Pieredzējuši makšķernieki kāpt uz ledus vēl neiesaka; šosezon bojā gājis viens zemledus makšķernieks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Uzsnigusī biezā sniega sega neļauj zemledus makšķerniekiem objektīvi noteikt ledus biezumu, un, lai arī uz ūdenstilpēm jau mana pārgalvīgos copētājus, glābēji un pieredzējuši zemledus makšķernieki iesaka nogaidīt un tikai pēc ilgāka sala perioda kāpt uz ledus. Šajā ziemas sezonā bojā gājis viens zemledus makšķernieks.

Pieredzējuši makšķernieki kāpt uz ledus vēl neiesaka; šosezon bojā gājis viens zemledus makšķernieks
00:00 / 04:44
Lejuplādēt

Ludzas pilsētu ieskauj pieci ezeri. Nedēļas vidū uz Mazā Ludzas ezera ledus jau varēja manīt pirmos zemledus makšķerniekus. To, cik bieza te ledus kārta, var tikai minēt, jo sniega sega rada maldīgu iespaidu par drošību. Daudzās vietās, kur ezerā ir straumes, sniegs ir brūnganā krāsā, un tas vien jau liek domāt, ka droši tur nav. Tiesa, kāds vīrietis to nav ņēmis vērā un ar velosipēdu bija izbraucis pašā ezera vidū, salicis ūdas, pastaigājās pa ledu.

"Šogad ledus tikko parādījās un uzreiz pārklājās ar sniega kārtu," sacīja Edgars Timoškāns no Rēzeknes, kurš ir kaislīgs makšķernieks, bet šogad uz ledus vēl nav kāpis, un tam ir vairāki iemesli.

"Pašlaik vēl uz ledus ir diezgan bīstami kāpt, jo mēs redzam to reālo situāciju, kad īsti nezinām, kas zem tās sniega kārtas ir. Ledus sāk sust, un tā biezumu mēs neredzam. Tāpēc, kamēr kādas dienas divas trīs nepastāvēs riktīgāki sali, kādi mīnus desmit grādi, tikmēr uz ledus nevajadzētu kāpt," pauda Timoškāns.

To, ka ledus uz ūdenstilpēm joprojām nav drošs, apliecina arī traģiskais notikums Krāslavas novadā, kur, ielūstot ledū, šogad ir pirmais bojāgājušais zemledus makšķernieks. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Ilze Dāme-Birziņa stāstīja: "Tas bija svētdien, kad ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Krāslavas novada Izvaltas pagastu, kur cilvēks atradās uz ūdenstilpes ledus un aptuveni 100 metru no krasta bija ielūzis. Izmantojot glābšanas dēļus, glābēji cilvēku nogādāja krastā, un mediķi konstatēja viņa nāvi."

Rēzeknes slimnīcas ārsts rezidents Valdis Dakuļs uzsvēra, ka cilvēka dzīvība vai veselība ir atkarīga no tā, cik ilgu laiku viņš atradies aukstā ūdenī, piemēram, ielūzis ledū. Parasti šādos gadījumos tiek saukti gan glābēji, gan neatliekamā medicīniskā palīdzība. Mediķi arī lemj par cilvēka tālāku hospitalizāciju. Taču, raugoties pēc situācijas, arī pašam ielūzušajam ir jāpacenšas izkļūt no ūdens.

"Gadījumos, kad cilvēks ielūst ledū, pirmais uzdevums ir tikt ārā no ūdens. Te var palīdzēt glābēji, ko var izsaukt pa tālruni 112, bet tas ir laiks, kamēr dienests ierodas. Līdz ar to paša spēkiem vai ar līdzcilvēku palīdzību būtu jāmēģina maksimāli ātri izkļūt no ūdens. Tajā brīdī, kad cilvēks ir laukā no ūdens, ir jānovērtē vispārējā situācija, jo ķermeņa atdzišana ir globāls visa ķermeņa notikums. Rokas var būt aukstas, pats galvenais ir saglabāt serdes, tas ir rumpja temperatūru. Samazinām slapjo drēbju daudzumu, ideāli, ja ir kādas sausās drēbes, silta mašīna, kur var sasildīties. Nelietojam alkoholu, jo tas paplašina asinsvadus rokās un kājās. Tas var radīt siltuma sajūtu, bet tas ir slikti no tās puses, ka ķermenis ir auksts un tas tikai veicina ķermeņa atdzišanu," stāstīja Dakuļs.

Zemledus makšķerēšanas sezona tikko sākas, tāpēc VUGD pārstāve uzsvēra, ka cilvēkiem, kas nolēmuši doties uz ledus, jāņem vērā, ka tas uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi. Ledus ir biezāks pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt daudz plānāks.

"Aicinām arī iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem un nepaiet garām, ja redzat, ka jaunieši slidinās pa nedrošo ledu, brīdiniet viņus par bīstamību. Savukārt, ja pamanāt, ka cilvēki aizgājuši pārāk tālu no krasta, vai arī, ja cilvēks ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112. Aicinām arī dzīvnieku saimniekus būt piesardzīgiem un parūpēties, lai, piemēram, suņi nenonāk uz ūdenstilpju ledus," atzīmēja Dāme-Birziņa.

Sākoties ziemas zemledus makšķerēšanas sezonai, Latvijā bojā gājis viens makšķernieks. Savukārt to, cik pašlaik nedrošs ledus ir gan uz lielām, gan uz mazākām ūdenstilpēm, apliecina arī sociālajos tīklos publicētā informācija par divu ledū ielūzušu nepilngadīgo meiteņu glābšanu Lietuvā un arī mednieku organizētā ezera ledū ielūzušu aļņu glābšanas operācija Ludzas novada Istras pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti