Panorāma

Nav pārliecības par amatpersonu deklarāciju patiesumu

Panorāma

Skandāls Lietuvas Futbola federācijā

TM: vadlīnijas vēl nav gatavas

Pirmslaulību buklets «Ilgi un laimīgi» izpelnās kritiku akadēmiskajā vidē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dienasgaismu ieraudzījis Labklājības un Tieslietu ministrijas kopīgi pasūtīts izziņas materiāls pirmslaulības mācību programmas dalībniekiem. Vairāk nekā 100 lappušu garo bukletu pēc uzvaras iepirkumā izstrādājusi Jelgavas pašvaldības pieaugušo izglītības iestāde - Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs.  

Programmas izmaksas ir 4500 eiro. Daļa bukletā rodamo atziņu gan izsaukusi plašu rezonansi sociālajos tīklos un kritiku akadēmiskās vides pārstāvjos, kas publikāciju vērtē kā virspusēju, stereotipus veicinošu un vāji zinātniski pamatotu.

Pirmslaulību mācības programmas iepirkumu īstenoja Labklājības ministrija, un šīs brīvprātīgās apmācības būs paredzētas cilvēkiem, kuri vēlas reģistrēt laulību dzimtsarakstu nodaļās.

Materiāls, kura pirmo lapu rotā ne tikai Zemgales kompetenču attīstības centra, bet arī Tieslietu ministrijas un Labklājības ministrijas logo, saucas „Ilgi un laimīgi”. Tas izklāsta  laulības tiesiskos, psiholoģiskos, ētiskos aspektus. Lūk, daži citāti no šī materiāla.

 • "Sieviete lielākoties vēlas daudz tērpu, kurpju, rotu un somiņu, kamēr vīrietim bieži nepieciešama laba mašīna un jauns telefons".
 • "Sievietes ķermenī proporcionāli vairāk ir tauku jeb lipīdu. Un līdzīgi kā lipīdu molekulai, sievietei ģimenē ir viegli un dabiski atbildēt par augšanu un attīstību - iekārtot vīrieša izveidoto telpu, radīt labvēlīgu iekšējo vidi, rūpēties un barot - gan fiziski, gan emocionāli ģimeni”
 • "Vīrieša dzimumorgāni atrodas ķermeņa ārpusē un ir labi aplūkojami un izpētāmi. Tāda ir arī vīrieša dzīves uztvere - skaidra, tieša un saprotama, un viņi apjūk un ir pilnīgi dezorientēti sieviešu mājienu, intrigu, slēpto aprēķinu, savstarpējas aprunāšanas pasaulē."
  Dokumenti

  Izziņas materiāls pirmslaulību mācību programmas dalībniekiem „Ilgi un laimīgi”

  Lejuplādēt

  3.61 MB

Šis materiāls radījis izbrīnu vairākos akadēmiskās vides pārstāvjos.

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa atgādina, ka sākotnēji bija ideja ar programmu veicināt laulāšanos, taču tad tā pārauga pirmslaulību kursos. Tā kā pati šī ideja bija neprofesionāla un rīcībpolitikā un vajadzībās nebalstīta, tad arī materiāla saturs ir tikai tās spogulis.

"Ļoti absurdi, zinātniski nepamatoti argumenti, lietas, kas sakopētas un saliktas, lai tās tur būtu. (..) Laulības un laulātība, nenoliedzami, ir ļoti laba lieta, bet, ja mēs šī vārda un vērtības vietā vienkārši apgūstam naudu un kaut ko sametam kopā, nepārbaudam un daram to lielā mērā neprofesionāli, vai vispār tas ir bijis ētiski," vērtēja Putniņa.

Latvijas Radio lūdza ar šo materiālu iepazīties arī Rīgas Stradiņa universitātes docentam, filozofam Ventam Sīlim. Viņa vērtējums ir īss - izgāšanās. Neveikls mēģinājums radīt materiālu, kas atbilst pašu veidotāju konservatīvajiem uzskatiem.

"Piemēram, šāda frāze: "Vīrietis pasauli uztver tieši un konkrēti, viņš ir orientēts uz sasniegumiem, taustāmiem panākumiem, konkrētu mērķi. (..). Rodas jautājums – kāpēc sievietes nevarētu būt tāpat orientētas? Pazīstu ļoti daudzas brīnišķīgas sievietes, kuras ir tieši tādas. (..) Šie īsie citāti parāda, kāda ir attieksme pret šī jautājuma apskatīšanu. Proti, ārkārtīgi virspusēja, zinātniski ļoti vāji pamatota. Apskatot literatūras sarakstu, skaidrs, ka tur visbiežāk ir izmantota populārzinātniska literatūra, kura tāpat ir nevis apgūta pilnībā, bet izlases kārtībā paņemtas dažas lietas, turklāt bez īpašām atsaucēm uz to," teica Sīlis.

Līdzīgu viedokli pauž arī sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. Viņaprāt, bukletā visnotaļ noderīgas ziņas par ekonomiskiem un juridiskiem jautājumiem sajauktas ar nezinātniskiem un vietumis ezoteriskai literatūrai pietuvinātiem tekstiem, kas atražo dzimumu lomu stereotipus. Sedlenieks norāda uz vēl kādu būtisku aspektu – šis buklets nebalstās teorijā par to, kādēļ vispār cilvēki laulājas vai nelaulājas un kā to izmainīt.

"Tā ideja šeit ir ļoti naiva (..) – ja vien mēs viņiem pasniegsim informāciju uz 100 lappusēm un pāris stundas parunāsim, viņi noteikti mainīs savu viedokli un rīcību. (..) Politika tiek veidota, balstoties uz vispārpieņemtiem stereotipiem, nevis dziļu izpratni par cilvēka psihes īpatnībām," sprieda Sedlenieks.

Savukārt Rīgas Lutera draudzes mācītājs Kaspars Simanovičs, kurš 10 gadus vada pirmslaulību seminārus, norāda – arī viņš ar pāriem runā par sieviešu un vīriešu bioloģiskajām atšķirībām reproduktīvo uzdevumu kontekstā, kas rada arī zināmas atšķirības rīcībā. Tomēr viņš nav pārliecināts, ka psiholoģiskā līmenī būtu jārunā par izteiktām atšķirībām starp vīriešiem un sievietēm.

"Jautājums ir – ar kādu mērķi mēs ko tādu sakām. Es varētu iedomāties, ka, ja ar šādu retoriku mērķis ir nostiprināt līdzšinējās dzimumu lomas sabiedrībā, priekšstatus, ko mēdz dēvēt par tradicionāliem par ģimeni un vīriešu un sieviešu lomām, tad, protams, šāda retorika ir palīdzoša. Bet, manuprāt, pēc tā nav nepieciešamības. Tas, manuprāt, līdz galam nesaskan ar to, kāda ir reālā dzīve," sacīja Simanovičs.

"Gribētu nomierināt sabiedrību, ka tas ir tikai pilotprojekts, darbs tiek turpināts," Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību pārstāve Laura Majevska norāda, ka izveidota darba grupa, kas vēl pilnveidos programmu.

Arī tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība) sociālajā tīklā "Twitter" paudis, ka neviens materiāls vēl nav apstiprināts. Ministrs arī raksta: "Sacelts tracis par 2014.gadā izdotu brošūru" un vaicā "Kam tas ir izdevīgi?".

Labklājības ministrijā norādīja, ka programma noteikti nav ideāla, un izziņas materiālā ir daudz stereotipu, tomēr apmācībā liela nozīme būs diskusijām, un būtiska loma būs pasniedzējam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti