Piedāvā mazāku slieksni pašvaldību referendumu rosināšanai un konsultatīvās tautas balsošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) iesniedzis Saeimā priekšlikumus Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekta trešajam lasījumam, kas ļautu rīkot konsultatīvos referendumus un pārskatītu nepieciešamo vēlētāju skaitu, kuriem ir tiesības ierosināt referendumu par domes atlaišanu.

Priekšlikumi iesniegti Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijai, un tie paredz, ka ir divu veidu pašvaldības referendumi: konsultatīvais pašvaldības referendums un lemjošais pašvaldības referendums.

Konsultatīvais pašvaldības referendums būtu pašvaldības iedzīvotāju balsojums par pašvaldības autonomā kompetencē esošu jautājumu, kurā nobalsoto jautājumu dome pieņem zināšanai, piemēram, par jaunas izglītības iestādes izveidošanas nepieciešamību, vai par to, kāda veida apbūve ir iespējama pašvaldības teritorijā, kā tas ir bijis Jūrmalas pašvaldības gadījumā.

Savukārt lemjošais pašvaldības referendums būtu iedzīvotāju balsojums, kurā nobalsotais jautājums stājās spēkā likumā noteiktajā kārtībā. Šādu lemjošo referendumu varētu rīkot tai skaitā par domes atlaišanu.

Tāpat priekšlikumi paredz iespēju ierosināt pašvaldības referendumu par domes atlaišanu  - to ierosināt var ne mazāk kā 10% no to balsotāju skaita, kuri pēdējās domes vēlēšanās vēlēšanu dienā bija iekļauti attiecīgās pašvaldības vēlēšanu iecirkņu vēlētāju sarakstos. Pašreizējā redakcija paredz lielāku procentuālo slieksni – 30%.

Paziņojumā medijiem ministrs norādīja, ka, likumprojektu atstājot līdzšinējā redakcijā, tas nekādu labumu iedzīvotājiem nesniegtu. Viņaprāt, nu iesniegtās izmaiņas dos plašākas iespējas iedzīvotājiem piedalīties pašvaldību procesos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti