeni, staigā gumijas zābakos un bērnus ir sacēluši plecos.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests akcentē, ka līdz dienvidum ir evakuēti vairāki cilvēki. Glābēji nemaz vairs neprasot, vai cilvēki vēlas evakuēties.

Pilsētā ir applūdušas mājas, pansionāts, mūzikas skola, kā arī slimnīca, kurā patlaban ir 47 cilvēki. Iespējams, ka pacientus varētu pārvest uz Aizkraukli. Tomēr ne visiem pacientiem šāda pārvešana ir ieteicama. Pļaviņās no applūdušajām mājām izglābti jau astoņi cilvēki, pieci suņi un trīs kaķi. Šobrīd Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests apseko mājas Daugavas ielā, lai secinātu, vai kādam nav nepieciešama palīdzība.

Hidrologi prognozē, ka ūdens līmenis, kas jau piektdienas pirmajā pusē sasniedza jaunu, vēsturisku līmeni, vēl turpinās augt. To veicinās gan no Daugavpils, gan no Baltkrievijas nākošie ledus krāvumi un ūdens masas.

Arī Līvānos ūdens no Daugavas ir ieplūdis pilsētā, tomēr neviens nav evakuēts.

Arī citur Latvijā plūdi ir pārņēmuši pilsētas un tās apkaimes. Saspringta situācija vēl joprojām ir Daugavpilī, Ilūkstē un Ogrē. Glābēji informē, ka Krustpilī no krastiem izejot Daugavai, ir evakuēts viens cilvēks un divi suņi. Arī Rēzeknes novadā no krastiem izejot kādai no vietējām upēm, evakuēti divi cilvēki.

Jau vēstīts, ka šonedēļ plūdi vispirms skāra Ogri, pēc tam Daugavpili un tās apkārtni. Piektdien vissaspringtākā situācija ir izveidojusies Pļaviņās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti